مسترکار - دنیای خودرو

دو منبع برای تخصیص ارز به قطعه سازان مشخص شد

دو منبع برای تخصیص ارز به قطعه سازان مشخص شد مستر كار: بگفته عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعه و مجموعه های خودرو، در جلسات با معاون ارزی بانك مركزی مقرر شد خودروسازان و قطعه سازان از این پس ارز مورد نیاز خودرا از دو روش ارز اشخاص و ارز حاصل از صادرات تامین كنند.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، به دنبال اینکه چند ماهی است تخصیص ارز به قطعه سازان صورت نمی گیرد و آنها تابحال از محل ذخایر خود بهره برده اند اما این ذخایر رو به پایان است، طی این مدت که تخصیص ارز صورت نگرفته، مشکلاتی به وجود آورده است؛ ضمن اینکه نبود ارز علاوه بر صنعت قطعه سازی، خودروسازی را نیز درگیر خواهدنمود و آگهی بازگشت مجدد خودرو های ناقص کف کارخانه را می دهد.
دراین زمینه، پنجشنبه هفته ی گذشته (هشتم خردادماه)، اعضای هیات مدیره دو انجمن قطعه سازی کشور ( انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو و انجمن همگن نیرو محرکه و قطعه سازی)، مدیران دو خودروساز بزرگ کشور و چند قطعه ساز بزرگ با سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونین وی جلسه ای برگزار کردند و به ابراز مشکلات اخیر صنعت قطعه سازی کشور پرداختند. در این نشست، سرپرست وزارت صمت قول های مساعدی برای حل مشکلات اصلی صنعت قطعه سازی، تعامل با بانک مرکزی برای تامین ارز مورد نیاز صنعت قطعه سازی و استفاده از ارز اشخاص در خارج از کشور ارائه کرد.
در همین زمینه روز دوشنبه (۱۲ خردادماه) نیز اعضا هیات مدیره انجمن سازندگان و مجموعه های خودرو ایران جلسه ای با معاون ارزی بانک مرکزی و هیات کارشناسی بمنظور برسی آخرین وضعیت تامین ارز مورد نیاز صنعت قطعه سازی برگزار کردند.
در ارتباط با آخرین تصمیمات اتخاذه شده در این نشست در ارتباط با مسائل ارزی قطعه سازان، محمد شهپری -عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعه و مجموعه های خودرو ایران- که امور ارزی انجمن را برعهده دارند، در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: باتوجه به شرایط تحریم ها و اتفاقات نفتی، درآمدهای نفتی به شدت پایین آمده است؛ بدین سبب دولت به دنبال تامین کالاهای اساسی هستند که البته به جا هم هست. اما در زمینه قطعه سازی و خودروسازی بنظر می رسد که دیگر ارز نیمایی به این دو صنعت تعلق نخواهد گرفت؛ همانطور که از قبل از سال جدید نیز تخصیص ارز نیمایی به این دو صنعت صورت نگرفته است.
وی ادامه داد: در نتیجه تصمیم گرفته شد که ارز مورد نیاز صنعت خودروسازی و قطعه سازی از دو طریق قابل تامین و استفاده باشد که براین اساس یکی از این منابع ارز حاصل از صادرات و دیگر استفاده از ارز اشخاص خواهد بود.
این عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان اعلام نمود: در رابطه با بهره گیری از ارز صادراتی، برخی از شرکت های دولتی و خصوصی اظهار تمایل کردند که ارز حاصل از صادراتشان را در اختیار خودروساز و قطعه ساز قرار دهند؛ چونکه در مجموع، حدود سه و نیم میلیارد دلار قطعه ساز و خودروساز نیاز ارزی از این بابت دارند. بایستی با صادرکنندگان صحبت کرده و قراردادهایی ببندیم تا بتوانیم ارز مورد نیاز خودرا تامین نماییم.
شهپری با اعلان اینکه منبع دوم تامین ارز، ارز اشخاص حاصل از خرید صرافی تعیین شده است، اظهار داشت: اعلام گردید که قطعه سازان و خودروسازان با مشخص کردن منشا صرافی و معرفی آن به بانک می توانند ارز مورد نیاز خودرا خریداری کنند و بربنای آن کد تخصیص هم ارائه می شود. در ارتباط با کد تخصیص تاکید گردیده است که برای تولیدکننده خواهد بود و در حقیقت اولویت خاص قائل شدند که برمبنای آن تخصیص ارز صورت گیرد. ضمن اینکه بر طبق اظهارات مطرح شده از طرف مسئولان بانک مرکزی هر قطعه سازی که دارای ارز در خارج از کشور باشد، می تواند نسبت به استفاده از آن ارز به شرط آنکه صرافی موردنظر در ایران مشخص شود، اقدام نماید.
وی ادامه داد: بحث دیگری که عنوان شد در ارتباط با شرکت هایی بود که جوینت ونچر (قرارداد مشارکت انتفاعی) دارند و افزایش سرمایه ای داشتند اما در هر صورت بدهکار به شرکت های داخلی هستند، می توانند از محل این بدهی کالا بفرستند. این ها مواردی بود که توافق صورت گرفت و بانک مرکزی هم اعلام همکاری کرد تا از تولیدکننده واقعی حمایت شود. تولیدکننده واقعی که واقعا نیاز ارزی دارد و دنبال تولید است، بر طبق آن نیازها تامین خواهد شد.
شهپری با اعلان اینکه بانک مرکزی و وزارت صمت در حال بازبینی به مسائل مربوط به کدهای تخصیص هستند، اظهار داشت: احیانا تا هفته آینده بر طبق کدهای جدیدی که به تولیدکنندگان قطعات خودرو اختصاص پیدا می کند، مشخص خواهد شد که قطعه ساز در کدام دسته قرار خواهد گرفت و ارزهایی که می تواند به قطعه سازی تعلق پیدا کند، برمبنای چه کدی خواهد بود.
عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان افزود: الان قطعه سازان و تولید کنندگان دارای شناسنامه می توانند نسبت به دریافت ارز خارج از نوبت اقدام نمایند این در حالیست که ثبت سفارش ها نیز به آسانی در حال انجام می باشد، ضمن آن که مسئولان بانک مرکزی نیز قول همکاری با تولید کنندگان فعال در صنعت خودرو و قطعه را داده اند بطوریکه برمبنای پیش بینی ها از این پس هیچ تولیدکننده ای در صف دریافت ارز منتظر باقی نخواهد ماند.
منبع:

1399/03/15
14:37:01
2805
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو