مسترکار - دنیای خودرو
در كنفرانس ملی علم، فناوری و پیچیدگی اقتصادی عنوان شد

انتقاد از ساده سازی در اقتصاد ایران

انتقاد از ساده سازی در اقتصاد ایران دبیر كنفرانس ملی علم، فناوری و پیچیدگی اقتصادی، رویكرد پیچیدگی اقتصادی را مختص كشورهای توسعه نیافته دانست و اظهار داشت: ما آنقدر در اقتصاد ساده سازی كرده ایم كه دیگر نمیتوانیم متغیرها و دلیلهای اصلی كه در اقتصاد رخ می دهد را بررسی نماییم.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، بهروز شاه مرادی در نخستین کنفرانس ملی علم، فناوری و پیچیدگی اقتصادی که امروز به همت مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در دانشگاه الزهرا(س) به صورت آنلاین برگزار شد، با اعلان اینکه رویکرد پیچیدگی اقتصادی، یکی از رویکردهای جدید در حوزه اقتصاد است که نزدیک به ۱۵ سال است با سردمداری دانشگاه هاروارد و ام آی تی در حوزه اقتصاد ورود پیدا کرده، اظهار نمود: این رویکرد توسعه پیدا کرد و به صورت موازی تیمی به نام "پیرگروپ" در ایتالیا، فعالیت در این عرصه را آغاز کردند.
وی افزود: هم اکنون، بانک جهانی، صندوق بین المللی، سازمان ملل، دانشگاه هاروارد، کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه و کشورهایی مانند شیلی، آرژانتین، برزیل و مکزیک و غالب کشورهای اروپایی و روسیه، چین، هند و بتازگی عربستان، قطر و ترکیه و به تبع آن ایران، در این عرصه ورود پیدا کرده اند و سامانه هایی به راه افتاده است که رویکرد پیچیدگی اقتصادی در داخل کشورشان را رصد می کند. حتی بحث مربوط به توسعه اقتصادی و برنامه های میان مدت و طولانی مدت آنرا بر اساس این رویکرد و استراتژی های مربوط به آن اتخاذ نموده اند.
شاه مرادی اضافه کرد: خوشبختانه این رویکرد به خوبی عنوان شد و با توجه به این که پایه های منسجم علمی برای آن پیدا شده بود، هم اکنون در داده های سازمان ملل نیز اطلاعات خوبی وجود دارد که منابع تجزیه و تحلیل مربوط به رشد و توسعه اقتصادی کشورها است. به نحوی که روزنامه گاردین در سال ۲۰۱۶ میلادی اعلام نمود که بهترین روش تخمین رشد و توسعه اقتصادی کشورها است.
دبیر کنفرانس ملی علم، فناوری و پیچیدگی اقتصادی اظهار نمود: با پیشروی روزانه در مسائل اقتصادی، می بینیم که ما آنقدر در اقتصاد ساده سازی کرده ایم که دیگر نمی توانیم متغیرها و دلیلهای اصلی که در اقتصاد رخ می دهد را بررسی نماییم. بدین سبب این رویکرد تحت عنوان پیچیدگی اقتصادی به عرصه اقتصاد ورود پیدا کرد تا بتواند این پیچیدگی را به نحو احسن تحلیل کند و مسیر خوبی را پیش روی ما ترسیم کند تا بتوانیم به هدف اصلی خود در اقتصاد که رشد و توسعه اقتصادی می باشد، دسترسی پیدا نماییم.
شاه مرادی با اعلان اینکه این روش بر خلاف دیدگاهی است که می گوید این رویکرد به درد کشورهای توسعه نیافته نمی خورد، اشاره کرد: اتفاقا این رویکرد فقط مخصوص کشورهای توسعه نیافته است. چونکه کشورهای توسعه یافته که دارای پیچیدگی اقتصادی بالا هستند، نیازی به این رویکرد ندارند. بدین سبب این ما هستیم که می توانیم با الگو قرار دادن کشورهایی که قابلیت های آنها به قابلیت های ما نزدیک است، بتوانیم چشم انداز و مسیری که می توانیم برای خودمان متصور شویم را پیش رو داشته باشیم.
وی اظهار داشت: مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور از سال ۱۳۹۴ به صورت مرتب روی این رویکرد کار کرده است. ما وب سایتی را طراحی نموده بودیم که داده ها را بطور منظم در اختیار می گذارد تا پژوهشگران، دانشجویان و پژوهشگران مشتاق این حوزه بتوانند اطلاعات خودرا بروزرسانی کنند. همین طور قبل از این کارگاه ها، همایش ها و سخنرانی هایی را برگزار کرده بودیم و هم اکنون نیز با کمک دانشگاه الزهرا در حال برگزاری کنفراس ملی علم، فناوری و پیچیدگی اقتصادی هستیم.
وی افزود: قصد ما این است که این برنامه ها را ادامه دهیم و در سال های آتی این اقدامات را در سطح بین المللی برگزار خواهیم کرد و برنامه ریزی کرده ایم که بتوانیم انجمنی را با همین نام داشته باشیم و در آینده مجلاتی را دراین زمینه ایجاد نماییم.
دبیر کنفرانس ملی علم، فناوری و پیچیدگی اقتصادی در نهایت افزود: در هر پانل از این کنفرانس، هدف ما این است که از بخش دولت، مجلس، بخش خصوصی و بخش دانشگاه و تمام نهادهایی که در حوزه سیاست گذاری علم، فناوری و پیچیدگی اقتصادی دخیل هستند، حضور داشته باشند تا هرکدام از پانل ها مثمرثمر و مفید باشد.1399/07/22
13:22:28
1577
5.0 از 5
تگهای خبر: آنلاین , پژو , سایت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو