مسترکار - دنیای خودرو

مظنه خودرو های خارجی ترخیص شده از گمرك چند؟

مظنه خودرو های خارجی ترخیص شده از گمرك چند؟ به گزارش مستر كار ۲۹ بهمن ماه بود كه دبیر هیات دولت در پیامی از آزادسازی هزاران دستگاه خودرو متوقف شده در گمركات كشور اطلاع داد و این در شرایطی است كه در آشفته بازار كنونی، این خودرو ها با قیمت هایی عجیب و غریب و سلیقه ای به بازار عرضه می شوند.


«حسین سیمایی صراف»، دبیر هیات دولت در پیامی كه ۲۹ بهمن ماه سال جاری در حساب اینستاگرام خود منتشر كرد، نوشت: «مطابق مصوبه دولت، هزاران دستگاه خودرو كه به علت مشكلات اداری، چندین سال در گمرك متوقف مانده بود، باید آزاد شود. این مصوبه بعد از امضا به دستگاه های ذیربط ابلاغ گردید تا به سرعت اجرایی شود.»
وی در این پیام خاطرنشان كرد: «تدبیر دولت در رهاسازی خودرو ها تأثیر قابل ملاحظه ای بر التهابات بازار خودرو در آستانه سال نو دارد و به لطف خدا، آب سردی برآتش گرانی و سوداگری در بازار خودرو خواهد بود.»
اما اینكه خودرو های آزاد شده بعد از ترخیص چه قیمتی خواهند داشت و چه تاثیری بر آشفته بازار كنونی خودرو خواهد داشت در هاله ای از ابهام است و همین مبحث ما را بر آن داشت تا با برخی كارشناسان در این حوزه به گفتگو بنشینیم.
در این زمینه، یك نمایشگاه دار خودرو های خارجی در منطقه یوسف آباد تهران به ایرنا اظهار داشت: اولین موضوعی كه در مورد این خودرو ها جلب توجه می كند، تغییر در نرخ ارز در دو سال قبل است.
«كوروش طواحن» اضافه كرد: دو سال پیش قیمت خودرو ها با یورو ۵۲۰۰ تومانی محاسبه می شد، اما امروز با ارز نیمایی محاسبه می شود.
وی بیان داشت: محاسبات كارشناسان حاكی می باشد فقط در این مورد باید رشد دست كم ۳۰ درصدی قیمت خودرو ها را شاهد باشیم.
طواحن به صورت نمونه از خودروی لكسوس NX مثال زد كه در اردیبهشت ماه سال جاری ۷۸۰ میلیون تومان قیمت داشت و با افزایش حداقل ۳۰۰ میلیون تومانی، حدود یك میلیارد و ۸۰ میلیون تومان قیمت خواهد خورد.
وی افزود: در حالیكه این خودرو ها هنوز ترخیص نشده و وارد بازار نشده اند، مدل ۲۰۱۷ لكسوس یاد شده یك میلیارد و ۴۷۰ میلیون تومان قیمت خورد و الان حدود دو میلیارد تومان قیمت گذاری می شود.
این نمایشگاه دار اعتقاد دارد افزایش نرخ ارز و كمبود خودرو های صفر كیلومتر در بازار سبب می شود تا بیشتر از آنچه تصور می شود، قیمت این خودرو ها در بازار افزایش یابد.
از سوی دیگر، دبیر انجمن واردكنندگان خودرو در این حوزه معتقد است: چگونگی محاسبه قیمت ها در اختیار سازمان پشتیبانی از حقوق مصرف كنندگان و تولیدكنندگان است، اما باید تغییر نرخ دلار از ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی به نرخ سنا (حدود ۱۳ هزار تومان) و تغییر نرخ عوارض گمركی را در قیمت گذاری ها در نظر داشت.
«مهدی دادفر» گفته با عنایت به این كه صاحبان این خودرو ها باید ما به التفاوت نرخ ارز را پرداخت كنند، شاید به صورت متوسط بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان اضافه پرداخت داشته باشند.
وی تصریح كرد: بدین سان قیمت این خودرو ها حدود قیمت های بازاری تمام می شود و با عنایت به خواب سرمایه صاحبان خودرو و انتظار سودی كه دارند، قیمت هایی به مراتب بیشتر از قیمت های كنونی بازار انتظار می رود.
این مقام صنفی بیان داشت: در آشفته بازار كنونی، خودروی سانتافه حدود یك میلیارد و ۵۰ میلیون تومان قیمت دارد، اما پیشبینی می شود سانتافه های آزاد شده دست كم بین ۱.۴ تا ۱.۵ میلیارد تومان قیمت داشته باشند.
وی در عین حال مصوبه دولت برای ترخیص خودرو های یاد شده را خالی از اشكال ندانست و اظهار داشت: به قول مسئولان، این خودرو ها برای ترخیص باید ضوابط فنی و استانداردهای دو سال پیش را داشته و همینطور از ثبت سفارش برخوردار باشند.
دادفر افزود: اگر خودرو ها این دو شرط را داشتند در گمرك باقی نمی ماندند، ازاین رو پیشبینی می شود با این مصوبه خیلی از همین خودرو ها شانسی برای ترخیص نداشته باشند.
وی افزود: نبود هماهنگی لازم بین دستگاه ها همچون محیط زیست، وزارت صنعت و سایر ارگان ها، دلیل دیگری است كه احتمال ترخیص خیلی از این خودرو ها را می كاهد.
دبیر انجمن واردكنندگان خودرو اعتقاد دارد كه اگر دولت قصدی برای افزایش نیافتن قیمت ها داشت، از دریافت ما به التفاوت نرخ ارز این خودرو ها صرف نظر می كرد.
وی اضافه كرد: اگر دولت اجازه ورود خودرو های صفر كیلومتر تا پنج سال عمر (یعنی پنج مدل پایین تر) را می داد، به جرات می توان اظهار داشت كه قیمت های كنونی خودرو ها در بازار نصف می شد، اما چنین اقدامی صورت نمی گیرد.
به گزارش مستر كار به نقل از ایرنا، هیات وزیران در جلسه ۱۶ بهمن خود به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دكتر روحانی رئیس جمهوری، ضمن بررسی وضعیت رسوب كالا در بنادر كشور، در جهت رفع مشكلات خودرو های موجود در گمركات استان های خوزستان، بوشهر و هرمزگان، مصوب كرد، واردات خودرو های سواری (بدون رعایت سال ساخت) كه تا تاریخ ۱۶ دی ۱۳۹۷، دارای ثبت سفارش و قبض انبار اماكن گمركی، مناطق آزاد تجاری–صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی هستند، به صورت بدون انتقال ارز یا از محل ارز متقاضی با اظهار منشأ ارز و تأیید بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران بلامانع است.
همچنین خودروهایی كه تا تاریخ ۱۶ دی ۱۳۹۷، دارای قبض انبار بوده و با رویه بانكی تأمین ارز شده اند، با پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز دریافتی با نرخ سامانه سنا در روز ترخیص، با همان ثبت سفارش بانكی قابل ترخیص هستند.


1398/12/09
14:33:26
3805
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو