مسترکار - دنیای خودرو

بازار خودرو، صعود قیمت ها و ركود معاملات

بازار خودرو، صعود قیمت ها و ركود معاملات مستر كار: بررسی قیمت ها در بازار خودروی پایتخت حاكی از رشد پنج تا 15 میلیونی قیمت خودرو های داخلی نسبت به قبل از زمان فروش فوق العاده و پیش فروش دو خودروساز بزرگ كشور در هفته های گذشته و انجام قرعه كشی نهایی برای شناخت برندگان است.


مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا حاکیست از زمان پیش فروش فوق العاده گروه صنعتی ایران خودرو که برمبنای ضوابط جدید فروش خودرو از روز چهارشنبه (هفتم خردادماه) شروع شد تا امروز قیمت هر دستگاه سمند ال ایکس از ۱۱۴ به ۱۲۶ میلیون تومان، هر دستگاه پژو ۴۰۵ از ۱۱۱ به ۱۲۶ میلیون تومان، هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ از ۱۱۸ به ۱۳۷ میلیون تومان، هر دستگاه پژو ۲۰۶ صندوق دار وی ۸ از ۱۵۵ به ۱۶۵ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ از ۱۵۵ به ۱۶۸ میلیون تومان، هر دستگاه پژو پارس از ۱۳۷ به ۱۵۰ میلیون تومان و هر دستگاه پژو پارس با موتور تی. یو ۵ از ۱۵۷ به ۱۷۲ میلیون تومان افزایش داشته است.
همچنین در گروه سایپا و در مدت زمان یاد شده، هر دستگاه پراید ۱۱۱ از ۷۲ به ۸۰ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ از ۶۷ به ۷۳ میلیون تومان، تیبا ۲ از ۸۵ به ۹۲ میلیون تومان، ساینا از ۸۶ به ۹۲ میلیون تومان و کوئیک از ۹۲ به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش قیمت داشته اند.
به گفته کارشناسان، در دسته مونتاژی ها نیز علاوه بر جک اس ۵ و هایما که از حدود قیمت ۴۰۰ میلیون تومانی در هفته های گذشته امروز به ترتیب به ۴۲۵ و ۴۳۵ میلیون تومان قیمت خورده اند، سایر خودرو های مونتاژی (مثل چانگان و سراتو) دیگر تولید نمی شوند و دارندگان این خودرو ها قیمت های سلیقه ای و دلخواه خودرا از خریداران مطالبه می کنند.
«سعید موتمنی» رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودروری پایتخت دراین زمینه به ایرنا اظهار داشت: این روزها در عمل تقاضایی برای خرید و همین طور فروشنده ای در بازار نیست، اما آنانی که خودرو در اختیار دارند قیمت های دلخواه خودرا ارائه می کنند.
به گفته وی، نوسانات ارزی نیز با اثرگذاری روانی سبب شده تا رشد بیش از پیش قیمت ها را شاهد باشیم.
موتمنی اشاره کرد: بازار یک نیاز روزانه دارد که باید تامین گردد، نمایشگاه داران نیز سهمیه خودرو ندارند تا در اختیار مشتریان قرار دهند، بر این اساس با امتناع از فروش یا ارائه قیمت های بالا از طرف فروشندگان مواجه ایم و این روزها شیب قیمتی خودرو ها صعودی است.
وی افزود: این روند به کام افرادی که خودرو در اختیار دارند یا کسانی که در برنامه های فروش و پیش فروش اخیر خودروسازان برنده شده اند، است.
این مقام صنفی از نبود سقف قیمتی برای خودرو ها، همین طور اعمال نشدن افزایش ۱۰ درصدی وعده داده شده قیمتی در بنگاه ها نسبت به قیمت های کارخانه ای انتقاد نمود و اظهار داشت: باید خودرو به اندازه کافی در بازار تزریق شود تا مکانیسم عرضه و تقاضا بازار را به تعادل برساند، این در حالیست که ممنوعیت واردات خودرو نیز بر التهابات موجود افزوده است.
وی بیان داشت: اگر خواستار ثبات در بازار هستیم، باید عرضه به اندازه کافی صورت گیرد و در غیر این صورت افراد از فروش خودرو امتناع یا با قیمت های بالا به مشتریان اعلام می کنند.
موتمنی در عین حال، خرید و فروش های این روزهای بازار را در حد صفر برشمرد و اظهار داشت: برخی نمایشگاه داران در یک ماه اخیر حتی یک قرارداد خودرو ننوشته اند.


1399/04/01
14:56:27
2656
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو