مسترکار - دنیای خودرو
سرپرست وزارت صنعت خبر داد:

شناسایی143 قطعه گلوگاهی برای داخلی سازی و قطع وابستگی

شناسایی143 قطعه گلوگاهی برای داخلی سازی و قطع وابستگی به گزارش مستر كار سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از رشد تولید محصولات منتخب صنعتی در بی سابقه ترین تحریم ها اطلاع داد و اظهار داشت: برای داخلی سازی ۳.۲ میلیارد دلار از مواد اولیه و كالاهای مورد نیاز تولید كه تا پیش از این وارد می شده، هدفگذاری انجام شده و ۱۴۳ قطعه گلوگاهی برای داخلی سازی شناسایی شده است.


به گزارش روز یکشنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، "حسین مدرس خیابانی" در جلسه معاونان امور صنایع سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها اضافه کرد: باید به سمت تولید داخل قطعاتی که در آنها وابستگی داریم، حرکت نماییم، در این عرصه ۱۴۳ قطعه گلوگاهی برای داخلی سازی شناسایی شده استان ها باید در این عرصه پیشگام و پیشرو باشند.
وی، ساخت داخل را مهم تر از افزایش تولید دانست و تصریح کرد: ساخت داخل منجر به افزایش تولید می شود، اما افزایش تولید بدون ساخت داخل وابستگی به همراه دارد.
سرپرست وزارت صنعت با تاکید بر ضرورت تعامل با مراکز علمی و دانشگاهی برای نهضت ساخت داخل، اظهار داشت: مراکز دانشگاهی علمی و تحقیقاتی باید پای کار بیایند و هر دانشگاه باید در یک حوزه و یک قطعه خاص کار کند تا با همپوشانی همدیگر ساخت داخل و کاهش ارزبری اتفاق بیفتد.
مدرس خیابانی با تاکید بر این که مواد اولیه هم اکنون مهم ترین مسئله مربوط به حوزه تولید است، افزود: این گلوگاه باید با تاکید و توجه بیشتری در استان ها مورد رصد و پایش قرار بگیرد و نباید اجازه بدهیم تولید به خاطر کمبود مواد اولیه گرفتار تنگنا شود.
وی، استان های مرزی را دارای پتانسیل بسیار مناسبی برای تأمین مواد اولیه دانست و اضافه کرد: نقطه قوت ما در تأمین مواد اولیه و مایحتاج عمومی مردم همین مرزها و استان های مرزی هستند، حالا از ۳۱ مرز کشور که به خاطر بیماری کرونا بسته شده بود ۲۸ مرز یعنی حدود ۸۰ درصد از مرزها فعال شده اند.
سرپرست وزارت صنعت با تاکید بر جایگاه و نقش ستاد تسهیل و رفع موانع تولید برای پیشبرد اهداف تولید در استان ها، اظهار داشت: تشکیل این جلسات در استان ها به ریاست استاندار باید به صورت مداوم و منظم باشد و این ستاد علاوه بر احیای واحدهای راکد باید مانع از تعطیل یا نیمه تعطیل شدن واحدهای فعال شود.
تداوم تولید در بی سابقه ترین تحریم ها نشانگر شکست دشمن است
وی با اشاره به تحریم های ظالمانه دشمنان، تصریح کرد: از تحریم ها می توان به سادگی عبور کرد، تولید در سخت ترین شرایط و بی سابقه ترین تحریم ها ادامه دارد و این نشانگر شکست تحریم ها است.
مدرس خیابانی در ادامه با تاکید بر ضرورت همگرایی و اجماع دستگاه های مختلف برای تحقق جهش تولید، افزود: بانک ها، تأمین اجتماعی، مالیات، استاندار بعنوان رئیس ستاد تسهیل در استان ها، گمرک و دیگر دستگاه های مرتبط در استان ها باید همگرا و در یک مسیر حرکت کنند که معاونت های امور صنایع سازمان های صنعت استان ها باید این مورد را مدنظر قرار دهند.
هدفگذاری برای تحقق جهش تولید از ۴ مسیر
وی با اشاره به اینکه چهار مسیر برای جهش تولید هدفگذاری شده، بیان نمود: استفاده از ظرفیت های خالی واحدهای تولیدی یکی از این چهار مسیر است که معاونت های امور صنایع در سازمان های صنعت استانی باید این ظرفیت ها را شناسایی کنند.
این مقام مسوول با اشاره به اینکه میانگین ضریب اشتغال صنعتی ۵۸ درصد است و می خواهیم این ضریب را به ۶۵ درصد برسانیم، اظهار داشت: این مهم از محل بکارگیری ظرفیت های خالی افزایش و همینطور جهش در پارامترهای تولید به وقوع می پیوندد.
سرپرست وزارت صنعت، تکمیل طرح های نیمه تمام را از دیگر مسیرهای تحقق جهش تولید دانست و اضافه کرد: به دنبال شناسایی طرح های نیمه تمام و رفع مشکلات آنها هستیم و معاونت های صنایع سازمان های صنعت استان ها باید این طرح های مشکل دار را شناسایی کنند.
مدرس خیابانی افزود: بخشی از مشکلات این طرح ها از محل ظرفیت های استانی و همینطور ستادهای تسهیل استان ها قابل رفع و پیگیری و برخی دیگر در سطح کشوری حل می شود که این موضوعات باید پیگیری و اطلاع رسانی شود.
هدفگذاری برای احیای ۱۵۰۰ واحد در شهرک ها و نواحی صنعتی
وی، راه اندازی واحدهای صنعتی معدنی تعطیل یا راکد در درون یا بیرون شهرک های صنعتی را از دیگر مسیرهای جهش تولید دانست و اظهار داشت: سازمان صنایع کوچک شهرک های صنعتی برای احیای یکهزار و ۵۰۰ واحد مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی هدفگذاری کرده است و با راه اندازی این واحد ها جهش تولید هم اتفاق می افتد.
سرپرست وزارت صنعت، دستیابی به فناوری را مسیر چهارم برای تقویت جهش تولید دانست و اضافه کرد: هرجا صنعت با فناوری در هم می آمیزد ساختار تولید طبیعت عوض می شود و ارتقا می یابد.منبع:

1399/05/13
11:53:42
2134
5.0 از 5
تگهای خبر: تولید , دستگاه , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو