مسترکار - دنیای خودرو

سنگ های پیش پای مولدسازی معادن در استان سمنان

سنگ های پیش پای مولدسازی معادن در استان سمنان مستر كار: ایرنا- سمنان بعنوان استان معدنی كشور شناخته می شود كه با وجود ظرفیت های قابل توجه هنوز به بهره برداری اقتصادی لازم در این عرصه دست نیافته است؛ حالا بیشتر از هر زمان دیگری نیاز است تا  سنگ های پیش پای مولدسازی و رونق بخش معدنی سمنان شناسایی و برطرف شود.


به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، استان سمنان از قطب های صنعتی و معدنی شرق کشور با داشتن حدود یکهزار و ۸۴۰ پروانه بهره برداری واحدهای صنعتی و معدنی با سرمایه گذاری حدود ۷۶ هزار میلیارد ریال و اشتغال برای بیشتر از ۶۸ هزار و ۸۰۰ نفر، سهم قابل توجهی در رونق چرخه اقتصادی کشور دارد.
بیش از ۴۲ نوع ماده معدنی از ۷۲ ماده معدنی شناخته شده کشور از معادن سمنان استخراج می شود و این استان از لحاظ استخراج مواد معدنی رتبه ششم و در شاخص تعداد معادن رتبه پنجم کشور را دارد.
ذخایر مواد معدنی در استان سمنان چنان غنی است که ۴۰ درصد گچ، ۶۰ درصد نمک، ۹۵ درصد سلستین، ۹۵ درصد زئولیت، ۱۵ درصد سولفات سدیم، ۱۵ درصد زغال سنگ و ۲۰ درصد کرومیت کشور در سمنان وجود دارد و سالانه نزدیک به ۱۶ میلیون تن مواد معدنی در استان استخراج می شود.
با وجود تمام این ظرفیت ها، معادن استان با مسایل مختلفی همچون نداشتن بازدهی مناسب اقتصادی به علت نبود بازار فروش، فرسودگی ماشین آلات، معارضین محلی، موانع دستگاه های اجرایی، انقضای پروانه فعالیت و در بعضی موارد نبود ایمنی لازم مواجهند.
از همین رو، مولدسازی معادن استان سمنان بعنوان استانی معدنی در دستور کار قرار گرفته است تا با شناسایی موانع و مشکلات، نقشه راه و راهبرد مناسب برای معادن درنظر گرفته شود تا ظرفیت بزرگ معدنی استان به چرخه تولید و اشتغال و توسعه اقتصادی سمنان تبدیل گردد.


میانگین معادن غیرفعال سمنان بالاتر از کشور
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان اظهار داشت: سمنان جزو استان هایی است که درصد معادن غیرفعال نسبت به میانگین کشوری بالاتر است و مقرر شد تا ماهانه جلسه ای به منظور پیگیری مباحث و رسیدگی به مشکلات موجود و احیاء و مولدسازی معادن غیرفعال برگزار گردد.
مهدی سلامتی با اشاره به اینکه بخش معادن یکی ازاولویت های پیشران اقتصاد در استان سمنان است، افزود: طبق گزارش ابلاغی، از ۶۴۸ معدن موجود استان تا آخر سال ۹۸ تعداد ۲۷۱ معدن غیرفعال بود که این میزان در چهار ماهه اول سال ۹۹ به ۳۶۶ معدن غیرفعال تبدیل شد.
وی افزود: بر طبق این گزارش، میزان معادن غیرفعال استان سمنان در سال های گذشته به علل مختلف افزوده شده است و با سفر معاون وزیر کشور به استان، دستور پیگیری، احیاء و مولدسازی این معادن در دستور کار قرارگرفت.
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان خاطرنشان کرد: طبق اظهارت و گزارش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان از ۶۴۸ معدن موجود در استان، ۱۸۴ معدن غیرفعال و ۴۲ معدن در حال تجهیز است و در واقع ۲۸ درصد از معادن استان غیرفعال هستند.
سلامتی با اشاره به صدمه شناسی صورت گرفته تصریح کرد: ۳.۵ درصد معادن با مشکل مخالفت دستگاه ها و معارضین محلی، ۴ درصد با مشکل نبود زیرساخت و نبود توجیه اقتصادی، ۱.۴ درصد با مشکل نبود ایمنی، نیم درصد با مشکل فوت بهره بردار، ۳ درصد با مشکل انقضای پروانه بهره برداری و ۱۱ درصد با مشکل رکود بازار و پائین بودن کیفیت مواد معدنی مواجه بودند و به تعطیلی رسیدند.
وی ادامه داد: همینطور از این میزان ۳.۷ درصد معادن پشتیبان بودند و ۱.۴ درصد هم در شرایط تعطیلی موقت قرار دارند.
معادن تأمین کننده مواد اولیه حمایت شوند
یکی از معدن داران استان سمنان اظهار داشت: امروز خیلی از کارخانه های بزرگ استان احتیاج به مواد اولیه دارند که بعضی از این مواد اولیه در معادن استان وجود دارد که در صورت فعال نبودن از جانب صاحب معدن، موارد خلع ید باید صورت گیرد.
علی اصغر جمعه ای بیان نمود: با وجود معادن فعال و غنی در استان سمنان، باید تأثیر این معادن در اقتصاد استان و توانمندی های موجود در این بخش، احصاء و مطالعه و شناسایی شود.
معدن دار استان سمنان تصریح کرد: موارد و مسائلی که منجر به غیرفعال شدن معادن شده اند، باید شناسایی و پیشگیری شود تا با جلوگیری از تعطیلی معادن، راهکارهای مناسب اندیشیده شود.


نقشه راه برای معادن استان سمنان تدوین شود
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان اظهار داشت: نقشه راه، روش راه و راهبرد مشخص برای معادن استان از واگذاری تا بهره برداری تدوین شود.
علیرضا شریفی نژاد با اشاره به اینکه نیاز است تا یک برنامه علمیاتی بر مبنای صدمه شناسی های صورت گرفته پیرامون مشکلات معادن استان تدوین و عرضه شود، اظهار داشت: نقشه راه، و راهبرد مشخص از واگذاری تا بهره برداری برای هر یک از معادن استان با قید زیرساخت، توجیه اقتصادی، اهلیت متقاضی و سایر موارد در دستور کار قرار گیرد.
وی با تاکید بر اینکه افرادی که دارای سابقه فراوری مطلوب و مناسب در حوزه مواد معدنی هستند، در اولویت برای واگذاری معادن قرار گیرند، تصریح کرد: متولی اصلی حوزه معدن در استان، سازمان صنعت، معدن و تجارت است و نیاز است تا مشکلات در این عرصه به منظور کاربردی تر شدن و تخصصی در چارچوب ایده برای دستیابی به نتیجه مطلوب، مطرح شود.
شریفی نژاد تصریح کرد: در بحث معادن، ممیزی کامل به منظور به دست آمدن شناخت در این بخش صورت گیرد که با تحقق مطلوب این مهم، نیازها شناسایی و احصا شود.
وی افزود: در بخش معدن استان سمنان باید به صورت جدی اقدامات لازم صورت گیرد تا شاهد تحول و تغییر مطلوب در این عرصه بود و با عبور از مرحله طرح مسئله، به حل مسائل و مشکلات و توسعه معادن و رشد اقتصادی استان دست یافت.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان ضمن تاکید بر به روزرسانی اطلاعات و آمار و ارقام در این بخش، تصریح کرد: مطالعات ایمنی ویژه در مورد ۹ مورد معدن استان که به علت فقدان ایمنی مناسب به تعطیلی رسیدند در دستور کار قرار گیرد تا در صورت امکان مشکلات برطرف و با ایمنی کامل به چرخه تولید بازگردند.


علت تعطیلی ۵۲ درصد معادن سمنان فقدان بازدهی اقتصادی است
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان اظهار داشت: حوزه فعالیت معدن با صنعت تفاوت بسیار زیادی دارد، معادن کوچک امروز با مسائل و مشکلاتی روبرو هستند که صدمه شناسی شده و احتیاج به توجه دارند.
علی تشنه دل افزود: علت تعطیلی بالغ بر ۵۲ درصد معادن استان سمنان رکود بازار، مشکلات اقتصادی و فقدان بازدهی مناسب می باشد.
وی با اشاره به اینکه معادن بزرگ با فرسودگی ماشین آلات مواجهند که احتیاج به نوسازی دارند، اظهار داشت: ۱۶ مورد معدن غیرفعال در استان با مشکل مخالفت دستگاه های اجرایی و معارضین محلی مواجهند.
وی افزود: ۱۵ مورد معادن تعطیل هم با مشکل فقدان توجیه اقتصادی به واسطه نبود زیرساخت مناسب برای برداشت مواجهند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با اشاره به اینکه ۲۳ معدن پشتیبان در استان وجود دارد که می توانند تأمین کننده نیاز کارخانه های بزرگ تولیدی باشند خاطرنشان کرد: ۹ مورد از معادن غیرفعال که عموما در حوزه زغال سنگ و نمک است، به علت مشکل ایمنی هم اکنون فعالیت ندارند.
وی با اشاره به اینکه اقدامات لازم به منظور فعال سازی معادن در دستور کار قرار دارد، افزود: فعالسازی، مولد سازی و احیاء معادن، ایحاد فرصت شغلی، رشد اقتصادی و حیات، تمدن و پویایی جامعه را به دنبال خواهد داشت.


1399/07/07
23:56:53
1272
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو