مسترکار - دنیای خودرو

گرانی خودرو چه تاثیری در سبد خانوار دارد؟

گرانی خودرو چه تاثیری در سبد خانوار دارد؟ مستر كار: رشد افسارگسیخته قیمت خودرو از شروع سال 99 شدت گرفته است. تا آنجا كه تنها در ماه اسفند گذشته، مقصر 6.4 درصد از تورم 34.4 درصدی، خودرو بوده است.


پژوهشکده آمار، در گزارشی به بررسی «تاثیر افزایش قیمت خودرو بر تورم کل» پرداخته است. در این گزارش آمده: «با توجه به افزایش قیمت خودرو در ماه های اخیر، انتظار می رود که این شوک ناگهانی در کوتاه مدت به صورت مستقیم و در بلندمدت به صورت غیرمستقیم بوسیله تاثیر بر قیمت دیگر اقلام منجر به افزایش نرخ تورم شود.»
برای بررسی تاثیر افزایش قیمت خودرو بر نرخ تورم، ابتدا باید اهمیت این کالا در سبد خانوار را بررسی کرد. چونکه ضریب اهمیت هر کالا، نشان دهنده میزان تاثیر آن بر تورم کل است.
در نرخ تورم کل کشور، ضریب اهمیت «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» ۲۷ درصد و بخش بیشتر ضریب اهمیت نرخ تورم بر «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با ۷۳ درصد است.
در بخش کالاها و خدمات، «مسکن» با ۳۵.۵ درصد بیشترین تاثیر را بر تورم کل دارد. پس از مسکن نیز «حمل ونقل» با ۹.۵ درصد بیشترین اثر را بر تورم می گذارد. خودرو نیز در همین گروه حمل و نقل جای می گیرد و بنابراین، سهم بزرگی از میزان کل تورم دارد.
بر اساس گزارش پژوهشکده پولی، ۳۱ درصد از تورم حمل و نقل، مربوط به خرید وسایل نقلیه می شود. بدین سبب خودرو، سهم زیادی از افزایش تورم این گروه دارد. در کل سبد هزینه خانوار نیز، ۳ درصد از ضریب اهمیت تورم مربوط به خرید وسیله نقلیه است.
بنابراین خودرو بخش زیادی از تورم هر ماه و هر سال را به خود اختصاص می دهد. در ماه اسفند ۹۸، تورم کل ۳۴.۴ درصد اعلام گردید که در کل این تورم، خودرو ۶.۴۷ درصد سهم داشته است.
در مجموع سال قبل نیز، سهم خودرو از تورم ۲.۲۲ درصد بوده است. این در حالیست که در ابتدای سال ۹۸، سهم خودرو از تورم ۵.۸ درصد را نشان میدهد. در ابتدای سال ۹۹ نیز سهم خودرو از تورم کل، به ۶.۶۳ درصد رسیده است.
پژوهشکده آمار در ادامه می نویسد: «سهم خودرو علاوه بر تغییرات قیمتی، به تغییرات قیمت دیگر اقلام سبد خانوار هم بستگی دارد. به عبارت دیگر، افزایش سهم از تورم یک کالای خاص به این معنا است که میزان افزایش قیمت آن کالا بیشتر از میانگین افزایش قیمت دیگر اقلام سبد خانوار، تورم کل را تحت تاثیر قرار داده است.»

منبع:

1399/03/04
23:03:51
2616
5.0 از 5
تگهای خبر: افزایش قیمت , پژو , تور , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو