مسترکار - دنیای خودرو

تكلیف ۱۱۰۰ دستگاه خودروی فاقد ثبت سفارش چیست؟

تكلیف ۱۱۰۰ دستگاه خودروی فاقد ثبت سفارش چیست؟ مستر كار: با اتمام مهلت ترخیص خودرو های دپو شده، اگر زمان تمدید شود ولی وزارت صمت تصمیمی در ارتباط با بازكردن ثبت سفارش برای خودروهایی كه فاقد ثبت سفارش نگیرد، حدود 1100 دستگاه متروكه خواهد شد.به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، از مجموع ۱۲ هزار و ۲۶۱ خورویی که در سال های اخیر در گمرک و بنادر توقیف و مجوز خروج نداشتند، ۱۱۰۰ دستگاه فاقد ثبت سفارش است که ظاهرا قسمتی از آنها هنگامی وارد شده که در جریان تغییر ضوابط فنی واردات خودرو و تحولات ارزی، ثبت سفارش ممنوع شده و دیگر امکان ترخیص برای این دست خودرو ها وجود نداشته است.

اما طی مرحله اول تعیین زمان برای ترخیص خودرو های دپو شده در مصوبه دی ماه ۱۳۹۷ که تا نیمه تیرماه سال قبل طول کشید، اقدامی برای این دست خودرو ها نشد، تا اینکه بار دیگر با موافقت دولت در آخر بهمن ماه ۱۳۹۸ مهلت سه ماهه ای برای ترخیص ۵۱۰۸ دستگاه مانده در گمرک تعیین شد ولی در این مدت نیز ۳۷۱۹ دستگاه امکان خروج پیدا نکردند که ۱۱۰۰ دستگاه همین فاقد ثبت سفارش ها هستند.

این در حالی است که قبل تر ارونقی- معاون فنی گمرک ایران - گفته بود که "برای ترخیص خودرو های فاقد ثبت سفارش لازم است وزارت صمت نسبت به بازکردن ثبت سفارش اقدام کند"، اما آنچه گذشت نشان از این مساله نداشت و مکاتبات صورت گرفته در وزارت صمت حاکی از آن بود که تفاهمی در این رابطه وجود ندارد و تاکید بر این است که در مصوبه دولت نیز اشاره ای به موضوع ثبت سفارش نشده است.

اکنون از ۳۷۱۹ دستگاهی که در گمرک باقی مانده، ۲۴۷۱ دستگاه برای ترخیص هیچ نیازی به تمدید زمان مصوبه ندارند ولی برای ۱۲۴۸ دستگاه دیگر باید با تمدید زمان از طرف دولت ترخیص شود که از بین آنها ۱۱۰۰ دستگاه فاقد ثبت سفارش هستند و به گفته معاون فنی گمرک در صورتیکه وزارت صمت برای ثبت سفارش آنها کاری نکند، عملا ترخیصی صورت نخواهد گرفت.

در این شرایط با عدم ترخیص خودرو های فاقد ثبت سفارش، راه باقی مانده متروکه اعلام شدن آنها از طرف گمرک و تحویل به سازمان اموال تملیکی است که این سازمان نیز احیانا آنها را به شرط صادرات در مزایده های عمومی مطرح و در صورت عدم فروش، صادرات خواهدنمود.

منبع:

1399/03/05
13:40:31
2724
5.0 از 5
تگهای خبر: خودرو , دستگاه , صادرات , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو