سخنگوی انجمن صنایع لبنی كشور:

افزایش قیمت لبنیات حاصل رشد هزینه های تولید است

افزایش قیمت لبنیات حاصل رشد هزینه های تولید است به گزارش مستر کار اصفهان سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی کشور اظهار داشت: قیمت شیر خام در قیمت تمام شده محصولات لبنی نقش اساسی را دارد و وقتی قیمت شیر خام ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است میتوان انتظار داشت که قیمت محصولات لبنی افزایش نیابد؟سیدمحمدرضا بنی طبا در گفت و گو با ایسنا در واکنش به اظهارات یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس که یکی از علل افزایش قیمت مواد لبنی را حاصل فضای روانیِ تورمی کشور دانسته بود، اظهار کرد: در بخشی از مصاحبه به بعضی از علل افزایش قیمت محصولات لبنی که در نتیجه افزایش نرخ نهاده های دامی بوده اشاره شده، اما در ادامه آمده که ستاد تنظیم بازار و تعزیرات باید با جدیت به این موضع ورود کنند و...، تورم و افزایش هزینه های تولید در صنایع لبنیاتی اتفاق افتاده است، افزایش شیر خام رخ داده است. مگر شما می توانید بیش از ۵۰ درصد به قیمت شیر خام بعنوان ماده اولیه تولید محصولات لبنی اضافه کنید و انتظار داشته باشید که قیمت محصولات لبنی افزایش پیدا نکند؟

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی کشور، افزود: به غیر از شیر خام ما با افزایش ۸۰ درصدی هزینه بسته بندی مواجه بوده ایم. مگر می شود قیمت مواد پتروشیمی که در صنایع بسته بندی استفاده می شود افزایش پیدا کند، اما هزینه تمام شده کالا افزایش نیابد؟ مگر هزینه های سربار وابسته به تورم نیست و الان آیا در کشور تورم ۴۰ درصدی نداریم؟ معنای ۴۰ درصد تورم به این معناست که ماهیانه شما ۴ درصد افزایش هزینه تولید دارید و بنگاه های تولیدی با این افزایش هزینه ها مواجهند.

بنی طبا خاطرنشان کرد: وقتی این حقیقت ها را داریم میتوان انتظار داشت که هزینه های کالا افزایش پیدا نکند؟ وقتی در ابتدای سال ۴۰ درصد به حقوق و دستمزدها اضافه می شود میتوان تا مردادماه اجازه نداد که قیمت محصولات تغییر پیدا نکند؟ زمانی که به شکل رسمی اعلام می شود که به حقوق کارگران و کارمندان ۴۰ درصد باید اضافه شود و تولید کنندگان باید حقوق کارگران خویش را ۴۰ درصد بالا برند چگونه انتظار داشته باشیم که به قیمت کالاها و خدمات خود اضافه نکنند؟

وی اظهار داشت: کسانی که صنایع را به سوءاستفاده از جو روانی تورم متهم می کنند سری به بورس بزنند تا متوجه شوند حاشیه سود صنعت لبنیات چقدر بوده است؟ حاشیه سود صنعت لبنیات پارسال ۴ درصد بوده که میان تمام صنایع حاضر در بورس پایین ترین میزان است. این میزان سود در سه ماهه اول سال جاری به صورت میانگین یک درصد بوده است. این امر نشان داده است که صنعت لبنیات دیگر جذابیت سرمایه گذاری ندارد که در ادامه این صنعت فرسایش پیدا می کند و در نتیجه کارگران بیشتری بیکار می شوند.

بنی طبا با بیان اینکه افزایش قیمت مواد لبنی به هیچ وجه به جو روانی حاصل از تورم برنمی گردد، اظهار داشت: این افزایش قیمت کاملا واقعی است و خودسرانه نمی توان قیمت ها را افزایش داد. اعتراض دامداران در تیرماه این بود که قیمت شیر خام باید ۶۴۰۰ تومان شود که وزارت جهادکشاورزی در مردادماه قیمت تضمینی شیر خام را ۶۴۰۰ تومان اعلام نمود که بیشتر از ۵۰ درصد افزایش قیمت را نشان داده است. قیمت شیر خام در قیمت تمام شده محصولات لبنی نقش اساسی را دارد. وقتی قیمت شیر خام ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است میتوان انتظار داشت که قیمت محصولات لبنی افزایش نیابد؟ مگر این که برخی انتظار داشته باشند به جای شیر، آب دست مصرف کننده بدهند که البته هزینه آب معدنی الان گران تر از شیرخام است.

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی کشور، در ادامه با طرح مسایلی درباره تاثیرات نرخ ارز بر نهاده های دامی و تحریم ها و... اظهار داشت: راهکار عاجل، اصلاح سیاستگذاری های کلان کشور است که در اختیار تولید کننده نیست. تصمیماتی در سیاست های کلان اتخاذ شده که تاثیراتش را در زندگی روزمره مردم شاهد می باشیم. سفارش جدی ما این است که ارز اختصاصی ۴۲۰۰ تومانی را که امروز به شکل یارانه سیاه و رانت در ابتدای زنجیره به نهاده های دامی اختصاص می دهید حذف کرده و مابه التفاوت آزاد شده را به مصرف کنندگان در دهک های محروم اختصاص دهید.

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی کشور، تصریح کرد: سال ها است که طرح شیر مجانی مدارس که حق مسلم کودکان این کشور است به درستی اجرا نمی گردد و اگر سایر نمایندگان مجلس قصد پشتیبانی از مصرف کنندگان را دارند هیچ مصرف کننده ای ارجح تر از دانش آموزان این مرز و بوم نیست، پس این طرح را باردیگر در قانون بودجه احیا کنید.

منبع:

1400/06/26
13:45:49
5.0 / 5
203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو