مسترکار - دنیای خودرو
با اجرای یك كرسی پژوهشی صورت می گیرد

خنثی سازی آلاینده های بیولوژیكی و صنعتی

خنثی سازی آلاینده های بیولوژیكی و صنعتی مستر كار: با حمایت صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران، كرسی پژوهشی برای كاربرد آن در حذف آلاینده های میكروبی و ویروسی صنعتی و بیمارستانی اجرایی می شود.


به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، سید خطیب الاسلام صدرنژاد، مجری طرح با اعلان اینكه كرسی پژوهشی "سنتز و مشخصه یابی مواد پیشرفته برای كاربردهای نوین" با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران با هدف شناسایی و درك مكانیزم عمل چند نسخه جدید از این مواد برای دستیابی به دانش فنی ساخت و كاربرد آنها در حال اجرا می باشد، اضافه كرد: نانوكامپوزیت های برگ دار شده نمونه ای از این گونه مواد هستند كه برای بهبود شرایط زیست محیطی همچون سالم سازی هوا و آب و تولید انرژی پاك كاربرد دارند و استفاده از آنها می تواند كمك زیادی به ارتقاء كیفیت زندگی و خنثی سازی آلاینده های بیولوژیكی و صنعتی كند.
وی درباره لزوم دستیابی به دانش نانو مواد پیشرفته، اظهار داشت: ویروس كرونا نمونه ای از یك نانوذره طبیعی جهش یافته است كه زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده است و یكی از راهكارهای دفع این ویروس استفاده از فتوكاتالیست های نانوساختار غیرهمگن از جنس نیمه هادی های باكتری كش است؛ چونكه این مواد كارایی خودرا در تخریب گستره وسیعی از مواد خطرناك آلی، میكروبی و گاهی ویروسی به كمك تابش UV نشان داده اند.
صدرنژاد، اكسید تیتانیوم نانومتری را نمونه ای از این مواد دانست كه به كمك انرژی فوتون می تواند آلاینده های خطرناك را تجزیه كند و ویروس ها را از بین ببرد و افزود: پوشش دهی این ماده روی لامپ های UV برای تصفیه هوای محیط های بیمارستانی مانند بخش مراقبت های تنفسی و نیز آمبولانس های حمل بیماران كرونایی، بعنوان یك گام برای حل مشكل آلودگی قابل طرح است.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف افزود: كارهای بی وقفه پژوهشگران این كرسی پژوهشی درباب شناسایی، سنتز و فهم خواص نانوبیو مواد پیشرفته، می تواند منجر به درك توانایی نهفته در طبیعت و امكان دستیابی به قسمتی از این توانایی ها برای بهبود سطح زندگی، افزایش سلامت، ارتقاء امید به زندگی و تسهیل امكانات سالم سازی محیط زیست شود. یك نمونه كلیدی كه اهمیت آن امروز بیش از پیش آشكار شده، توسعه نانوساختارهای ابتكاری برای گندزدایی و حذف آلاینده های خطرناك صنعتی و بیمارستانی است.
وی توسعه عملكرد سلول های خورشیدی رنگدانه ای را از دیگر كارهای این كرسی پژوهشی دانست و اظهار داشت: توسعه نانوساختارهای ابتكاری برای نابودسازی دائمی آلاینده های ویروسی و آلی و پیشبرد دانش فنی طراحی و ساخت فتوكاتالیست های مورد نیاز برای پاك سازی محیط زیست با بهره گیری از فناوری نانوبیو مواد پیشرفته گامی در امتداد حل معضلات مهم امروز بشر و كشور خواهد بود.
منبع:

1399/01/31
11:44:47
2868
5.0 از 5
تگهای خبر: پژو , تولید , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو