مسترکار - دنیای خودرو

جزئیات سامانه شفافیت فروشگاهی

جزئیات سامانه شفافیت فروشگاهی به گزارش مستر کار، معاون دفتر خدمات عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت که تابحال برخی از فروشگاه های زنجیره ای و بزرگ به سامانه شفافیت فروشگاهی متصل شدند و واحدهای صنفی بر مبنای اولویت بندی به تدریج مکلف به اتصال به این سامانه خواهند بود.


ابوالفضل کردی در گفتگو با ایسنا، در سامانه شفاف فروشگاهی، همه اقلام و کالاهای قابل عرضه در فروشگاه ها و واحدهای صنفی اعم ازفروشگاه های زنجیره ای، خوار و بار و سوپرمارکت دارای بارکد نرخ و کد شناسایی کالا GTIN هستند که توسط مرکز کدگذاری کالاها و خدمات صادر و شرکتهای تولیدی مکلف به درج آن روی تمام محصولات تولیدی هستند. بدیهی است تمام اطلاعات فوق درسامانه شفافیت موجود هستند.
وی ادامه داد: ازاین رو بعد از فروش کالا از راه سامانه فروشگاهی یا سخت افزار مربوطه نظیر pos نصب شده یا موجود در واحدهای صنفی، ضمن صدورفاکتور برای مشتری، اطلاعات خرید بلافاصله به سامانه شفافیت منتقل و قابل بهره برداری خواهد بود.

به قول معاون دفتر خدمات عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کالاهای فله ای هم مرکز کدگذاری کالاها و خدمات کدهای مخصوص صادر می کند که در محل واحد صنفی نصب می شود.

کردی خاطرنشان کرد: سامانه شفافیت فروشگاهی زیر سامانه جامع تجارت به حساب می آید و مطابق برنامه ریزی های انجام شده، واحدهای صنفی بر مبنای اولویت بندی به تدرج مکلف به اتصال به سامانه فوق خواهند بود.

این مقام مسئول همینطور تصریح کرد که با اجرای طرح سامانه شفافیت فروشگاهی اطلاعات دقیق و بسیار شفافی در رابطه با گردش کالا از مبدا تولید تا مصرف جهت سیاست گذاری ها، برنامه ریزی ها، تنظیم گری ها خصوصا درحوزه تنظیم بازار، بهبود شیوه نظارتی، محاسبات دقیق مالیاتی و مایت از حقوق تولیدکننده و مصرف کننده، مبارزه با تخلفات گرانفروشی، احتکار، کم فروشی و غیره در اختیار مسؤلان و مدیران اجرایی کشور قرارخواهد داد.
کردی با اشاره به اینکه به تازگی ستاد تنظیم بازار کشور هم مصوبه ای در رابطه با سامانه شفافیت فروشگاهی داشت، اظهار داشت: در مورد ضرورت شفافیت و رصد شفاف کالا در شبکه توزیع، قوانین بالادستی زیادی نظیر قوانین اقتصاد مقاومتی، قوانین و آئین نامه های مبارزه با پولشویی، مبارزه با قاچاق کالا و ارز و غیره وجود دارد که به وزارت صمت مجوز ایجاد این سامانه را داده است. در حال حاضر سامانه جامع تجارت و زیرسامانه شفافیت فروشگاهی از آن جمله هستند.
او در آخر از آمار دقیق واحدهایی که تابحال به این سامانه متصل شدند اظهار بی اطلاعی کرد و اظهار داشت: تابحال برخی از فروشگاه های زنجیره ای و بزرگ به این سامانه متصل شدند.1402/01/06
23:02:22
155
5.0 از 5
تگهای خبر: تور , تولید , خدمات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو