مسترکار - دنیای خودرو

جزئیات تجارت خارجی و واردات 5 میلیارد دلاری كالاهای اساسی

جزئیات تجارت خارجی و واردات 5 میلیارد دلاری كالاهای اساسی مستر كار: در پنج ماه ابتدایی امسال بیش از 13 میلیون تن واردات كالا انجام شده كه بیش از 10 میلیون تن آن كالاهای اساسی بوده است، گرچه راهكارهایی برای ترخیص سریع كالاها در دستور كار قرار گرفت ولی همچنان مشكل تامین ارز عامل اصلی ایستایی كالا محسوب می شود.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، در جریان تجارت خارجی ایران در ماه های گذشته آخرین آمار از این حکایت دارد که در پنج ماه ابتدایی امسال ایران حدود ۱۳ میلیون و ۸۳۴ هزار تن واردات داشته که ارزش دلاری آن به ۱۳ میلیارد و ۷۰۷ میلیون دلار می رسد که معادل ۱۲ میلیارد و ۶۴ میلیون یورو است.
در مقابل ۳۸ میلیون و ۶۶ هزار تن صادرات به ارزش ۱۰ میلیارد و ۸۷۵ میلیون دلار انجام شده که معادل یورویی آن ۹ میلیارد و ۵۷۱ میلیون یورو است.
اما در سال های اخیر در تجارت خارجی و در حوزه واردات همیشه چالش ترخیص کالا وجود داشته و با وجود رایزنی ها و مصوباتی که در ارتباط با تسهیل ترخیص کالا از گمرک در دستور کار قرار گرفته، همچنان این مشکل بطور کامل حل نشده است، به هر صورت در چند ماه اخیر موضوع ترخیص کالا بطور جدی تری مورد پیگیری دستگاه های مربوطه قرار گرفت و پس از آن با موافقت دولت مصوباتی در امتداد تسهیل ترخیص کالا خصوصاً کالاهای اساسی به مرحله اجرا رسید.
یکی از مسائل مربوط به ترخیص کالاهای مشکلات ارزی و دریافت اعلامیه ارز بود و تا هنگامی که این مشکل حل نمی شد گمرک امکان ترخیص نداشت، بدین جهت در ارتباط با کالاهای اساسی مصوب شد تا به محض دریافت مجوز و اعلامیه تامین ارز به صورت اعتباری امکان ترخیص فوری داشته باشند. در مورد کالاهای غیر اساسی نیز قرار بود تا وزارت صمت بنا بر تشخیص خود نسبت به ترخیص آنها دستورات لازم را صادر کنند.

موجودی ۳.۲ میلیونی کالای اساسی
اما آخرین گزارش مربوط به وضعیت کالاهای موجود در بنادر و گمرک که از طرف گمرک ایران در ارتباط با کالاهای اساسی، غیر اساسی غیر کانتیری و کالاهای کانتیری اعلام شده است نشان میدهد که از شروع امسال بیش از ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالای اساسی وارداتی به ارزش بیش از پنج میلیارد دلار از گمرک ترخیص شده است و هم اکنون میزان موجودی کالاهای اساسی در بنادر و گمرک به بیش از سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن می رسد که بیش از دو میلیون تن آن در بندر امام خمینی دپو شده است.
آنطور که ارونقی - معاون فنی گمرک - می گوید «مشکل اصلی در کالاهای که هنوز ترخیص نشده به ارز برمی گردد و در انتظار تامین ارز هستند. این در حالیست که بعضی از این اقلام به صورت اعتباری خریداری شده و به بنادر منتقل شده و اسناد مالکیت نیز در اختیار خریدار است و درباب قسمتی از این کالاها هنوز مالکیت به صاحب کالا منتقل نشده است. »

عدم تمایل به ترخیص تا تامین ارز
اما مدتی پیش بانک مرکزی، وزارت صمت و گمرک توافق کردند که ترخیص پنج قلم کالای اساسی شامل ذرت، جو، کنجاله سویا، دانه های روغنی و روغن خام بدون ارائه کد رهگیری بانک امکان ترخیص سریع داشته باشند، اما اعلام معاون فنی گمرک از این حکایت دارد که ظاهرا صاحبان این کالاها علاقه ای به ترخیص اقلام تا زمانی که تامین ارز آن صورت نگرفت ندارند.
هم اکنون نیز تعداد شناورهای منتظر در لنگرگاه بنادر ۱۶ فروند حاوی ۷۳۶ هزار تن کالای اساسی و تعداد شناورهای در حال تخلیه در بنادر ۶ فروند حاوی ۸۵ هزار تن کالای اساسی هستند که در حال تخلیه شبانه روزی قرار دارند.

تامین ارز مشکل اصلی ترخیص ۳.۴ میلیون تن کالای غیر اساسی غیر کانتینری
اما بخش دیگر کالاها مربوط به کالاهای «غیراساسی غیرکانتینری» است که بیش از ۸۰ درصد آنرا مواد اولیه یا واسطه ای واحدهای تولیدی، ماشین آلات در رابطه با تولید، تجهیزات پروژه های راهبردی و ملی تشکبل می دهد که میزان این کالاها در بنادر و گمرک به بیش از سه میلیون و ۴۸۰ هزار تن می رسد.
طبق گفته ارونقی، «اصلی ترین مشکل جهت ترخیص این اقلام، قرار نگرفتن درصف تخصیص ارز و عدم تایید منشأ ارز این کالاها است. این در حالیست که هیچ اختیاری به گمرک درباب ترخیص اقلام در صف تخصیص ارز حتی به صورت درصدی داده نشده و این امر موجب ایستایی در انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالاهای این دسته شده است. از سویی تشخیص اولویت ترخیص کالاهای این دسته در رابطه با تولید، با وزارت صمت است که لیست اقلام مربوطه توسط گمرک و وزارتخانه احصاء و به بانک مرکزی اعلام شده که درصورت «تأیید منشأ ارز»، ترخیص این کالاها در حداقل زمان ممکن انجام می شود.»

وضعیت کالاهای کانتینری
همین طور دسته دیگر کالاهای موجود در گمرک و بنادر کالاهای کانتینری هستند که تعداد این کانتینرها به بیش از ۲۳ هزار دستگاه می رسد که البته گزارش گمرک از این حکایت دارد که ممکنست داخل این کانتینرها کالاهای اساسی و یا غیراساسی غیرکانتینری هم موجود باشد که در انتظار تامین ارز قرار دارند.
منبع:

1399/06/14
08:44:12
1501
5.0 از 5
تگهای خبر: تور , تولید , دستگاه , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو