مسترکار - دنیای خودرو
در گفت وگو با مستر كار اعلام شد

پشت پرده واردات كیت كرونا و واكسن و تلاش دانش بنیان ها

پشت پرده واردات كیت كرونا و واكسن و تلاش دانش بنیان ها به گزارش مستر كار دبیر كمیته علمی ستاد ملی مبارزه با كرونا، دلیل شیوع مجدد كرونا در كشور را تعداد تست های تشخیصی دانست و با اشاره به اینكه كشورهایی مانند چین از راه ˮایزوله هوشمندˮ و ˮتشخیص سریعˮ خویش را در مقابل این ویروس مصون نگه داشتند، اظهار داشت: ما برای مصون نگه داشتن كشور در مقابل این بیماری راهی جز تولید داخل واكسن و كیت های تشخیص سریع نداریم.


دکتر مصطفی قانعی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به چالش کشور در دسترسی به کیت‎ های تشخیصی اظهار داشت: در ابتدا اصل بر واردات کیت های تشخیصی بود؛ ازاین رو قرار شد کشور کره جنوبی که تولید کننده این نوع کیت هاست، این ابزار را در اختیار ما قرار دهد.
وی افزود: آمریکا ادعا می‎کرد که در حوزه سلامت با ایران کاری ندارد؛ ولی اقدام ما برای واردات این ابزار پزشکی محک خوبی بود؛ چون که با این اقدام پول ایران در کره جنوبی به دستور امریکا بلوکه و مانع از انتقال این کیت ها به کشور شده است.
قانعی با تکیه بر اینکه اقدام درباره وارد شدن واکسن آنفلوآنزا به ایران تکرار شد و اجازه وارد شدن آن داده نشد، خاطرنشان کرد: جنایتی که امریکا با ایران مرتکب شده که نه واکسن و نه کیت به ما برسد، خلاف آن چیزی است که اعلام شده است.
رئیس کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا با اشاره به اینکه این کشور، شرکت ها را از این طریق ترسانده است، اظهار نمود: قرار بود کشور کره جنوبی به ایران کیت بفروشد، ولی با اقدام آمریکا عقب نشینی کرد و هنوز کیتی از این کشور به دست ایرانی ها نرسیده است.
وی ادامه داد: احتمال دارد که این کیت ها به ما برسد، ولی نیاز کشور ما را بطور قطع مرتفع نخواهد کرد و ما در این حوزه تنها یک راه داریم و اینکه تولید داخل داشته باشیم.
قانعی با اشاره به اینکه کیت های مورد استفاده وارداتی هم هست، اظهار داشت: کشوری که روزانه چندین هزار تست نیاز دارد، تنها نمی توان کل نیازهای آنرا از راه واردات رفع کرد، ضمن آنکه ما شاهدیم نقل و انتقالات بانکی و دلاری را مسدود کردند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه این ماجرا را همینطور در دسترسی به ماسک و PCR مشاهده کردیم، اظهار داشت: در ایام ابتدایی شاهد بودیم که ابرقدرت ها ماسک می دزدند و انتقال دستگاه ونتیلاتور هم با کمک نیروی پلیس انجام می شد.
قانعی با تکیه بر اینکه برای کنترل کرونا راهی جز تولید داخل وجود ندارد، اظهار داشت: این امر درباره واکسن این ویروس هم صادق است و تنها راه نجات کشور، تولید داخلی واکسن کرونا است.

کیت های تشخیص سریع راهی برای کاهش بار کرونا
دبیر کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا با اشاره به اینکه کیت تشخیص سریع ویروس کرونا و تکنولوژی در ارتباط با آن در ایام اول شیوع این ویروس در کشور موجود نبود، اضافه کرد: ازاین رو ابتدا از کیت های PCR برای این منظور استفاده کردیم که حدودا در اردیبهشت ماه این کیت در کشور تولید شد.
وی ضمن اشاره به برخی ابهامات درباره کیت های تشخیص سریع، اظهار نمود: برخی ابهامات در زمینه آنتی بادی این نوع کیت ها عنوان شد که این بحث ها همچنان ادامه دارد؛ ولی کیت تشخیص سریع، از نوع کیت های آنتی ژن است.
قانعی در اینباره توضیح داد: در تست PCR یک تا دو روز زمان نیاز دارد تا نتیجه مثبت یا منفی بودن تست کرونا به رجوع کنندگان عرضه شود، ولی کیت های تشخیص سریع در ۲۰ دقیقه قادرند نتایج را اعلام کنند.کیت تشخیص سریع کرونا رونمایی شده در ۲۷ آبان ماه جاری
دبیر کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، میزان انتقال را یکی از موضوعات مطرح درباره این ویروس عنوان نمود و خاطرنشان کرد: اگر ما به رجوع کننده برای تست دو روز بعد نتایج را اعلام نماییم، در صورتیکه وی مبتلا باشد، در مدت این دو روز، با جامعه در تماس است؛ ولی اگر ۲۰ دقیقه بعد جواب تست به آنها اعلام گردد، در همان لحظه فرد قرنطینه خواهد شد.
چرا خبری از شیوع مجدد کرونا در چین نیست
قانعی با تکیه بر اینکه در بیماری های ویروسی دو اصل بسیار مهم "تشخیص سریع" و "ایزوله" کردن باید مورد توجه قرار گیرد، خاطر نشان کرد: اگر این دو اصل درباره این ویروس رعایت شود، هیچ کشوری گرفتار مشکل نخواهد شد.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به اینکه برای مقابله با این ویروس تعداد تست های انجام شده خیلی کم بوده است، افزود: تعداد آزمایش کم باعث شد که مردم تصور کنند که بیمار نیستند و در جامعه حضور می یافتند.
قانعی با تکیه بر ضرورت ایزوله کردن هوشمند مبتلایان به این ویروس، تصریح کرد: در اجرای اقدامات ایزوله هوشمند فرد می داند که اگر مبتلا به این ویروس می باشد، اجازه خروج از منزل را ندارد تا دیگران را آلوده نکند که ما در این حوزه هیچ ابزاری نداشتیم.
وی با تکیه بر اینکه در حال تجهیز به این ابزارهای هوشمند هستیم، اظهار داشت: کشورهایی مانند چین و کره جنوبی تنها با این دو ابزار (انجام تست های زیاد و تشخیص سریع و ایزوله کردن هوشمند) موفق شدند کشورشان را از خطرات این ویروس مصون نگه دارند.
تفاوت کیت تشخیص سریع و دستگاه دکتر عبدالاحد
دبیر کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، کیت های تشخیص سریع را ابزاری برای ممکن ساختن تشخیص سریع عنوان نمود و خاطرنشان کرد: این کیت اخیرا رونمایی شده است.
وی در مورد تفاوت کیت های تشخیص سریع رونمایی شده با دستگاه پیشرفته "تشخیص میزان اکسیژن فعال (RDSS) برای شناسایی افراد با احتمال مبتلا شدن به کرونا" ساخته شده توسط دکتر عبدالاحد توضیح داد: در دستگاه دکتر عبدالاحد در صورتیکه ریه متورم شود، می تواند التهاب را نشان دهد و کرونا یکی از ویروس هایی است که ریه را ملتهب می کند و به غیر از آن ویروس آنفلوآنزا و بیماری های باکتریایی و گازهای شیمیایی هم می توانند باعث التهاب ریه شوند.
وی با اشاره به اینکه دستگاه دکتر عبدالاحد التهابات ریه را نشان داده است نه بیماری ویروسی را، تصریح کرد: این در شرایطی است که کیت تشخیص سریع وجود ویروس را در بدن نشان داده است و نه موارد دیگر را.
منبع:

1399/09/02
09:41:28
1279
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو