مسترکار - دنیای خودرو
رییس انجمن صنایع خوراك دام و طیور و آبزیان مطرح كرد

فروش نهاده های دولتی در بازار غیررسمی

فروش نهاده های دولتی در بازار غیررسمی به گزارش مستر كار رئیس انجمن صنایع خوراك دام وطیور و آبزیان با اشاره به اینكه وقتی واردات و تولید داخلی كنجاله سویا كم شود دیگر كنجاله سویا با قیمت 2700تومان به دست تولیدكننده نمی رسد، اظهار داشت: بعضی از تولیدكنندگان با وجود داشتن مجوز تولید و به سبب اختلاف بسیار زیاد نرخ دولتی و بازار غیررسمی انگیزه ای برای تولید واقعی ندارند و نهاده دولتی را در بخش تولید استفاده نكرده و سهمیه تخصیصی نهاده دولتی را در بازار غیررسمی می فروشند.مجید موافق قدیری در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه متوسط ۸۵ درصد از نهاده های دامی مصرفی در داخل کشور وارداتی و تنها ۱۵ درصد تولید داخل است، اظهار نمود: در ذرت دامی ۹۵ درصد، سویا بیش از ۶۰ درصد و در جو دامی نیز بیش از ۵۰ درصد واردات داریم.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا تولیدکنندگان در صنعت دام و طیور کشور به افزایش قیمت نهاده های دامی تولید داخل گله مندند، اظهار داشت: بر طبق اعلام ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب کنجاله سویای تولید داخل و وارداتی ۲۷۰۰تومان است. اما متاسفانه کنجاله علاوه بر اینکه با این قیمت به دست تولید کننده نمی رسد، در زمان مناسب نیز به دست آنها نمی رسد. بر طبق آماری که وزارت جهاد هم اعلام نموده از شروع سال تابحال از ۲.۴ میلیون تن نیاز کنجاله سویا تنها ۵۵ درصد توسط دولت تامین شده است. یعنی عرضه بطور کل کم بوده و زمانی که عرضه در بازار به میزان کافی نباشد بازار غیر رسمی رونق پیدا می کند.

رییس انجمن صنایع خوراک دام و طیور و آبزیان افزود: مانند روز روشن است وقتی واردات و تولید داخلی کنجاله سویا کم شود دیگر کنجاله سویا با قیمت ۲۷۰۰تومان به دست تولیدکننده نمی رسد.

موافق قدیری اشاره کرد: البته موضوعی دیگری هم مطرح است. بعضی از تولیدکنندگان شیر و گوشت و تخم مرغ نیز گاهی تعادل بازار را بر هم می زنند؛ بطوریکه بعضی از آنها با وجود داشتن مجوز جوجه ریزی و تولید به سبب اختلاف بسیار زیاد نرخ دولتی و بازار غیررسمی انگیزه ای برای تولید واقعی ندارند و نهاده دولتی را در بخش تولید استفاده نکرده و سهمیه تخصیصی نهاده دولتی را در بازار غیررسمی به فروش می رسانند که البته تاکید می کنم تعداد آنها نیز کم بوده که موجب بدنامی بخش تولید نیز شده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به این پرسش که از شروع سال تابحال چه میزان کنجاله سویا در کشور تولید شده است، اظهار داشت: از شروع سال تابحال از ۲.۴ میلیون تن نیاز کشور به کنجاله سویا حداکثر ۶۰۰ هزار تن از کنجاله سویای تولید داخلی از محل استحصال دانه سویای وارداتی تامین و ۴۱۵ هزار تن نیز از محل واردات تامین شده است.

این فعال اقتصادی اشاره کرد: از شروع سال تا ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۹ میزان واردات ذرت ۴میلیون و ۸۵۳ هزارتن، کنجاله سویا ۴۱۵هزار و ۲۳۲ تن، دانه سویا ۸۹۴ هزار و ۶۸۹تن و جوی دامی نیز ۹۹۲ هزار و ۱۵۶تن بوده است.
منبع:

1399/06/31
13:51:45
1380
5.0 از 5
تگهای خبر: افزایش قیمت , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو