مسترکار - دنیای خودرو
در جلسه هیات دولت؛

روحانی: آمریكا به قانون و معاهدات بین المللی برگردد و به ملت ایران احترام بگذارد

روحانی: آمریكا به قانون و معاهدات بین المللی برگردد و به ملت ایران احترام بگذارد به گزارش مستر كار رئیس جمهوری با اعلان اینكه بر فرض اینكه شیوه و اخلاق آمریكا به شیوه درست برنگردد، برنامه ریزی كرده ایم، اظهار داشت: ما می خواهیم آمریكا به قانون و همه معاهدات بین المللی و چندجانبه و احترام به ملت ایران برگردد. اگر آمریكا تحریم ظالمانه را برداشت و احترام گذاشت، آن وقت شرایط ما فرق می كند.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با تبریک میلاد پیامبر(ص) و امام صادق(ع) اظهار داشت: مردم در طول این ایام بیش از گذشته به یاد اخلاق و رفتار پیامبر (ص) و شیوه و مکتب امام صادق (ع) بوده و برای همیشه خواهند ماند. اساس حکومت پیامبر (ص) طبق آنچه قرآن بیان می کند، بر اساس اخلاق، نرم خویی، مهربانی با مردم، تواضع، دعا برای افراد امتش که گرفتار اشکال، خطا و گناه بودند و مشورت با مردم بوده است.
رییس جمهوری با اعلان اینکه خداوند اساس جاذبه پیامبر اسلام (ص) را اخلاق نیکوی ایشان می داند، گفت: قرآن می گوید اهل گذشت باش، برای آنها در نزد خداوند طلب عفو کن و در امور با آنها مشورت کن. این نشان میدهد شیوه حکومت در اسلام چیست و چگونه است.
حمله به دانشگاه هیچ تناسبی با اسلام ندارد
روحانی با اشاره به اقدامات تروریستی در ایام گذشته اظهار داشت: آنهایی که نسبت به پیامبر (ص)، جملات ناصحیح به کار می برند با اخلاق و شیوه و سیره رسول گرامی اسلام آشنا نیستند، در این روزها حوادث عجیب و غریبی می بینیم، حمله به عبادت گاه، حمله به یک مدرسه، حمله به یک دانشگاه، با ادعای اینکه اینها می خواهند حامی اسلام و پیامبر(ص) باشند، همه اینها دروغ می گویند، اینها حامی پیامبراسلام(ص) نیستند، پیامبر شیوه اش این چنین نیست، آنها که اهانت کردند کارِ نادرستی کردند و کار غلطی را انجام دادند و آنهایی که عکس العمل افراطی نشان دادند هم اشتباه کردند.
رییس جمهوری بیان کرد: ریشه این اقدامات (حمله ها و اهانت ها) هر دو به یک جا برمی گردد، یعنی افراطیونی هم که امروز آدم می کشند ریشه آن برمی گردد به آن اتاق فکری که بر ضد اسلام کار می کند. اینکه یک گروه افراطی در افغانستان به یک دانشگاه حمله کند و دانشجویان عزیز و اساتید را مورد حمله قرار دهد، عده ای را شهید و عده ای را مجروح کند، این هیچ تناسبی با اسلام، احکام اسلام و شیوه پیامبر و انبیای عظام ندارد.
وی گفت: مشخص است که یک برنامه ریزی برای ایجاد تنفر مردم در سطح جهان نسبت به اسلام، نبوت و انبیا جریان دارد. بدین سبب اساسِ این ریشه برمی گردد به آنها که بر ضد اسلام بوده و دنبال اسلام هراسی هستند و نمی خواهند واقعیتِ اسلام برای جهانیان روشن شود.
روحانی با اشاره به سخنان روز گذشته رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: در مساله فرهنگ و امنیت و اقتصاد، فرهنگ تاکید همیشگی ایشان بوده و تاکید همیشگی همه مردم است، البته هم امنیت داخلی و هم امنیت ملی مساله بسیار مهمی است، مساله اقتصاد هم مساله مهمی است که امروز مردم با آن مواجهند.
آمریکا با جنگ اقتصادی به دنبال فشار به مردم و نظام است
رییس جمهوری اشاره کرد: جنگی که آمریکا از سه سال قبل بر ضد ایران شروع کرده، جنگ اقتصادی بوده، یعنی آن جنگی که آنها فکر کردند می توانند به نظام و به مردم فشاری وارد کنند، جنگ اقتصادی بود. باید با همه توان در این شرایط برای رفع مشکلات مردم تلاش نماییم.
روحانی بیان کرد: در نخستین اقدام تلاش نماییم مردم نسبت به دسترس بودن کالاهای ضروری و اساسی، دارو در کشور کاملا اطمینان داشته باشند و مطمئن باشند که این کالاها در اختیارشان خواهد بود.
رشد ۳۸ درصدی واردات و ۱۴ درصدی صادرات
رییس جمهوری در بخش دیگری از صحبت های خود با اعلان اینکه در مورد کالاهای اساسی مردم مطمئن باشند کالاها به آنها می رسد، اشاره کرد: در همین هفته گذشته واردات نسبت به هفته قبل تر از آن، ۳۸ درصد افزایش داشت و صادرات کالا هم در ماه های اخیر ۱۴درصد افزایش داشته است.
وی افزود: در طول هفته های گذشته بحث هایی که درباره اقتصاد کشور داشتیم و تصمیمات مهمی برای ۹ ماهه پایانی دولت گرفتیم که برخی برنامه ها بلندمدت است و مربوط به سال بعد هم می شود و برخی بلندمدت تر است و برخی محدودتر. چون این دولت ۹ماه دیگر بار مسئولیت را بر دوش دارد.
رییس جمهوری با اعلان اینکه تصمیمات اساسی ما از چند هفته قبل بدون توجه به اینکه در آمریکا چه می گذرد و چه کسی رئیس جمهور می شود، گرفته شده است، اظهار داشت: در این جلسات نسبت به شیوه استفاده از ارز در صادرات و واردات، ترخیص کالا از گمرک تصمیمات وهماهنگی های لازم بین بانک مرکزی وزارت صمت، جهاد کشاورزی و اقتصاد اتخاذ و اقدامات آن از روز گذشته شروع شده است.
وی اضافه کرد: ۳ هفته قبل بر اساس تولید داخلی، صادرات نفتی وعمدتا غیرنفتی، نحوه تعامل وزارت خانه ها باهم هماهنگی ها انجام شد چون برای مهم نیست در آمریکا چه می گذرد و چه کسی انتخاب می شود. انتخابات اخیر آمریکا از جهات مختلف عبرت آمیز بود و نمی خواهم وارد جزئیات شوم.
آمریکا به قانون و معاهدات بین المللی برگردد
روحانی با تاکید براینکه برای ما فرد و حزب مهم نیست بلکه روشی که در دولت اتخاذ می شود، اهمیت دارد، اظهار داشت: می خواهیم آمریکا به قانون و همه معاهدات بین المللی و چندجانبه برگردد و به احترام به ملت ایران برگردد. می خواهیم بجای تحریم، احترام باشد.
رییس جمهوری اضافه کرد: اگر آمریکا تحریم ظالمانه را برداشت و احترام گذاشت آن وقت شرایط ما فرق می کند. اگر تهدید را کنار گذاشت و احترام و تکریم را انجام داد، شرایط فرق می کند. اگر بجای عهدشکنی و قانون شکنی، به دنبال اجرای تعهدات بود شرایط فرق می کند. برای ما اصول، شیوه و سیاست مهمست وگرنه فرد و حزب برای ما اهمیتی ندارد.
رییس دولت تدبیر وامید اشاره کرد: ما بر فرض اینکه شیوه و اخلاق آمریکا به شیوه درست برنگردد، برنامه ریزی کردیم اگر آمریکایی ها فهمیدند و عبرت گرفتند که باید راه دیگر را انتخاب کنند چه بهتر، درغیر این صورت تصمیمات ما بر این مبنا است که اگر شرایط سخت بود، کشور چگونه اداره شود.
فضاهای خوبی برای صادرات داریم
وی با اعلان اینکه هنوز فضاهای بسیار خوبی برای صادرات داریم، اظهار داشت: در هفته های گذشته در ستاد اقتصادی دولت بحث هایی داشتیم که یک مبنای آن افزایش صادرات بود، اینکه چه کاری انجام دهیم که صادرات افزایش پیدا کند و یا کالاهای اساسی آسان تر به دست ما برسد و یا بجای اینکه گرفتار گردش های مالی و بانکی شویم، با تهاتر صورت گیرد.
رییس جمهوری اظهار داشت: در ستاد اقتصادی بررسی کردیم که چگونه اجناس بجای اینکه در گمرک بماند، از همان اول که جنس خریداری می شود و حتی پیش از اینکه روی کشتی برود درباره آن تصمیم بگیریم. همه تصمیماتی که برای سامانه جامع تجارت اتخاذ کردیم، برای این است که همه چیز به روز و روشن باشد تا کار پیش برود.
وی اضافه کرد: قسمتی از آن چه مردم در یکی دو ماه اخیر با مشکلات مواجه گشتند، به مسائل ماه های اولیه سال و شیوع ویروس کرونا که صادرات کشور را گرفتار وقفه و مشکلات کرد، مربوط می شود. امروز آن مشکلات رفع شده است و روال عادی پیدا کرده است ما در صادرات و واردات رشد خواهیم داشت و مشکلات مردم کمتر می شود البته وزارتخانه های مربوطه باید همه توان خودرا به کار بگیرند.
روحانی اظهار داشت: خوشحالم وزارت صمت و کشاورزی و سایر دستگاه ها به سخنان روز گذشته رهبر معظم انقلاب توجه جدی کردند و امروز هم در دولت عنوان شد و همانطور که ایشان این نکته بحق را مطرح نمودند گرانی و قیمت بعضی از کالاها ناموجه و نادرست و ناصحیح است و باید چاره برای آن پیدا شود.
راه دولت مقابله با گرانی؛ وفور کالا/ قیمت گذاری منصفانه
رییس جمهوری بیان کرد: البته دلایلی برای گران شدن کالا مطرح است که باید حل و فصل شود، ما دو هدف داریم؛ وفور کالا و آن چه مورد نیاز مردم و از کالاهای اساسی و غیراساسی در جامعه و همین طور قیمت منصفانه کالا در بازار است، نسبت به اولی موفق بودیم. هم امسال و هم سال قبل و از سال ۹۷ که این مشکلات و جنگ اقتصادی شروع شد، ما دروفور کالا موفق بودیم وپایان سال هم موفق خواهیم بود. آنچه باید روی آن سرمایه گذاری نماییم و برای مردم مهمست این است که قیمت کالاها قابل قبول و متعادل باشد.
امنیت مرزها برای ما اهمیت دارد
رییس دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شرایط منطقه و مرزهای شمالی و شمال غرب کشور اظهار داشت: همانطور که می دانید درگیری نظامی میان دو همسایه ما در اوایل مهرماه شروع شد و هنوز هم ادامه دارد. وزارت خارجه ما دراین زمینه فعال بوده و نیروهای مسلح ما برای امنیت مرزها حواسشان کاملاً جمع بوده و هم به خوبی نظارت و برنامه ریزی کردند.
روحانی اشاره کرد: امنیت مرزها و اینکه تروریست ها و گروهک های تروریستی در نزدیک مرز ما به هیچ عنوان حضور نداشته باشند و مرزهای جغرافیایی تغییر نکند، برای ما اهمیت دارد. البته تمامیت ارضی حق ملت های منطقه و حق جمهوری آذربایجان است اما می خواهیم که از راه غیرنظامی و غیرجنگ به این حقوق خودشان دست یابند اما در عین حال نکات اساسی برای ما مهمست.
رییس جمهوری اضافه کرد: به همه این کشور گفته و ابلاغ گردیده و وزارت خارجه طرح بسیار خوبی را برای اختتام درگیری ها و صلح تهیه کرده است که امیدواریم آن طرح ها بتواند سر جای خودش به موفقیت برسد.
رییس دولت دوازدهم درباره طرح هایی که فردا – پنجشنبه – در چارچوب پویش ملی «تدبیرو امید برای جهش تولید» افتتاح می شود، اظهار داشت: کشور وارد یک تکنولوژی جدید برای تحصیل آب شیرین برای مناطقی که خشکسالی ها در آن تاثیر بیشتری دارد و در مناطق خشک کویری قرار دارند، شده است.
برنامه دولت برای تامین آب شرب / اجرای طرح مطالعاتی در ۱۷ استان
روحانی اشاره کرد: در واقع می خواهیم فناوری نمک زدایی را به صورت وسیع در کشور آغاز نماییم و جاهایی که در کشور به آب برای آشامیدنی و مصرف صنعتی نیازمند هستند و مایل و قادر به سرمایه گذاری هستند، این سرمایه گذاری در کشور انجام بگیرد.
رییس جمهوری گفت: وزارت نیرو طرح مطالعات لازم را در ۱۷ استان در فلات مرکزی کشور و مناطق ساحلی خلیج فارس و دریای عمان پیش برده است؛ بعضی از استان های ساحلی نیازمند آب حتی آب شور بدون نمک زدایی برای مصارفی مانند پرورش آبزیان هستند و بعضی از استانها هم نیازمند آب با نمک زدایی هستند که نخستین کار فردا برای رساندن آب به کرمان شروع می شود.
وی اضافه کرد: با اجرای این طرح خلیج فارس به استان کرمان و در مراحل بعد به استان یزد و سایر استانها متصل می شود. با این طرح که فردا انجام می شود، ۴۵۰ میلیون مترمکعب آب شور که به ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب شیرین تبدیل می شود.
روحانی افزود: طرحی که فردا انجام می شود، فاز اول است که ۷۰ میلیون مترمکعب برای مصرف در استان های هرمزگان و کرمان آب شیرین می شود که کار بسیار بزرگی است.
رییس جمهوری افزود: برای استان های دیگر طراحی مطالعات طرح آبرسانی و نمک زدایی انجام شده که امیدواریم با سرمایه گذاری لازم بتوانیم معضل آب بخصوص در مناطق کویری که مشکلات بیشتری برای آب شرب دارند، حل نماییم.منبع:

1399/08/14
20:42:16
1256
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو