مسترکار - دنیای خودرو

نگاهی به بازار سكه و طلا در هفته ای كه گذشت

نگاهی به بازار سكه و طلا در هفته ای كه گذشت مستر كار: طبق اعلام نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران، در طول یك هفته اخیر بازار سكه و طلای داخلی، نسبت به هفته های گذشته آرام گرفته و باتوجه به كاهش قیمت اونس جهانی طلا، كاهش نرخ ارز در داخل و همین طور كاهش تقاضاهای كاذب كه به دنبال ورود نیروهای انتظامی به معاملات كاغذی و دستگیری متخلفان رخ داد؛ قیمت سكه و طلا سیر نزولی گرفت.


محمد کشتی آرای در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: قیمت جهانی طلا در طول هفته اخیر کاهشی بوده و تا اختتام وقت اداری روز گذشته (پنجشنبه) بطور متوسط ۲۴ دلار کاهش یافته است. این کاهش قیمت اونس جهانی به انضمام کاهش قیمت نرخ ارز که در طول هفته صورت گرفت و از طرف دیگر کاهش تقاضاهای کاذب و معاملات سفته بازها، بعنوان سه عامل اصلی موثر در قیمت سکه و طلا، سبب نزولی شدن قیمت سکه و طلا در طول هفته ای که گذشت، بود.
نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران، علت کاهش نرخ ارز و کاهش تقاضاهای کاذب را اقدامات نیروی انتظامی در جهت برخورد با معاملات کاغذی طلا و ارز و دستگیری برخی از فعالان آنها دانسته و افزود: به صورتی می توان اظهار داشت که با توقف این معاملات، تقاضاها و خصوصاً تقاضاهای کاذب کاهش یافته است که خود در معاملات فیزیکی طلا اثرگذار بوده و سبب شده تا عرضه افزایش یابد. به صورتی این افزایش عرضه سبب شد که خیلی از ترس کاهش بیشتر قیمت ها طلا و ارز و متضرر شدن شان و بسیاری هم از ترس برخورد نیروی انتظامی با آنها، مبادرت به فعالیت فروش کردند؛ اینگونه بود که تعداد فروشنده ها از خریداران پیشی گرفت.
وی اضافه کرد: همه این اتفاقات در مجموع موجب شد که ما در طول هفته کاهش قیمت سکه و طلا را شاهد باشیم؛ بدین ترتیب که در آخرین معاملات روز گذشته نسبت به ابتدای هفته، هر قطعه سکه تمام بهار طرح قدیم با کاهش یک میلیون تومانی به ۱۳ میلیون تومان و هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید با کاهش یک میلیون و ۲۲۰ هزار تومانی به ۱۳ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان رسیده اند. همین طور هر قطعه نیم سکه با کاهش ۳۵۰ هزار نسبت به ابتدای هفته، هفت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت دارد. ضمن اینکه ربع سکه با کاهش ۲۵۰ هزار تومانی و سکه های یک گرمی با کاهش ۳۰ هزار تومانی به ترتیب ربع سکه پنج میلیون تومان و سکه های یک گرمی دو میلیون و ۶۷۰ هزار تومان در آخر هفته داد و ستد شده اند.
این مقام صنفی اضافه کرد: هر مثقال طلا آب شده نیز با کاهش ۲۹۰ هزار تومانی در طول هفته اخیر، پنج میلیون و ۴۱۰ هزار تومان رسیده و هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۲۴۹ هزار تومان قیمت دارد که نسبت به ابتدای هفته ۶۷ هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرده است. به همین ترتیب سایر عیارهای طلا نیز با کاهش قیمت روبرو شده اند؛ بطور مثال هر گرم طلای ۲۴ عیار که در ماه گذشته تا دو میلیون تومان نیز پیش رفته بود، هم اکنون یک میلیون و ۶۶۵ هزار تومان قیمت دارد.
نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اشاره کرد: کاهش تقاضا و کاهش قیمت سکه و طلا منجر به کاهش حباب قطعات سکه نیز شده است. هم اکنون حباب هر قطعه سکه تمام طرح جدید در آخر معاملات روز گذشته (پنجشنبه) حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است که نسبت به ابتدای هفته ۶۰۰ هزار تومان کاهش یافته است. البته لازم به ذکر است که همچنان سایر قطعات سکه دارای حباب بیش از یک میلیون تومان هستند. البته که با ادامه روند عرضه و تقاضای متعادل، پیش بینی می شود که حباب سکه به سمت کاهش بیشتر، پیش رود. همین طور با ادامه اقدامات نیروی انتظامی در جهت برخورد با معاملات کاغذی و سفته بازی ها می تواند تاثیر مثبتی در کاهش قیمت ها داشته باشد.
منبع:

1399/08/09
23:13:12
1474
5.0 از 5
تگهای خبر: قطعات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو