مسترکار - دنیای خودرو
گره ارزی ترخیص برنج

دپوی ۳۰۰ هزار تنی با اعمال ممنوعیت واردات برنج

دپوی ۳۰۰ هزار تنی با اعمال ممنوعیت واردات برنج به گزارش مستر كار معاون فنی گمرك ایران ضمن اعلام آخرین وضعیت موجودی و ترخیص برنج های وارداتی اعلام نمود كه مطابق اسناد و مدارك عرضه شده، هم اكنون ۳۰۰ هزار تن برنج در صف تخصیص ارز قرار دارند كه بخشی از آن با مشكل عدم انتقال مالكیت كالا به علت عدم انتقال ارز مواجه می باشد.


مهرداد جمال ارونقی در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با آخرین وضعیت ترخیص برنج های دپو شده در آستانه آخر مهلت ترخیص این کالا از گمرک (اول شهریور) با اشاره به جزئیات آماری اظهار نمود: از آغاز سال جاری تا کنون بیشتر از ۳۹۲ هزار تن با ارزشی معادل ۳۵۵ میلیون دلار واردات قطعی برنج انجام شده است؛ به عبارتی این حجم برنج با انجام تشریفات گمرکی و پرداخت حقوق ورودی از گمرک ترخیص قطعی شده است.
وی با اشاره به موجودی برنجهای ترخیص نشده، اظهار داشت: طبق آمار و مدارک عرضه شده هم اکنون بیشتر از ۱۵۰ هزار تن برنج به گمرک اظهار شده که در صف تخصیص ارز و انجام تشریفات گمرکی قرار دارد و مشکل ارز آنها هنوز حل نشده است. از طرفی ۱۵۰ هزار تن دیگر هنوز به گمرک اظهار نشده؛ چونکه آنها هم مشکل تأمین ارز داشته و حتی بخشی هنوز اسناد مالکیت ندارند. همینطور ۵۰ هزار تن دیگر که قبلا در گروه ۱ قرار داشت تأمین ارز شده و باید در اختیار شرکت بازرگانی دولتی یا ستاد تنظیم بازار قرار می گرفت که فعلا تحویل نشده و در شرف اقدام لازم قرار دارد.
واردات ۷۴۲ هزارتن برنج وارداتی تاکنون
ارونقی با اشاره به اینکه در این حالت حدود ۳۵۰ هزار تن برنج ترخیص نشده از گمرک وجود دارد که همراه با ۳۹۲ هزار تنی که تابحال ترخیص شده به حدود ۷۴۲ هزار تن از آغاز سالجاری تا کنون می رسد، اضافه کرد: این در شرایطی است که در مدت مشابه سال قبل ۸۹۱ هزار تن با ارزشی معادل ۹۵۰ میلیون دلار واردات قطعی برنج داشته ایم که ۲۰ درصد بیشتر از سال جاری بوده است. به عبارت دیگر سال قبل در این زمان ۸۹۱ هزار تن برنج ترخیص شده بود ولی سال جاری فقط ۳۹۲ تن برنج تابحال ترخیص شده است که البته این تنزل، تحت تأثیر توجه به وضعیت تولید داخل و کاهش واردات در این کالا قرار دارد.
موانع ترخیص برنج کجاست؟
معاون فنی گمرک در ادامه به موانع ترخیص برنج های مانده در گمرک اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون دو مشکل اصلی درباره دپوی برنج های وارداتی وجود دارد که مبحث اول به برنج هایی که در صف تخصیص ارز قرار دارند برمی گردد. این در شرایطی است که گمرک نمی تواند تا زمانی که برای برنج تأمین ارز نشده و اعلامیه تأمین ارز آنرا ندارد نسبت به ترخیص اقدام نماید. با این وجود اعلام مسؤلان بانک مرکزی از این حکایت دارد که تمام برنج هایی که درخواست تخصیص ارز آنها مربوط به سال قبل است در صف تخصیص ارز قرار دارد و تأمین ارز خواهد شد.
وی افزود: اما یکی از اشکالات اصلی در ارتباط با برنج های در صف تخصیص ارز به مبحث عدم انتقال اسناد مالکیت برمی گردد؛ به صورتی که قسمتی از برنج هایی که در صف تخصیص ارز هم قرار دارند، با عنایت به عدم انتقال ارز به حساب فروشنده خارجی هنوز انتقال مالکیت اتفاق نیفتاده است.
با اعمال ممنوعیت، ۳۰۰ هزار تن برنج دپو می ماند
این مقام مسئول در گمرک ایران با اشاره به شروع ممنوعیت فصلی ترخیص برنج از اول شهریور ماه سالجاری اظهار داشت: زمان این ممنوعیت اول مرداد بود که با تصمیم ستاد تنظیم بازار تا اول شهریور تمدید گردید ولی در صورتیکه از این تاریخ ممنوعیت اعمال شود عملا بیشتر از ۳۰۰ هزار تن برنج دپو شده و رسوبی خواهیم داشت که مجوز ترخیص ندارند.
ممکن است تصمیمی گرفته شود
وی خاطرنشان کرد: با عنایت به شرایط موجود امکان دارد تصمیماتی توسط مراجع ذیربط همچون ستاد تنظیم بازار، با توجه به حقوق مکتسبه در این خصوص، در ارتباط با صاحبان برنج هایی که پیش از ممنوعیت نسبت به واردات این کالا اقدام نموده اند، اتخاذ و ابلاغ شود. بدیهی است گمرک ایران در این خصوص پیگیری های لازم را انجام داده است.1399/05/27
11:03:46
1992
5.0 از 5
تگهای خبر: تولید , كالا , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو