مسترکار - دنیای خودرو

وساطت بانك مركزی برای تسویه بدهكاران قدیمی با بانك ها

وساطت بانك مركزی برای تسویه بدهكاران قدیمی با بانك ها مستر كار: بانك ها طبق قانون درباب تسهیل تسویه بدهی بدهكاران به شبكه بانكی، حداكثر تا اختتام اردیبهشت 1399 فرصت دارند مانده قابل تسویه بدهی را به مشتریان اعلام كنند و تسهیلات گیرندگان نیز تا اختتام شهریور 1399 فرصت دارند نسبت به پرداخت نقدی بدهی خود اقدام نمایند.


به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، معاون نظارت بانك مركزی با اشاره به اینكه بعد از تصویب قانون تسهیل تسویه بدهی بدهكاران شبكه بانكی كشور در مجمع تشخیص مصلحت نظام، بانك مركزی بلافاصله قانون مذكور را به شبكه بانكی كشور ابلاغ نمود، اظهار داشت: همین طور این بانك در اجرای تكالیف مندرج در قانون در خصوص تهیه دستورالعمل اجرایی، تعیین مصادیق تسهیلات تولیدی و تعیین حداقل اطلاعات مورد نیاز جهت درج در سامانه بدون فوت وقت با تشكیل كارگروه های كارشناسی و نظرخواهی از مراجع مختلف ذیربط نسبت به اجرای تكالیف مذكور اقدام نمود.
وی اضافه كرد: بانك مركزی به محض تعیین موارد فوق الذكر، دستورالعمل اجرایی قانون مذكور را در اوایل اسفندماه در اختیار بانك ها قرار داد.
بگفته فرهاد حنیفی، بر طبق این قانون تسهیلات گیرندگانی كه درانتها سال ۱۳۹۷ دارای بدهی غیرجاری باشند می توانند از مزایا و تمهیداتی كه پیش بینی شده استفاده كنند.
معاون نظارت بانك مركزی با تاكید بر اینكه مشمولان قانون تا اختتام اسفند ماه سال جاری فرصت دارند، درخواست خودرا برای استفاده از مزایای قانون یاد شده به بانك ارائه كنند، اظهار داشت: بانك ها موظفند تمهیدات لازم را جهت دریافت تقاضای تسهیلات گیرندگان فراهم آورند.
وی اشاره كرد: بانك ها باید سامانه هایی جهت دریافت تقاضا و ثبت تقاضا بدون هیچگونه لزوم حضور متقاضیان در شعب بانكی فراهم آورند.
به گفته حنیفی، طبق این قانون بانك ها حداكثر تا اختتام اردیبهشت ۱۳۹۹ فرصت دارند مانده قابل تسویه بدهی را به مشتریان اعلام نموده و تسهیلات گیرندگان نیز تا اختتام شهریور ۱۳۹۹ فرصت دارند نسبت به پرداخت نقدی بدهی خود اقدام نمایند.
معاون نظارت بانك مركزی با اشاره به اینكه در محاسبه مانده بدهی تسهیلات گیرندگان، برمبنای قرارداد ملاك محاسبه و نرخ مندرج در آن قرارداد، سود بعد از سر رسید قرارداد مذكور، تا تاریخ تسویه با لحاظ تاریخ های بازپرداخت آنها محاسبه می شود، تصریح كرد: همین طور برمبنای بند( ۲) قانون مذكور، قرارداد ملاك محاسبه نزدیك ترین قرارداد به تاریخ ۱.۱.۱۳۹۳ است، ضمن آنكه در محاسبات انجام شده به سود بعد از سررسید، سود و وجه التزام تاخیر تادیه دین تعلق نخواهد گرفت.
وی عنوان كرد: حدود مقرر برمبنای مبلغ اصل قرارداد ملاك محاسبه برای اشخاص حقیقی ۵۰۰ میلیون تومان و برای اشخاص حقوقی حدود دو میلیارد تومان در سطح شبكه بانكی كشور است.
معاون نظارت بانك مركزی درانتها به بانك ها و موسسات اعتباری غیربانكی سفارش كرد كه باتوجه به شرایط حادث شده در كشور ناشی از شیوع ویروس كرونا و به تبع آن كاهش ساعات كاری و به حداقل رسیدن مراجعات حضوری اشخاص به سازمان های ارائه دهنده خدمات عمومی در كشور همچون بانك ها كه در امتداد رعایت ملاحظات بهداشتی و پیشگیرانه تعیین شده، تقاضاهای اشخاص برای بهره مندی از مزایای این قانون را از آن حیث كه به تسهیل تسویه مطالبات شبكه بانكی كشور می انجامد و هم می تواند در كاهش مشكلات و چالش های فعالان بخش تولید كشور موثر شود در سالی كه بعنوان رونق تولید مزین شده را حتی بعد از پایات مهلت مقرر در قانون، در ماه های ابتدایی سال آینده نیز بپذیرند.
منبع:

1398/12/14
22:23:35
3815
5.0 از 5
تگهای خبر: تور , تولید , خدمات , مشتری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو