مسترکار - دنیای خودرو
گزارش از طرح ‎های توسعه ای در بخش معدن؛

پیشگیری از خام فروشی با توسعه معادن

پیشگیری از خام فروشی با توسعه معادن توسعه معادن و صنایع معدنی از مهم ترین سیاست های دولت برای پیشگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر به حساب می آید كه با اجرای آن، استان های مختلف همچون مناطق كم برخوردار در مسیر توسعه گام بر می دارند.


به منظور توسعه معادن و صنایع معدنی و توسعه صادرات مواد معدنی فرآوری شده از کشور، توسعه معدن و صنایع معدنی در استان های مستعد در دستور کار ستاد اقتصاد مقاومتی استان ها قرار گرفته است.
در این راستا، سازمان برنامه و بودجه با انتشار گزارش خلاصه اهم عملکرد دولت یازدهم و دوره سه ساله دولت دوازدهم در بخش معدن و صنایع معدنی مبحث توسعه معادن وجلوگیری از خام فروشی را یادآور شده و سیاست توسعه معادن در ۶ استان پارسال را خاطرنشان ساخته است.
بر اساس گزارش سازمان برنامه و بودجه، شماری از طرح های معدنی در استان های مختلف در سال ۹۸ اجرا شده که با راه اندازی آنها، ضمن پیشگیری از خام فروشی، ارزش افزوده بیشتری هم عاید کشور می شود.
از جمله این طرح ها می توان به طرح های توسعه و فرآوری معادن مس و سرب و روی در استان سمنان اشاره نمود که در این راستا، معدن مس و سرب طرود واقع در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شاهرود افتتاح شده است.
تولیدات معدنی طرود شاهرود برای فرآوری محصولات فلزی مس و سرب به غرب استان سمنان ارسال می شود و به قول کارشناسان این خط معدنی در طُرود شاهرود خاک های کم عیار یک درصدی مس را استخراج و فرآوری می کند.
تبدیل سالانه یک هزار و ۴۰۰ تن مس به کنستانتره ۴۰ درصد از دیگر اقدام های این خط معدنی است، معدن مس طرود در دو بخش استخراج و فرآوری دارای ۶۰ نفر کارگر و متخصص بومی است.
قرار است خطوط بیشتری برای کنسانتره مس در معدن طرود ایجاد شود و شرق استان سمنان منابع فراوانی از معادن فلزی است و طرود هم مشمول این امر است.
طرود در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شاهرود واقع شده و یکی از ذخایر غنی مس در سطح کشور است.
جلوگیری از خام فروشی و استفاده از خاک کم عیار در راه افزایش ارزش افزوده محصولات معدنی، هدف اصلی افتتاح معدن طرود و همینطور واحد فرآوری مس در ایوانکی است.
پتاس دیگر ظرفیت عظیم منطقه طرود شاهرود بعنوان دروازه ورود به دشت کویر به حساب می آید.
توسعه فرآوری طلا و سولفات سدیم و سرب و روی
توسعه فرآوری طلا و سولفات سدیم و سرب و روی و تولید کنسانتره سنگ آهن در استان خراسان جنوبی همچون طرح های توسعه بخش معدن است، خراسان جنوبی با داشتن ۵۸۹ معدن «آلبوم» متنوعی از معادن استان را نشان داده است.
اکنون دو واحد فرآوری طلا، سه واحد منیزیت، سه واحد صنایع فولادی، چهار واحد در حوزه زغال، فرآوری های مواد معدنی، طرح های توسعه لاستیک، سه طرح توسط سازمان گسترش و طرح هایی توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ه) در دست اجرا است که نوید می دهد شرایط خوبی در این استان فراهم باشد.
آمارها نشان داده است در سال های اخیر اقدام های لازم در صنایع معدنی این استان انجام شده، همچون ظرفیت ذخایر معدنی از ۱۱ به ۱۷ میلیون تن افزایش یافته است.
راه اندازی کارخانه دانه بندی و میکرونیزه باریت
از طرح های دیگر می توان به راه اندازی کارخانه دانه بندی و میکرونیزه باریت در استان خراسان شمالی (یک پروژه) اشاره نمود. سالانه به طور میانگین ۶ هزار تن سنگ باریت از هشت معدن فعال در بخش مرزی جرگلان در شهرستان راز و جرگلان این استان استخراج می شود.
ظرفیت اسمی استخراج باریت از معادن این منطقه هشت هزار تن در سال اعلام شده و استخراج در این منطقه با توجه ظرفیت مشخص شده در پروانه بهره برداری از معادن صورت می گیرد. راز، مرکز شهرستان مرزی راز و جرگلان در ۱۲۰ کیلومتری مرکز خراسان شمالی قرار دارد.
احداث کارخانه تولید کنسانتره از معادن سنگ آهن استان هرمزگان
راه اندازی کارخانه تولید کنسانتره از معادن سنگ آهن استان هرمزگان (دو پروژه)، یکی از مهمترین اجبار های تحقق اهداف در صنعت فولاد، تأمین سنگ آهن مورد نیاز است، سال قبل بزرگترین معدن سنگ آهن هرمزگان با نام سنگ آهن رضوان در ۷۰ کیلومتری شمال بندرعباس به بهره برداری رسید.
براساس عملیات پی جویی، میزان ذخیره معدن سنگ آهن رضوان از ۲.۵ میلیون تن به ۲۰ میلیون تن افزوده شده و سبب شده تا بعنوان بزرگترین معدن سنگ آهن در استان هرمزگان شناخته شود.
علاوه براین از دیگر اقدام های مهم برای توسعه صنعت فولاد کشور، آغاز عملیات بزرگترین کارخانه کنسانتره سنگ آهن هماتیتی کشور در هرمزگان در تابستان سال گذشته بود، بهره برداری از این کارخانه دغدغه فعالان این حوزه برای تأمین مواد اولیه تا حدودی برطرف می شود.
فرآوری و تولید یک میلیون تن کنسانتره آهن با عیار ۶۲ و ۶۵ درصد، تأمین خوراک کارخانه های گندله سازی مادکوش هرمزگان و تولید محصولات صادرات محور از شاخصهای مهم کارخانه کنسانتره سنگ آهن هماتیتی معدن رضوان است.
کارخانه تولید کنسانتره سنگ آهن هماتیتی شرکت پدیده کاوش ایرانی ها رضوان بندرعباس دارای ظرفیت ورودی دو میلیون تن سنگ آهن خام و خروجی محصول یک میلیون تن با عیار آهن ۶۲ و ۶۵ درصد است
وی تصریح کرد: بهره برداری کامل از این کارخانه زمینه اشتغال مستقیم ۴۳۰ نفر را فراهم می آورد و طول دوره راه اندازی کارخانه کنسانتره سنگ آهن هماتیتی به همراه باطله برداری و آماده سازی معدن سنگ آهن رضوان ۱۸ ماه طول می کشد.
فرآوری مس و تولید منیزیت سیستان و بلوچستان
فرآوری مس و تولید منیزیت کلسینه و توسعه معادن استان سیستان و بلوچستان از طرح های توسعه معدن در جنوب شرق کشور به حساب می آید.
کارخانه فرآوری مس با ظرفیت اسمی و تولید یک هزار تن پودر مس و ۷۰۰ تن کاتد مس در ناحیه صنعتی «نصرت آباد» زاهدان در حال اجرا می باشد.
انتظار می رود بعد از دریافت تسهیلات تا فصل زمستان سال جاری کارخانه لیچینگ مس در این منطقه به بهره برداری برسد.
همچنین بهره برداری از دومین واحد دانه بندی و پرعیارسازی منیزیت نوک آباد نصرت آباد پیشبینی شده است. واحد دانه بندی و پرعیارسازی منیزیت نوک آباد نصرت آباد با پیشرفت فیزیکی ۹۸ درصدی بزودی افتتاح می شود.
سهام دار و سرمایه گذار واحد دانه بندی و پرعیارسازی منیزیت نوک آباد نصرت آباد، شرکت سهامی خاص تهیه و تولید مواد نسوز کشور است که حالا خطوط تولید این واحد دانه بندی و پرعیارسازی به صورت کامل به بهره برداری رسیده و فعال است.
افزایش تولید کربنات سدیم در کشور
در سال ۱۳۹۸ در زمینه تولید کربنات سدیم با ظرفیت یک میلیون تن بعنوان یکی از پروژه های اقتصاد مقاومتی در استان فارس اقدام شد.
اکنون با به بهره برداری از این پروژه، ایران در جمع پنج تولیدکننده کربنات سدیم در جهان قرار گرفته است. تا سال های اخیر صنایع شیمیایی تولید چسب، جوش شیرین، مواد شوینده و بهداشتی و صنایع شیشه و سرامیک در کشور نیاز خویش را با قیمت های بالا از خارج تأمین می کردند.
اکنون با عنایت به دسترس و ارزان بودن مواد اولیه این صنعت (سنگ آهک و سنگ نمک) که در معادن استان فارس به میزان زیادی یافت می شود؛ این صنعت با ارزش افزوده بالا و اشتغال زا در کشور مطرح شده و ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز این صنعت هم داخلی سازی شده است.
همچنین تولید کربنات کلسیم از معادن آهک و نمک استان بوشهر هم در چارچوب یک پروژه اقتصاد مقاومتی در سال ۱۳۹۹ در جریان است.
از دیگر پروژه های بخش معدنی که با هدف پیشگیری از خام فروشی و کسب ارزش افزوده بیشتر اجرا می شود، می توان به طرح تولید کنسانتره سنگ آهن و گندله از معادن استان یزد،
تولید کنسانتره مس و سیلیس دانه بندی و تولید گلوله های سنگ شکنی در استان کرمان و تولید فروسیلیکو منگنز و تولید آهک هیدراته در استان قم اشاره نمود.منبع:

1399/05/31
21:29:42
1600
5.0 از 5
تگهای خبر: تور , تولید , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو