مسترکار - دنیای خودرو

تهیه نورد از بورس به واحدهای فولاد آذربایجان شرقی خسارت می زند

تهیه نورد از بورس به واحدهای فولاد آذربایجان شرقی خسارت می زند رئیس انجمن فولاد آذربایجان شرقی با اشاره به عرضه نورد در بورس و اجبار تولیدكنندگان فولاد به تهیه آن اظهار داشت: این روند به علت معطلی دو سه ماهه، برای فعالان صنعت فولاد استان خسارت زاست.


رحیم کریمی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود وزارت صنعت، معدن و تجارت، شرکت های تولید شمش را مکلف کرده است ماهانه ۷۰۰ هزار تن شمش به بورس عرضه کنند و از سوی دیگر ستاد تنظیم بازار طی دستورالعملی واحدهای تولیدی فولاد را ملزم به عرضه ۶۰ درصد از تولیدات خود در بازار بورس کرده است.
وی اظهار داشت: این در شرایطی است که اغلب واحدهای نورد آذربایجان شرقی موفق به خرید مواد اولیه از بورس نمی شوند و برای ادامه فعالیت، مواد اولیه خویش را از بازار آزاد تهیه می کنند.
کریمی با اشاره به اینکه بر مبنای دستورالعمل های تنظیم بازار، برخی از واحدهای نورد آذربایجان شرقی به علت عدم عرضه محصول نهایی در بورس به تعزیرات حکومتی معرفی شده اند، اظهار داشت: چنین حرکتی، جز ایجاد تنش و التهاب بازار و در نهایت افزایش قیمت تمام شده محصول، هیچ سودی برای صنعت و اقتصاد کشور نخواهد داشت.
وی در مورد تأمین ورق مورد نیاز واحدهای نورد هم اظهار نمود: ۹۰ درصد ورق این واحدها توسط شرکت فولاد مبارکه اصفهان تولید می شود.
کریمی با اشاره به اینکه این محصول به صورت منظم در بورس عرضه نمی گردد و شرایط عرضه آن هم پیچیدگی های خودش را دارد، افزود: خرید ورق فولاد مبارکه از بورس، ۲ تا ۳ ماه زمان می برد که منجر به کاهش ظرفیت تولید واحدها می شود.
رئیس انجمن فولاد آذربایجان شرقی در ارتباط با نحوه قیمت گذاری محصولات این حوزه هم تصریح کرد: محصولات در درب کارخانه تحویل داده می شود، در حالیکه قیمت گذاری ستاد تنظیم بازار، بر مبنای قیمت فوب خلیج فارس تعیین شده است که این مورد هم سبب متضرر شدن واحدهای تولید فولاد آذربایجان شرقی می شود.
وی با اشاره به عدم استرداد مالیات بر ارزش افزوده واحدهای نورد استان اظهار داشت: متاسفانه به علت ناهماهنگی بین بانک مرکزی و اداره امور مالیاتی، مبالغ مالیات بر ارزش افزوده این واحدها که تعهدات ارزی خویش را انجام داده اند، پرداخت نشده است.
وی اظهارکرد: عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هم بعنوان یک عامل منفی دیگر سبب تضعیف گردش مالی این واحدها در این شرایط نامساعد اقتصادی می شود.
رحیمی با اشاره به اینکه یکی دیگر از مشکلات اخیر واحدهای تولیدی فولاد آذربایجان شرقی، تایید مجوز موردی صادرات، توسط وزارت صمت است، افزود: این امر باعث طولانی شدن فرایند صادرات و دپوی محموله های صادراتی در مرز می شود.
وی افزود: در صورت تفویض اختیار به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها و یا صدور مجوزهای سه ماهه به صادرکنندگان، این روند کوتاهتر و تسهیل خواهد شد.منبع:

1399/04/23
11:48:56
2251
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو