واردات خودرو فعلا منتفی شد

واردات خودرو فعلا منتفی شد مستر کار: در حالی که چندی است بحث بر سر واردات خودرو مجدد داغ شده است و در مجلس به بحث و بررسی گذاشته شده و در انتظار تصویب بوده است؛ اما باتوجه به آخرین اظهار نظر وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص این که هم اکنون برنامه ای برای واردات خودرو نداریم، این سوال ایجادشده که آیا پرونده این مساله فعلا بسته شده است؟


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، بتازگی پای موضوع آزادسازی واردات خودرو مجدد به مجلس باز شده و قرار بود با تصویب طرح واردات خودرو، رانت موجود در این بازار را حذف، بازار را ساماندهی و موج قیمت ها را آرام کند.
مجلس شورای اسلامی برای آزادسازی واردات خودرو، طرحی را پیشنهاد کرده کرد که در انتظار تصویب بود. در این طرح مجلس که با تصویب اولیه در کمیسیون صنایع و معادن مجلس، در فاز نهایی تصویب قرار گرفته بود و از آن با عنوان "شوک جدید به بازار خودرو" یاد می شد، در اصلاحیه ماده ۴ آن ذکر شده است که "هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند به ازای صادرات خودرو، قطعات خودرو، سایر کالاها یا خدمات در رابطه با انواع صنایع نیرو محرکه یا بوسیله واردات بدون انتقال ارز نسبت به واردات خودرو تمام برقی، هیبریدی یا بنزینی و گازسوز با برچسب انرژی B و بالاتر یا دارای شاخص ایمنی سه ستاره و بالاتر، بر طبق گواهی های استاندارد معتبر، معادل ارزش صادراتی خود، اقدام نماید. "
قبل از این، شورای نگهبان به ماده ۴ طرح ساماندهی خودرو، در خصوص واردات محصولات هیبریدی با تعرفه صفر، ایراداتی وارد کرده بود و این ماده را با بندهای ۸ و ۹ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و در نتیجه مغایر با بند ۱ اصل ۱۱۰ قانون اساسی دانسته بود؛ پس طرح برای بار دوم به مجلس عودت داه شد. در نهایت بعد از ایراد وارده، کمیسیون صنایع ماده مذکور را با اصلاحاتی در قالب «آزادسازی مشروط واردات» تایید نمود.
با ارائه این طرح علاوه براینکه فرصت دستیابی هر ایرانی به خودرو با کیفیت، متناسب با درآمد و توزیع عادلانه فرصت ها بعنوان مزیت شناخته شد، متعادل شدن بازار خودرو در سایه کاهش قیمت های ۵۰ تا ۸۰ درصدی برای خودرو های وارداتی هم پیش بینی شده بود.
علاوه بر اظهار نظر کارشناسان این حوزه در ارتباط با طرح آزادسازی واردات، روح الله ایزدخواه - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس- نیز اشاره کرد: این آزادسازی اساسا از خیلی از رانت ها جلوگیری خواهدنمود اما به شکلی صورت خواهد گرفت که داخلی سازان ما گرفتار مشکل نشوند و در حقیقت بیشتر در جهت کنترل بازار و کاهش محسوس قیمت ها خواهد بود.

احتمالا پرونده آزاد شدن یا نشدن واردات خودرو فعلا بسته شد
بحث ها بر سر آزادسازی واردات خودرو ادامه داشت تا این که سید رضا فاطمی امین-وزیر صنعت، معدن و تجارت- گویی مهر خاتمه بر آن زد.
وی در مصاحبه ای با صداوسیما، صراحتا اعلام نمود: دولت هم اکنون برنامه ای برای واردات خودرو ندارد.
فاطمی امین با بیان اینکه، وزرات صمت برای صنعت خودروسازی کشور دو برنامه شش ماهه و دو ساله با توان داخلی مشخص کرده است، اظهار نمود: هر دو برنامه بصورت همزمان از مهر ماه امسال شروع خواهد شد. برنامه کوتاه مدت با هدف رسیدن به اهداف تعیین شده تا آخر سال ترسیم شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به کاهش قیمت همزمان با افزایش تولید و کیفیت و اجرای تعهدات خودروسازان بعنوان اهداف وزراتخانه مذکور، اشاره کرد: رسیدن به تولید سالانه سه میلیون خودرو برای افق چهار ساله خودروسازی کشور ترسیم شده است. صنعت خودروسازی و سیاست های آن موضوعی وسیع و مهمست که بیشتر در مورد آن اطلاع رسانی خواهد شد.
شایان ذکر است که موضوع واردات خودرو فردا (سه شنبه/ ۲۳ شهریورماه) در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بررسی خواهد شد.
منبع:

1400/06/23
10:43:47
5.0 / 5
219
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو