مسترکار - دنیای خودرو
برآورد اتاق بازرگانی ایران از اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰

بزرگترین بحران اقتصادی پس از جنگ جهانی با انتشار كرونا

بزرگترین بحران اقتصادی پس از جنگ جهانی با انتشار كرونا اتاق بازرگانی ایران در جدید ترین گزارش خود به بررسی وضعیت اقتصاد ایران و جهان در سال ۲۰۲۰ و تحت تأثیر انتشار كرونا پرداخته كه نشان داده است ركود حاصل از این ویروس بسیار گسترده خواهد بود.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، بر مبنای برآوردهای صورت گرفته ویروس کرونا توانسته بر روی تمام بخش های اقتصاد جهانی تأثیر خویش را بگذارد و این نخستین رکودی است که بعد از ۱۵۰ سال به علت یک پاندمی رخ داده است. همینطور با عنایت به ناشناخته بودن ابعاد این ویروس نگرانی و عدم اطمینان سراسر اقتصاد جهان را در بر گرفته است.
طبق برآوردهای صورت گرفته کرونا توانسته عمیق ترین رکود اقتصادی بعد از جنگ جهانی دوم را ایجاد کند تا جایی که بانک جهانی پیشبینی کرده رشد اقتصادی جهان امسال میلادی منفی ۵.۲ درصد خواهد شد.
با عنایت به این برآوردها رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته منفی ۷ درصد و رشد اقتصادی کشورهای نوظهور برای اولین بار در ۶۰ سال قبل کاهش ۲.۵ درصدی خواهد داشت. در منطقه منا که شامل کشورهای صادر کننده نفت می شود افت تولید ناخالص ملی قطعی خواهد بود و هر چند برآوردهایی از مثبت شدن این رشدها در سال ۲۰۲۱ وجود دارد اما همچنان نمی توان پیشبینی دقیقی از سرانجام اقتصاد جهان در سال آینده داشت.
همینطور تحت تأثیر کرونا میانگین قیمت فلزات اساسی در سال ۲۰۲۰ کاهش ۱۶ درصدی داشته و تنها به علت افزایش احتیاطی تقاضای طلا قیمت این فلز افزوده شده، همینطور امسال تقاضا برای نفت هم کاهش ۹ درصدی داشته و پیشبینی می شود کاهش تولیدات اپک هم نتواند این کاهش را جبران کند.
برآوردها نشان داده است که کرونا در حوزه های خدمات اقامتی و غذایی، فعالیتهای بازرگانی و اجرایی، تولیدات کارخانه ای و همینطور عمده فروشی و خرده فروشی در حوزه هایی مانند خودرو و موتورسیکلت تأثیر منفی جدی گذاشته است. در حوزه هنر و سرگرمی و حمل و نقل هم میزان تأثیر متوسط به بالا بوده است و حوزه هایی مانند بهداشت و مددکاری اجتماعی و تأمین آب و برق و گاز کمترین تأثیر منفی را از انتشار کرونا در سطح جهان تجربه کرده اند.
در تجربه ایران با عنایت به مشکلات و محدودیت هایی مانند تحریم های آمریکا، رکود اقتصادی، نوسانات بازار ارز، خروج سرمایه از تولید، بالا بودن تورم و سقوط قیمت نفت اقتصاد ایران قبل از کرونا هم با مشکلات و سوالاتی مواجه بود. ازاین رو با آغاز کرونا مشکلات در این عرصه شدت پیدا کرد و در آمارهایی که از وضعیت فعالیتهای اقتصادی در فروردین و اردیبهشت سال جاری انتشار یافته نشان داده است که خیلی از ظرفیت های اقتصادی عملا بلااستفاده باقیمانده است.
منبع:

1399/04/21
20:48:59
2597
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو