مسترکار - دنیای خودرو

اختیار درصدهای قانونی حاصل از درآمد معادن به استان ها تفویض شده است

اختیار درصدهای قانونی حاصل از درآمد معادن به استان ها تفویض شده است مستر كار: نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسكو در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بر مبنای بند پ ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه، درصدهای مشخص شده از محل فروش معادن و عوارض آلایندگی آنها به استان ها تفویض اختیار شده است.


محمدحسین فرهنگی روز سه شنبه در دهمین نشست شورای معدن آذربایجان شرقی اضافه کرد: در این بند به صراحت اعلام شده که این منابع ۱۰۰ درصد تخصیص یافته تلقی می شود و از مواردی نیست که باید از راه برنامه و بودجه تخصیص یابد، بلکه نیازی به گردش کاری از راه این سازمان نداشته و به محض وصول باید مستقیم به حساب های مشخص شده در این بند قانونی واریز شود.
وی تصریح کرد: این منابع درآمدی باید برای مصارف مشخص شده در این ماده همچون تکمیل صادرات محصولات صنایع معدنی، تکمیل مطالعه، شناسایی و اکتشاف همه ظرفیت های معدنی بر پایه زمین شناسی و جذب مشارکت بخش خصوصی در طرح های توسعه ای استان هزینه شود.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برداشت این مبالغ از جانب سازمان برنامه و بودجه، خلاف صریح قانون است، اظهار داشت: معدن و صنایع معدنی جزو اولویت های اقتصادی کشور بوده و در لایحه دولت هم به آن اشاره شده و در شرایط خاص اقتصادی که بحث جایگزینی به جای درآمدهای نفتی مطرح است باید به شکل جدی برای تحقق این منابع درآمدی تلاش شود.
فرهنگی، با تاکید بر ضرورت شناسایی معادن راکد آذربایجان شرقی افزود: طبق قانون باید با آنها برخورد شود و شهرستان به شهرستان فرصت های معدنی استان شناسایی و معرفی شوند و در جلسات شورای معدنی استان تصمیمات لازم در مورد آنها اتخاذ شود.
آلایندگی معدن مس سونگون جنگل های این منطقه را تا ۱۰۰ سال آینده از بین می برد
نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه اظهار داشت: بر مبنای قانون باید ۱۵ درصد از حقوق دولتی معادن به شهرستان ها و بخش های دارنده معادن واریز شود و باید دستگاه های ذیربط این مورد را پیگیری کنند تا در برنامه بودجه سال جاری تحقق یابد، چونکه در قانون برنامه و بودجه سال های گذشته مبلغ ناچیزی از آن اختصاص می یافت.
الله وردی دهقانی، با گلایه از محیط زیست که معدن مس سونگون را از فهرست آلایندگی خارج کرده است، اضافه کرد: وقتی در جایی زندگانی طبیعی، مرتع، جنگل و آب وجود دارد و یک واحد معدنی خاک و آب این منطقه را با مواد شیمیایی آلوده می کند، باید با آن برخورد قانونی شود.
وی با تاکید بر اینکه معدن مس سونگون واقعا آلاینده است، تصریح کرد: گرد و خاک حاصل از فعالیتهای معدنی بر روی برگ درختان این منطقه می نشیند و روزنه های تنفسی آنها را می بندد و با این روند به تدریج ۵۰ تا ۱۰۰ سال آینده جنگل های این منطقه از بین خواهد رفت.
نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در این معدن حداقل ۳۰۰ هزار تن کنسانتره و ۸۰ هزار تن مس خالص تولید می شود که هر تن آن حداقل معادل ۶ هزار و ۵۰۰ دلار بوده و اگر ۵۰۰ دلار آنرا برای هزینه استحصال آن در نظر بگیریم مبلغی بین ۱۲ تا ۱۴ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل می شود.
دهقانی، افزود: یک درصد درآمد این معدن از بابت عوارض آلایندگی برابر با ۱۲۰ میلیارد تومان سالانه است که با صرف این مبلغ در جنگل های ارسباران می توان آنها را از نابودی نجات داد و باید تلاش شود تا این مبلغ به استان تخصیص یابد.
وی یادآوری کرد: شورای معادن استان می تواند تصویب کند که اگر صدمه ای از این ناحیه وارد می شود تا یک درصد دیگر هم از محل درآمد این معدن دریافت کند که مجموعا به ۲۴۰ میلیارد تومان می رسد و می توان این رقم را برای جبران عقب افتادگی استان و عوارض ناشی از آلایندگی هزینه کرد.
نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دهها کیلومتر مربع از جنگل های ارسباران از بین رفته است، اظهار داشت: منابع طبیعی چه اقداماتی برای بازآفرینی و توسعه این جنگل ها انجام داده است.
دهقانی، اضافه کرد: در سال های ۹۱ و ۹۲ دادگاه این معدن را حدود ۷۸ میلیارد تومان از بابت عوارض محکوم نمود که حدود ۴۰ میلیارد تومان آنرا به خزانه واریز کرده اند و از این محل مبلغ قابل توجهی برای احیای این جنگل ها به استان بازنگشته تا اقدامات لازم برای بازآفرینی و توسعه جنگل ها برداشته شود.
وی یادآوری کرد: الان بیشتر از ۲۰ میلیارد تومان از بدهی این معدن باقی مانده است و سازمان های متولی باید با همکاری شرکت بهره برداری این معدن راهکاری برای هزینه کرد این مبلغ برای توسعه جنگل های ارسباران اتخاذ کنند.


1399/06/12
21:24:09
1799
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو