مسترکار - دنیای خودرو
معاون پژوهشی وزیر علوم:

قراردادهای صنعت و دانشگاه شخصی نباشد

قراردادهای صنعت و دانشگاه شخصی نباشد به گزارش مستر كار معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: پایش و ارزشیابی قراردادهایی كه میان صنعت با دانشگاه ها و پژوهشگاه ها منعقد می شود بسیار مهم می باشد، نقص ها باید برطرف شود و قراردادها نباید شخصی باشد.به گزارش وزارت علوم، غلامحسین رحیمی در یازدهمین نشست مشترک مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور با صنایع و دستگاه های اجرایی که روز چهارشنبه در محل سالن شهدای جهاد علمی به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به قدمت تشکیل دفاتر ارتباط با صنعت به ماموریت گرایی و همکاری با نهادها و سازمان ها در حوزه صنعت، بعنوان وظیفه مهم این دفاتر اصرار کرد.

رحیمی در این جلسه گفت: بیش از ۲۵ سال است از تاسیس دفاتر ارتباط با صنعت در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها می گذرد و نخستین نهادی که برای پیوند دانشگاه و صنعت تاسیس شد، دفاتر ارتباط جامعه با صنعت بود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، با اشاره به اهمیت ارتباط دانشگاه با صنعت به سخن مقام معظم رهبری در جوابیه نامه وزیر علوم اشاره نمود و اضافه کرد: در نامه ای که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباب گزارش اقدامات انجام شده در کارهای در رابطه با جامعه و صنعت برای مقام معظم رهبری فرستاد، ایشان مرقوم فرمودند که «از وزیر محترم علوم تشکر شود. مسئله ارتباط دانشگاه با صنعت بسیار مهم می باشد، آنچه انجام گرفته است کارهای آغازین این حرکت بزرگ است و این کارها را با قوت ادامه دهید.»

رحیمی اضافه کرد: باتوجه به پاسخ مقام معظم رهبری باید با گام های استوار و ساختار محکم این ماموریت مهم و دائمی را جلو ببریم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: صنعت باید با دانشگاه وارد قرارداد شود و دانشگاه نیز باید متعهد شود که پاسخ صنعت را به شکل مطلوب بدهد؛ یعنی اصل مشتری مداری رعایت شود و دانشگاه ها و پژوهشگاه ها ملزم هستند رضایت کارفرما را که همان بخش صنعت است فراهم آورند.

رحیمی گفت: صنعت هم باید آنچه درخواست می کند در راه ماموریت های دانشگاه باشد، بدین سبب تضمین پاسخ گویی مناسب دانشگاه روی دوش دفاتر ارتباط با صنعت است.

وی اشاره کرد: دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور همیشه بعنوان ارائه دهنده خدمات علمی و فناوری به صنایع باید در دل صنایع باشند و تعامل تنگاتنگ و مستمر ایجاد شود که در این راستا برنامه مفصلی در چهار سال قبل از طرف سازمان برنامه و بودجه تهیه شد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم به نقش فرصت های مطالعاتی اشاره نمود و اضافه کرد: اجرای دوره های فرصت مطالعاتی سه ماهه یا ۶ ماهه در بخش صنعت به اساتید جوان کمک می نماید تجارب خوبی در صنعت پیدا کنند و با هماهنگی هایی که با وزیر و معاونت آموزشی خواهیم داشت، اهتمام می نماییم این دوره ها گسترش پیدا کند.

وی درباب ارتقای آزمایشگاه های تخصصی اظهار داشت: هر کالایی که بخواهد برچسب تضمین کیفیت کالا بگیرد باید از فیلتر آزمایشگاه های معتبر و مرجع عبور کند؛ در صورتیکه ما فعلاً با کمبود این آزمایشگاه ها روبرو می باشیم و یکی از زمینه های ارتباط با صنعت در اختیار قراردادن آزمایشگاه های معتبر به بخش صنعت است؛ چون داشتن و تجهیز آزمایشگاه برای بخش صنعت بسیار هزینه آور است و بهترین کار استفاده از آزمایشگاه های معتبر دانشگاه ها است.

رحیمی اشاره کرد: در سال آینده اعتبارات بخش پژوهشی بر این اساس که کدام یک از دانشگاه ها در این راه قدم برداشته اند، توزیع خواهد شد.منبع:

1399/05/02
17:07:11
2362
5.0 از 5
تگهای خبر: آزمایش , پژو , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو