مسترکار - دنیای خودرو

جهش تولید در جنوب استان مركزی با 700 میلیارد ریال اعتبار

جهش تولید در جنوب استان مركزی با 700 میلیارد ریال اعتبار مستر كار: رونق صنعتی در نوار جنوبی استان مركزی بعنوان پایتخت صنعت كشور در هفت سال اخیر آوازه و آهنگ تندتری پیدا كرده است و شهرك های صنعتی بعنوان بستر اشتغال و جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی، شاهد استقبال كارآفرینان و سرمایه گذاران بوده اند.


مبنای اقتصاد شهرستان های جنوبی استان مرکزی در دهه های قبل بر کشاورزی و زیرشاخه های آن بوده به صورتی که برخی محصولات نظیر پیاز، لوبیا و گل و گیاه زینتی در نوار جنوبی استان مرکزی آوازه ملی و جهانی دارد اما با روند خشکسالی، توازن در این عرصه به شدت دستخوش نوسان شده و معیشت بهره برداران را متاثر کرده است و بنابراین سیاست کلیدی دولت تدبیر و امید بر تقویت ظرفیت های صنعتی و کسب و کارهای خُرد قرار گرفت تا بتواند بخشی از چالش های اقتصادی مردم را رفع کند.
افزایش سریع جمعیت، گسترش شهرنشینی، بالا بودن تقاضای کاریابی، فشار مضاعف بر منابع پایه و طبیعی از موضوعاتی بود که رویه اقتصاد صنعت محور و خدماتی را در روستاهای جنوب استان مرکزی در دولت تدبیر و امید برجسته تر کرد و راهبرد ایجاد و توسعه شهرک های صنعتی با هدف مدیریت بهینه و اصولی این بخش با جدیت دنبال شد.
در این راستا تاکید بر صنایع روستایی، صنایع کوچک، شهرک های کوچک صنعتی و تمرکز زدایی از فعالیتهای صنعتی مورد توجه قرار گرفت و مناسبات شهرک های صنعتی از راه ایجاد تنوع و افزایش اشتغال و درآمد، افزایش ارزش افزوده فعالیتهای کشاورزی و تبدیلی، گسترش فرهنگ صنعتی و توسعه نواحی روستایی در جنوب استان مرکزی محور قرار گرفت.
نوار جنوبی استان مرکزی شامل شهرستان های خمین، محلات و دلیجان است که هریک از آنها با ظرفیت های گوناگونی که دارند، توانسته اند با ایجاد شهرک و ناحیه صنعتی و راه اندازی واحدهای تولیدی گامی هدفمند در جهت تأمین بخشی از نیاز صنعتی کشور بردارند.
قرار گرفتن خمین در ردیف اعتباری و امتیازات مناطق کمتر توسعه یافته و استقبال صنعتگران برای سرمایه گذاری در این شهرستان همچون اقدامات شاخص دولت یازدهم و دوازدهم بود که برای محرومیت زدایی و جبران کاستی ها از زادگاه امام راحل در کارنامه اقدامات دولت برای توسعه خمین ماندگار شده است.
محلات هم با ۵۵ هزار نفر جمعیت به قطب سنگ تزئینی کشور و بام گل ایران شهرت دارد و در جهت صنعت تریکو یکی از بهترین ها در کشور به حساب می آید.
شهرک صنعتی، یک ناحیه و ۲ قطب صنعتی محلات با ۲۹۰ واحد مستقر یکی از زیرساخت های اساسی در توسعه اقتصادی جنوب استان مرکزی به حساب می آید.
دلیجان هم دیگر شهرستان نوار جنوبی استان مرکزی است که با ۵۰ هزار نفر جمعیت، ۴۰۰ واحد صنعتی در چهار شهرک و ناحیه صنعتی دارد و آوازه اش در تولید انواع محصولات عایق رطوبتی و الیاف پلی استر و سالانه بیشتر از ۷۰ درصد از نیاز عایق رطوبتی کشور را تأمین می کند و از این منظر فعالیت و رونق واحدهای مستقر در این شهر اهمیت بسیاری دارد.
۱۰۰ شرکت تولید عایق رطوبتی در شهرستان دلیجان فعال است که بیشتر از ۲هزار و ۵۰۰ نیروی کار در آنها به صورت مستقیم اشتغال دارند.
علاوه بر این ها، مناطقی مانند محلات، دلیجان و نیم ور مستعد سرمایه گذاری هستند، چونکه زیرساخت های لازم و نهاده های معدنی در این مناطق فراهم است و مورد اقبال سرمایه گذاران قرار می گیرد.

صنایع کوچک و متوسط نبض رونق و جهش اقتصادی
به قول معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، بیشتر از ۴۶ هزار واحد در ۸۲۰ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور مستقر هستند که بزودی حدود ۳۵ هزار واحد دیگر در این مناطق کامل شده و به زنجیره تولید و بهره برداری می پیوندند.
«محسن صالحی نیا» گفته است: ۲۱ درصد از واحدهای صنعتی موجود در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور با رکود مواجهند که دولت با برنامه هدفمندی درصدد برگرداندن آنها به چرخه تولید است و شهرک های صنعتی و صنایع کوچک و متوسط را بعنوان نبض اقتصاد کشور حمایت می کند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است: تهدیدها و تحریم ها در عرصه های بین المللی نتوانسته در اراده و تلاش کارآفرینان و صنعتگران خللی وارد کند و همه ظرفیت ها برای بهبود شاخصهای اقتصاد درون زا به کار گرفته شده است.
رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران خاطرنشان کرد: نیروهای مستعد جوان و تحصیل کرده و ظرفیت های خوب و صنایع دانش بنیان در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور فعال است.

تصویب ۷۰۰ میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت های صنایع کوچک و متوسط استان مرکزی
معاون مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان مرکزی اظهار داشت: سال جاری ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار از منابع داخلی برای توسعه زیرساخت شهرک های صنعتی استان اختصاص یافته چون که صنایع متوسط و کوچک حلقه های مهم در تکمیل اقتصاد پویا و زاینده هستند.
«محمدصادق قائمی» اضافه کرد: اجرای عملیات زیرساختی برای شهرک های صنعتی استان که واحدهای صنعتی از آنها استقبال بیشتری دارد، محور برنامه های این نهاد امسال است.
وی بیان نمود: شهرک صنعتی خمین با یک هزار و ۳۷ هکتار مساحت به ۲۳۰ لیتر آب در ثانیه نیاز دارد و به علت مشکلاتی که در واگذار شدن بخشی از این شهرک وجود دارد، این میزان آب مورد نیاز تخصیص نیافته است.
معاون مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان مرکزی افزود: پیشبینی می شود شهرک صنعتی خمین در سال آینده با مشکل تأمین آب برای واحدهای صنعتی فعال در این شهرک مواجه شود.
قائمی با اشاره به هزینه بالای ایجاد خط انتقال آب از سد کوچری برای شهرک صنعتی خمین اظهار داشت: خریداری چاه آب کشاورزی و تغییر کاربری آن می تواند مشکلات حوزه آب را در این شهرک کم کند.
وی خاطرنشان کرد: ۲۵ لیتر آب مورد نیاز واحدهای صنعتی فعال در ناحیه صنعتی روستای شهابیه از توابع خمین هم از سد کوچری تأمین می شود.

۷۰ واحد صنعتی نیمه تعطیل استان مرکزی در راه درمان و تولید
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی اظهار داشت: بررسی مشکلات و راه اندازی ۷۰ واحد تولیدی راکد و نیمه تعطیل استان در سال جهش تولید هدفگذاری شده است که بخش مهمی از آنها در نوار جنوبی استان قرار دارند.
«سعید فرخی» اضافه کرد: پشتیبانی از واحدهای تولیدی و شناسایی و رفع مشکلات آنها اولویت اصلی استانداری این استان امسال است و بدین منظور یکی از راهبردها در شهرستان های محلات، خمین و دلیجان رصد مستمر اوضاع و پیگیری امور واحدهای مشکل دار است.
وی بیان نمود: ۳۵ طرح اقتصادی ویژه جهش تولید در نقاط مختلف این استان شناسایی و مشخصات آنها به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال شد و در سال جهش تولید باید تمام ارکان، نهادها، عوامل موثر در کسب و کار و تولید و اقشار مختلف مردم این استان به مسئولیت های خود آگاه بوده و همراه و هم پیمان در این راه قدم بگذارند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی اظهار داشت: شاخصهای موجود سال گذشته مبین تحقق شعار رونق تولید در استان مرکزی است و سال جاری هم با برنامه هایی جدید و کارگشا، رفع موانع تولید و تسهیل امور تولیدکنندگان اقدامات کارشناسی و موثری در حوزه اقتصاد استان اعمال خواهد شد.
فرخی تصریح کرد: دلیجان نقش تاثیرگذاری در اقتصاد استان مرکزی دارد و ۶۳۰ واحد تولیدی شامل ۳۴۰ کارخانه صنعتی، ۹۰ معدن و ۲۰۰ واحد کشاورزی در این شهرستان فعالیت دارند.
وی اظهار داشت: سرمایه گذاری مردم دلیجان در حوزه اقتصادی این شهرستان در سطح کشور بی نظیر و منحصربه فرد است و نوع و میزان سرمایه در این شهرستان سبب نرخ پایین بیکاری این شهرستان شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی اظهار داشت: شهرستان دلیجان در راه اندازی واحدهای راکد هدفگذاری شده استان مرکزی هم نقش مهمی دارد و فرماندار این شهرستان پارسال برپایه ارزیابی های انجام شده بعنوان فرماندار موفق در حوزه اقتصادی در سطح استان ارائه شد.

دلیجان با سه هزار و ۲۹۴ میلیارد ریال سرمایه گذاری در دولت تدبیر و امید
فرماندار دلیجان میزان سرمایه گذاری در مدت هفت ساله دولت یازدهم و دوازدهم در این شهرستان را سه هزار و ۲۹۴ میلیارد ریال بیان کرد.
«سیامک سلیمانی» افزود: راه اندازی ۵۶ واحد صنعتی در دلیجان از اقدامات مهم دولت تدبیر و امید برای توسعه این شهرستان صنعتی بوده است که با دشواری و تنگناهای تحریم و اقتصاد برجسته است.
وی با اشاره به اینکه دلیجان از نظر اشتغال وضعیت خوبی در استان مرکزی و کشور دارد، تصریح کرد: ۸۴۵ فرصت شغلی در هفت سال سکانداری دولت تدبیر و امید در این شهرستان فراهم گردید.

زادگاه امام راحل بر ریل توسعه صنعتی
استاندار مرکزی اظهار داشت: توسعه صنعتی در زادگاه معمار کبیر انقلاب نمره قبولی دارد و بخش بزرگی از آن مرهون زیرساخت مطلوب نظیر شهرک های صنعتی است و تحریم ها نه تنها در این شهرستان بلکه در هیچ نقطه ای از این کشور پهناور نمی تواند جلوی رشد و بالندگی این ملت را بگیرد.
سید «علی آقازاده» اضافه کرد: شهرک صنعتی خمین پویا و فعال است و ۲ واحد صنعتی جدید در آن مراحل آخر راه اندازی را سپری می کند که یکی از آنها مربوط به صنعت پتروشیمی است.
آقازاده تصریح کرد: توسعه صنعتی خمین در کنار طرح های بزرگ دیگر کشاورزی و دامداری زمینه اشتغال بیکاران را در زادگاه امام راحل فراهم آورد.
وی خاطرنشان کرد: تمام تلاش دولت تدبیر و امید در هفت سال گذشته بر این بوده که با نگاهی کارشناسی به کسب و کار و اقتصاد از اقتصاد نامتوازن خمین در حوزه کشاورزی فاصله گرفته و تعادل در سه راس اقتصادی یعنی صنعت، خدمات و کشاورزی را فراهم آورد که شاخص ها نشانگر موفقیت نسبی و مطلوب این سیاست ها است.
استاندار مرکزی بیان نمود: خمین پس از اراک بر سکوی دوم نرخ بیکاری استان قرار داشت و همه توان به کار گرفته شده که ضمن تقویت زیرساخت های شهرک های صنعتی، کسب و کار خرد روستایی هم در تواحی جنوب استان بارور شود.

توسعه متوازن در خمین شعاری که به ثمر می نشیند
فرماندار خمین اظهار داشت: دولت تدبیر وامید برای کمک به توسعه متوازن زادگاه امام راحل(ره)، در اواخر اردیبهشت ماه ۹۴، این شهرستان را در لیست مناطق کمتر توسعه یافته قرار داد و با ابلاغیه معاون اول رئیس جمهوری این مهم جنبه اجرایی به خود گرفت که کمک شایانی را برای شتاب بخشی به آهنگ توسعه متوازن در زادگاه امام راحل داشته که بخش مهمی از ان مربوط به تولید و شهرک های صنعتی و امتیازات خاص برای آنها بوده است.
«احمد طهرانی» اضافه کرد: امتیاز معافیت مالیاتی ۱۳ ساله صنعتی برای رهایی زادگاه امام راحل از محرومیت، بیکاری و کاهش درآمد اقتصادی، محرک و مشوق موثری از جانب دولت تدبیر و امید بود که توانست به توسعه صنعت خمین شتاب بخشد و رغبت و تقاضای سرمایه گذاری در این شهرستان را تقویت کند.
وی خاطرنشان کرد: اجرای طرح های محرومیت زدایی در این شهرستان اثرات مطلوبی داشته است به صورتی که کاهش قیمت زمین در شهرک و نواحی صنعتی به پایین ترین میزان در سطح کشور و اتصال محور ارتباطی شهرک صنعتی به مرکز استان و راه های ارتباطی کشور را رقم زده و سرمایه گذاران از این مزایا استقبال کرده اند.
فرماندار خمین اظهار داشت: این اقدامات دولت تدبیر و امید توانست یک هزار و ۳۰۳ میلیارد ریال برای شهرستان سرمایه گذاری جذب نماید.
طهرانی افزود: این میزان سرمایه گذاری سبب بهره برداری ۴۷ واحد صنعتی در شهرک های صنعتی خمین شد.
وی با اشاره به آمار بیکاری در خمین اضافه کرد: سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی خمین، ۸۳۲ فرصت شغلی در این شهرستان ایجاد کرد.

محلات با جام تمام نمایی از باروری ظرفیت های اقتصادی
فرماندار محلات با اشاره به اینکه یک شهرک، یک ناحیه و ۲ قطب صنعتی در محلات وجود دارد، گفت ۲۹۰ واحد تولیدی در آنها فعالیت دارند و با عنایت به توانمندی این شهرستان در فرآوری سنگ ۲۴۰ واحد از آنها در این حوزه به تولید می پردازند.
« حسن قمری » بیان نمود: ۱۱۵ واحد معدنی در محلات وجود دارد که ۷۵ واحد آن فعال است و ۶۲ واحد در حوزه سنگ تراورتن فعالیت می نمایند.
وی خاطرنشان کرد: سهم ۵۰ درصدی اقتصاد محلات در زمینه تولید سنگ های خام و تزئینی است که توانسته رونق اقتصادی مناسبی را برای این شهرستان رقم بزند.
فرماندار محلات از سرمایه گذاری یکهزار و ۵۲۰ میلیاردی در دولت تدبیر و امید در این شهرستان اطلاع داد و اظهار داشت: ۶۱ واحد صنعتی در شهرک صنعتی محلات با این میزان سرمایه گذاری افتتاح شد.
قمری بیان نمود: اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم در محلات توانست ۵۸۶ فرصت شغلی را در این شهرستان ایجاد کند.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت محلات هم با اشاره به رشد ۱۵ درصدی صدور جواز تاسیس در این شهرستان امسال اظهار داشت: ۱۶ طرح صنعتی در سه ماه نخست سال جاری در این شهرستان مجوز تاسیس دریافت نمودند.
«رضا ملکی» اضافه کرد: ۵۰ درصد از جوازهای صادر شده در زمینه فرآوری سنگ و بقیه در زمینه تولید کاغذ از سنگ، محصولات پلاستیکی و شیمیایی است.
وی بیان نمود: زیرساخت لازم در حوزه تریکوبافی در محلات قوی است اما عرصه بازاریابی آن مشکلاتی دارد که نیاز است با برنامه ای هدفمند گره از معضلات و چالش های این بخش گشوده شود.
استان مرکزی با بیشتر از سه هزار واحد تولیدی و صنعتی بزرگ و کوچک بعنوان قطب دوم صنایع مادر تخصصی و پیمانکاری عمده و قطب چهارم صنعت کشور شهرت دارد.

منبع:

1399/05/30
11:54:27
1500
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو