مسترکار - دنیای خودرو

عزم كرمانشاه برای تكرار رتبه برتر احیای تولید

عزم كرمانشاه برای تكرار رتبه برتر احیای تولید مستر كار: ایرنا- گرچه تحریم های ظالمانه غربی ها و ركورد تورمی، فشار سنگینی را بر بخش تولید و كسب و كار استان كرمانشاه وارد كرد اما همت تولیدكنندگان و حمایت مسئولان ارشد اجازه نداد كه كمر خیلی از كارخانه ها و كارگاه های تولیدی خم شود و حتی واحدهای راكد زیادی هم باردیگر سرپا شد.


تامین مواد اولیه و ثبات قیمت ها از مهمترین پایه های تداوم فعالیت بخش تولید است؛ همان جایی که غربی ها برای زمین زدن اقتصاد ایران نشانه رفته اند و با تشدید فشارها به دنبال تحقق آن هستند.
مشابه این فشارهای اقتصادی، کشورهای زیادی را زمین زده اما تولیدکنندگان و فعالان کسب و کار کشور که دل در گرو ایران و مردم دارند از جان مایه گذاشته و مقتدرانه ایستاده اند. گرچه عده ای با مشکل جدی رو به رو شده اند اما بسیاری دیگر نه فقط از سد تحریم ها که از مشکلات و موانع گوناگون داخلی هم گذشته اند و اجازه نداده اند چراغ تولید خاموش شود.
در این میان مسئولان و قوای کشور هم تلاش خودرا برای بازگشت باردیگر واحدهای راکد و نیمه تعطیل بکار بسته اند تا شعارهای «حمایت از تولید داخلی و جهش تولید» محقق شود.
در استان کرمانشاه هزار و ۲۷ واحد صنعتی با سرمایه گذاری ۳۸ هزار و ۴۹۹ میلیارد ریال وجود دارد که ۳۰ هزار و ۲۸۴ نفر در آنها مشغول به کار هستند.
بسیاری از این واحدهای با تمام یا بیشتر ظرفیت در حال تولید و فعالیت هستند اما قسمتی از آنها هم با مشکلات زیادی که ناشی از تحریم و موانع و سوءمدیریت داخلی است، مواجهند.
به گفته محسن دارابی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه، حدود یک سوم مشکلات واحدهای تولیدی استان مربوط به مسایل پولی و بانکی، حدود یک سوم مربوط به مسائل بیمه ای، پنج درصد مربوط با تامین انرژی و مابقی مربوط به سایر مشکلات هستند.
کسب رتبه برتر کرمانشاه در کشور
محسن صالحی نیا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کشور اسفند ۹۸ در سفری به کرمانشاه اظهار داشت: از شروع سال ۹۸ تابحال هزار و ۲۰۰ واحد صنعتی راکد در سطح کشور احیا شده اند.
حدود یک ششم از این واحدهای احیا شده سهم استان کرمانشاه بود بطوریکه این استان رتبه برتر کشور را در احیای واحدهای تولیدی کسب نمود.
بنابر اعلام استاندار کرمانشاه، پارسال ۱۹۳ واحد تولیدی راکد با رفع مشکلات احیاء و هزار و ۸۰۷ نفر در آنها مشغول به کار شدند.
هوشنگ بازوند با اشاره به کسب رتبه برتر کرمانشاه در زمینه احیای واحدهای تولیدی اظهار داشت: ستاد تسهیل و رفع موانع تولید عملکرد خوبی داشته و موفقیت کسب شده برای پشتیبانی از واحدهای تولیدی مرهون زحمات و همراهی سیستم بانکی نیز هست که انتظار داریم این همراهی استمرار داشته باشد.
او اضافه کرد: پارسال با تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی توانستیم سه هزار و ۶۰۰ شغل را تثبیت نماییم و ریزش نیروی کار نیز نداشته باشیم.
به گفته رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه، برای رسیدن به این رتبه ۱۱۶ نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در سال ۹۸ انجام شد و بیش از ۷۹ درصد از هزار و ۳۸۵ مصوبه آن عملیاتی شد.
کرپ ناز بعد از سال ها زنده شد
یکی از این واحدهای تولیدی احیا شده، کارخانه کرپ ناز شهرستان هرسین است که بگفته مجتبی قبادی، مدیرکل اشتغال و سرمایه گذاری استانداری کرمانشاه «سال ها با ۱۰ درصد ظرفیت اسمی خود کار می کرد اما حالا در حال رسیدن به ۱۰۰ درصد ظرفیت و تولید روزانه ۳۰ هزار مترمربع پارچه است.»
کارخانه نساجی کرپ ناز با هدف تولید نخ تکسچره و انواع پارچه های پلی استر در سال ۱۳۶۴ تاسیس شد و نخستین تولیدات خودرا در سال ۱۳۷۶ روانه بازار کرد.
کرپ ناز سال قبل و بعد از سال ها رکود، با ورود سرمایه گذار خصوصی رونق باردیگر گرفت بطوریکه حالا ۱۹۵ نفر در آن مشغول کار هستند و روزانه ۴۰ هزار متر انواع پارچه تولید می کند.کارخانه نساجی کرپ ناز شهرستان هرسین سال ۹۸ و بعد از سال ها رکود احیا شد و به بازار تولید برگشت
۱۱۵ واحد دیگر در نوبت احیا
گرچه مشکلات اقتصادی همچنان نفسگیر است اما دولت در تلاش است که مسیر احیای واحدهای راکد و نیمه فعال استان کرمانشاه را ادامه دهد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه در این حوزه به ایرنا اظهار داشت: برنامه ما در سال ۹۹ احیای ۱۱۵ واحد اقتصادی راکد و افزایش ظرفیت تولید ۱۰۰ واحد دیگر است.
به گفته هدایت حاتمی، قسمتی از این بنگاه های اقتصادی در تملک بانک ها هستند که با رفع مشکلات آنها امسال باردیگر به تولید بر می گردند.
حاتمی با اشاره به شعار جهش تولید، از کوشش برای جذب ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید در سال ۹۹ آگاهی داد که با کمک آن بخش تولید و خدمات رونق پیدا کند و نیازهای اشتغالزایی استان رفع گردد.
به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، برای جان گرفتن مجدد این واحدهای تولیدی بیش از هفت هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که ۶ هزار و ۲۴۸ میلیارد تومان را سرمایه گذاران هزینه می کنند و هزار و ۵۷۹ میلیارد تسهیلات ریالی هم پرداخت و ۱۶۰ میلیون یورو سرمایه تامین می شود.
دارابی اظهار نمود: با این میزان سرمایه گذاری در مجموع برای سه هزار و ۱۷۹ نفر شغل جدید ایجاد و شغل ۶ هزار و ۲۴۲ نفر هم تثبیت می شود.
او اظهار داشت: با احیای این واحدها ۳.۷ میلیون تن ظرفیت تولید استان تثبیت و ۱۰ میلیون تن دیگر نیز به این ظرفیت افزوده می شود.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمانشاه هم اجرای ۲۰۴ طرح اقتصادی و عمرانی را مبنای برنامه «جهش تولید» استان دانست و اظهار داشت: اولویت ما با ۱۲۳ طرحی است که بتوان امسال آنها را تکمیل و بهره برداری نمود.
آنچنان که حبیب الله وفایی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۹۸ طرح مربوط به بخش صنعت، معدن و انرژی است، ۴۵ طرح در حوزه کشاورزی و ۶۱ طرح هم در بخش خدمات اجرایی می شود.
اولین گام موفق امسال
آغاز بکار باردیگر هفت معدن غیرفعال کرمانشاه با سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد تومان، اولین گام در زمینه تحقق برنامه های اقتصادی سال ۹۹ بوده است که رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تحقق آنرا اعلام نمود.
دارابی به ایرنا اظهار داشت که این هفت معدن شامل مرمریت، فلدسپات، سنگ لاشه، سیلیس و بیتومین هستند سالانه ۳۵۰ هزار تن استخراج دارند و برای ۴۰ نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی به وجود آورده اند.
احیای واحدهای راکد، رمز تحقق جهش تولید
استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه پر از ظرفیت های بزرگ و گوناگون اقتصادی و درآمدزایی است؛ از وجود ۶۰۰ هزار جوان ۱۵ تا ۲۹ ساله و بیش از ۹۰۰ هزار هکتار زمین آماده کشت با منابع آبی مناسب گرفته تا وجود معادن گوناگون و ظرفیت های پرشمار گردشگری و داشتن چهار بازارچه و ۲ گمرک رسمی در مرز عراق. این ظرفیت ها می تواند یک سکوی پرش برای واحدهای تولیدی و اقتصاد استان باشد.
آنچنان که رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کرمانشاه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پشتیبانی از تولید یکی از مهمترین اهداف اقتصادی استان است و تنها راه ایجاد جهش در تولید هم، فعال سازی واحدهای راکد و اشتغالزایی است.
وفایی اضافه کرد: باتوجه به اینکه امسال علاوه برتسهیلات بانکی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان هم در چارچوب ردیف های متمرکز برای جهش تولید اختصاص یافته است، فرصت مناسبی برای کرمانشاه فراهم شده تا اعتبار بیشتری برای رونق واحدهای تولیدی و اقتصادی خود جذب نماید.
به اعتقاد معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه، حل مشکلات بنگاه های اقتصادی و رفع موانع تولید و بازگرداندن واحدهای راکد و نیمه فعال و تملیک شده استان به چرخه فعالیت تولیدی و خدماتی در تمام بخش ها یکی از ارکان تحقق مساله محوری جهش تولید است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه هم تامین مالی سرمایه در گردش تولیدکنندگان و ایجاد مشوق هایی نظیر تقسیط بدهی های مالیاتی را در تحقق شعار جهش تولید مهم دانست و اظهار داشت: تمرکز سیاستگذاری مدیریت ارشد استان بر احیای ظرفیت های خالی واحدهای تولیدی و حفظ اشتغال استان است.
حمایت ویژه دستگاه قضایی
در این زمینه دستگاه قضایی استان هم پای کار آمده و تلاش دارد که مشکلات قضایی تولیدکنندگان را باتوجه به شعار جهش تولید به نتیجه برساند.
رییس کل دادگستری استان کرمانشاه در اینباره از حمایت ویژه دستگاه قضایی استان از واحدهای تولیدی آگاهی داد و اظهار داشت: یکی از مصوبات ما در شورای اقتصاد مقاومتی استان جلوگیری از تعطیلی کارخانه ها بوده که در این حوزه مصوب شده ارزش گذاری واحدهای تولیدی در برای جبران بدهی ها نباید توسط خود بانک ها صورت گیرد و برای این کار باید از کانون کارشناسان کمک گرفته شود.
پرویز توسلی زاده به ایرنا اظهار داشت: همین طور به همه قضات استان تاکید کرده ایم که آرای خودرا با نگاه به پشتیبانی از بخش تولید صادر کنند و با برداشت صحیح از قانون، تلاش کنند تا واحدهای تولیدی تعطیل نشوند برای اینکه بنابر تصریح رئیس دستگاه قضا نباید به بهانه بدهکاری واحدهای تولیدی تعطیل شوند.
براساس اعلام مرکز آمار، نرخ بیکاری استان کرمانشاه پارسال ۱۵.۷ درصد بوده است و این استان در جایگاه نخست جدول بیکاری کشور قرار دارد. بنابر آمار غیررسمی بیش از ۱۵۰ هزار نفر بیکار در استان کرمانشاه وجود دارد که هر سال هفت هزار و ۵۰۰ نفر به آنها اضافه می شود.
البته کاهش نرخ بیکاری در استان کرمانشاه بیش از ۲ برابر میانگین کشوری بوده بطوریکه نرخ بیکاری نیروی کار جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر این استان از ۱۸.۸ در سال ۱۳۹۷ به ۱۵.۷ در سال ۹۸ رسیده و یک کاهش ۳.۱ درصدی را تجربه کرده است.
کرمانشاه با وسعت حدود ۲۵ هزار کیلومتر مربع، ۱.۵ درصد از مساحت کل کشور (هفدهمین استان) را به خود اختصاص داده و شامل ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان است.منبع:

1399/04/15
11:48:09
2670
5.0 از 5
تگهای خبر: بیمه , تور , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو