مسترکار - دنیای خودرو

کاهش واردات فولاد در بهار سال جاری

کاهش واردات فولاد در بهار سال جاری مستر کار: آمار واردات زنجیره فولاد از شمش فولاد تا انواع مقاطع، محصولات فولادی و آهن اسفنجی نشان میدهد که علاوه بر این که چند سالی است، کشور از واردات آهن اسفنجی بی نیاز و واردات آن صفر بوده است، واردات سایر اقلام فولادی نیز در سه ماهه نخست امسال نسبت به میزان آن در زمان مشابه سال گذشته، کاهش میانگین ۱۹ درصدی داشته است.


بر مبنای آماری که توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در اختیار ایسنا، قرار گرفت، در سه ماهه سال جاری میزان واردات مجموع مقاطع طویل فولادی ۲۰ درصد، محصولات فولادی و مجموع مقاطع تخت ۱۹ درصد نسبت به آمار واردات آنها در مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است؛ این در حالیست که کشور از واردات آهن اسفنجی و شمش فولاد (فولاد میانی) در این زمان بی نیاز بوده است.
بیشترین میزان واردات فولادی در سه ماهه ابتدایی سال جاری مختص محصولات فولادی معادل ۱۵۷ هزار تن است که نسبت به میزان واردات آن در مدت مشابه سال قبل (۱۹۴هزار تن) ۱۹ درصد کمتر شده است.
همینطور میزان واردات مقاطع تخت فولادی در مدت مذکور سالجاری معادل ۱۴۱ هزار تن ثبت شده که از میزان واردات آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۹ درصد معادل ۳۳ هزار تن کمتر است. در بهار ۱۴۰۰ در مجموع ۱۷۴ هزار تن مقاطع تخت فولادی وارد کشور شده بود.
در نهایت مجموع مقاطع طویل فولادی وارد شده در سه ماهه ۱۴۰۱ نسبت به همین مدت پارسال ۲۰ درصد بیشتر شده و از ۲۰ هزار تن به ۱۶ هزار تن رسیده است.
طبق آمار، واردات شمش فولادی (فولاد میانی شامل اسلب، بیلت و بوم) و آهن اسفنجی در سه نخست سال جاری صفر ثبت شده است.
از طرفی طبق آمار، طی سه ماهه ابتدایی سال جاری بالغ بر سه میلیون و ۲۱۶ هزار تن صادرات اقلام فولادی صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل برای مقاطع تخت فولادی و شمش فولاد اکثرا کاهشی رقم خورده، اما در مقاطع تخت و شمش فولادی، صادرات بیشتر شده است.
شایان ذکر است برخلاف آنکه طی دو ماهه ابتدایی، صادرات آهن اسفنجی صفر بوده اما در آمار سه ماهه صادرات ۹۵ هزار تنی ثبت شده که در ارتباط با خرداد ماه است، اما وارداتی در این حوزه سال هاست که به کشور صورت نمی گیرد.
منبع:

1401/05/15
10:42:01
186
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو