مسترکار - دنیای خودرو

رونق بازار روغن های تقلبی با افزایش قیمت روغن موتور خودرو ها

رونق بازار روغن های تقلبی با افزایش قیمت روغن موتور خودرو ها مستر کار: از حدود یک ماه پیش و با رشد بیش از 50 درصدی متوسط قیمت انواع روغن موتور، نارضایتی هایی از طرف صاحبان خودرو ها و مراکز تعویض روغن به سبب کاهش مراجعات مردمی و همین طور داغ شدن بازار روغن های تقلبی مطرح گردیده است.


مشتری بعد از دیدن فاکتور نمایندگی خودرو، برق از سرش پرید. «۷۲۰ هزار تومان برای تعویض روغن موتور، فیلتر روغن، فیلتر هوای اتاق، فیلتر هوا، شیشه شوی خودرو و فیلتر بنزین.» باور نمی کرد، با گذشت تنها دو ماه از سرویس قبلی هزینه ای بیش از دو برابری برای دریافت این خدمات پرداخت کرد.
وقتی علت را جویا شد، متصدی با لبخندی تلخ جواب داد: قیمت روغن موتور به شدت بالا رفته است.
به گزارش روز جمعه ایرنا، اخیرا سازمان پشتیبانی از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مجوز افزایش قیمت ۴۰ درصدی روغن موتور خودرو های سواری، ۵۳ درصدی خودرو های دیزل و ۶۰ درصدی خودرو های صنعتی را صادر کرده است.
فارغ از افزایش و بی ثباتی نرخ ارز که سبب افزایش قیمت مواد اولیه وارداتی و داخلی تولید این روغن ها شده، اما کارشناسان معتقدند روغن موتور جزو اقلام پرمصرف خودروهاست و باید شرکت های تولیدکننده افزایش قیمت کمتری بابت این محصولات خود می گرفتند.
در این زمینه، «داود سعادتی نژاد» رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن، فیلتر، پنچرگیران و فیلترسازان تهران به خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: حدود دو ماهی است که تولیدکنندگان روغن موتور، برای محقق شدن افزایش قیمت های مدنظرشان از توزیع محصولات خود به بازار خودداری می کردند.
وی بیان داشت: اگر توزیع بموقع انجام می شد یا بنکداران به صورت مویرگی مبادرت به توزیع می کردند، شاهد افزایش یافتن قیمت ها نبودیم.
این مقام صنفی افزود: باتوجه به افزایش نرخ ارز و قیمت مواد اولیه و افزودنی ها و استفاده از ارز آزاد برای تامین آنها، افزایش قیمت روغن موتور اجتناب ناپذیر بود.
وی اظهار داشت: این مساله باتوجه به کاهش سطح درآمدهای مردم، منجر به توسعه استفاده از روغن موتورهای تقلبی در بازار خواهد شد.
سعادتی نژاد اظهارداشت: روغن موتورهای تقلبی با بهره گیری از آرم، علایم و حتی قوطی های بسته بندی شرکت های اصلی و برند در مناطقی همچون شهر ری، دو دانگه و غیره و به دور از چشم بازرسان اتحادیه تولید و توزیع می شوند و انتظار می رود کارخانجات تولیدی برای مقابله با آنها پیش گام و با این اتحادیه و سایر اتحادیه های ذی ربط هماهنگ باشند.
استفاده از روغن موتورهای با کد رهگیری و برچسب شناسا
«علیرضا نیک آیین» رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران نیز می گوید: افزایش قیمت اجازه داده شده به شرکت های تولیدکننده روغن موتور، بطور قطع عواقب بدی به همراه خواهد داشت.
وی اضافه کرد: گرانی شدید این محصولات سبب می شود تا بازار روغن های تقلبی داغ تر شود که این مساله سبب رغبت کمتر مردم برای تعویض روغن، طولانی تر شدن زمان تعویض و مراجعه مردم، آزار به خودرو ها و آلایندگی های زیست محیطی خواهد شد.
این مقام صنفی اشاره کرد: روغن موتور یک محصول پرمصرف بوده و همچون آینه بغل یا چراغ خودرو ها نیست که شاید چند سال در بین نیاز به تعویض داشته باشند، بر این اساس انتظار می رفت که سازمان حمایت اجازه افزایش قیمت کمتری به کارخانجات می داد.
وی، به تولید ماهرانه روغن موتورهای تقلبی اشاره نمود که در کارگاه های زیرزمینی و زیرپله ای در خارج از محدوده شهرها تولید می شود و اضافه کرد: راهکار اصلی دراین زمینه، استفاده از کدهای رهگیری و برچسب های «شناسا» مربوط به اتحادیه لوازم یدکی است.
نیک آیین همین طور خواهان برخورد جدی و قانونی با خاطیان صنف چاپ در این موارد شد که حاضر می شوند با غیر از شرکت های اصلی و برند تولیدکننده روغن به همکاری بپردازند.


1399/09/21
22:12:40
1095
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو