مسترکار - دنیای خودرو

حمایت اتاق ایران از شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد

حمایت اتاق ایران از شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد مستر كار: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران در اطلاعیه ای با پشتیبانی از شیوه نامه «ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد»، آنرا مطابق با نظرات كارشناسی اتاق ایران اعلام نمود.


به گزارش روز پنجشنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، در اطلاعیه اتاق ایران آمده است: با تصمیم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد برای اجرا، ابلاغ گردید.
بر اساس شیوه نامه جدید که مطابق با نظرات کارشناسی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران است، دولت قبول کرد که قیمت بر اساس رقابت در بورس کالا کشف و تعیین شود.
اتاق ایران تیرماه امسال به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت، گزارش جامعی را درباره قیمت گذاری زنجیره آهن و فولاد منتشر نمود.
بنا به این گزارش که با بهره گیری از توان کارشناسی کمیسیون های تخصصی و با محوریت کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران و همین طور انجمن های تخصصی فعال در زنجیره آهن و فولاد تهیه شده، نسبت به کاهش شدید سرمایه گذاری در صنایع بالادستی (معادن سنگ آهن، کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی)، عدم سوددهی معادن بزرگ و ضرردهی و تعطیلی معادن کوچک به سبب فروش محصولات خود تا ۵۰ درصد ارزان تر از نرخ های جهانی و در نهایت، کاهش راندمان کارخانجات فولاد به سبب بهره گیری از نهاده ارزان به دنبال دخالت دولت در قیمت گذاری و صادرات محصولات زنجیره آهن و فولاد هشدار داده شده بود.
در ادامه اطلاعیه آمده است: همین طور تاکید شده بود، جلوگیری از تداوم وجود رانت در قیمت گذاری محصولات، حذف واسطه ها، پشتیبانی از معادن کوچک و متوسط بعنوان ایجادکنندگان حجم اصلی اشتغال این حوزه و در نهایت جلوگیری از ایجاد شوک قیمتی به بخش فولاد برای دستیابی به توازن و توسعه بلندمدت زنجیره آهن و فولاد لازم است.
حال با ابلاغ شیوه نامه جدید ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد، فعالان بخش خصوصی بر این باورند تاکید این دستورالعمل در عرضه همه محصولات بالادستی و پایین دستی زنجیره بوسیله بورس کالا و کشف قیمت واقعی برمبنای عرضه و تقاضای بازار، گامی مهم برای قطع رانت و ایجاد توازن در زنجیره آهن و فولاد است.
به اعتقاد فعالان این حوزه، تاکید بر بهره مندی از ظرفیت های بورس کالا، سرمنشا اصلاحات موثر در زنجیره آهن و فولاد و ایجاد توازن در صنایع بالادست و پایین دست است و این دستورالعمل تاکید ویژه ای بر استفاده از ظرفیت های بورس کالا در عرضه همه محصولات زنجیره داشته است که جدیت در این اقدام منجر به کاهش دخالت های دستوری دولت در قیمت گذاری و ایجاد فضا برای تخصیص بهینه منابع خواهد شد.
در همین زمینه، «بهرام شکوری» رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران ابلاغ این شیوه نامه را گامی اساسی در حفظ منافع ملی و جلوگیری از لطمه بلندمدت به زنجیره ارزش آهن و فولاد بعنوان حوزه بزرگ سرمایه گذاری کشور عنوان نمود.
به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، پیش تر «خداداد غریب پور» معاون وزیر صنعتف معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایمیدرو ضمن تاکید بر «حذف سقف رقابت در تعیین قیمت»، اضافه کرد: بر طبق شیوه نامه جدید، دولت قبول کرد که قیمت بر اساس رقابت در بورس کالا کشف و تعیین شود. به این ترتیب، روند قیمت گذاری رقابتی خواهد شد.منبع:

1399/09/07
13:12:02
846
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو