مسترکار - دنیای خودرو
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان:

قطعه سازان آماده تحقق جهش تولید در صنعت خودرو هستند

قطعه سازان آماده تحقق جهش تولید در صنعت خودرو هستند به گزارش مستر کار دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو اظهار داشت: جامعه قطعه سازی ۱۰۰ درصد آماده است تا با فراهم شدن زیرساخت های لازم به تحقق جهش تولید در خودروسازی کشور کمک کنند.


"آرش محبی نژاد" امروز (چهارشنبه) در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت از زمان حضور خود در این وزارتخانه، مسئولیت صنعت خودرو و پیگیری امور مربوطه را به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) محول کرده است.
وی بیان داشت: ایدرو با همکاری انجمن های قطعه سازی و همینطور خودروسازان بزرگ، بسته جهش تولید را آماده کرده و به وزارتخانه پیشنهاد کرده است، در نهایت وزیر صنعت هم بر اساس آن بسته، نامه ای به شورای هماهنگی سران قوا ارسال کرده و منتظر تصویب آن هستیم.
به گفته این مقام صنفی، بسته جهش تولید یاد شده در چند محور اساسی مطرح شده که اولین آن، تحقق افزایش تولید خودرو است.
نحوه قیمت گذاری خودرو
وی ضمن اشاره به اصلاح قیمت ها بعنوان دومین محور این بسته، عنوان کرد: در مورد قیمت خودرو های پرتیراژ و ارزان، مقرر شده همچون گذشته شورای رقابت به صورت دستوری قیمت بدهد به این شرط که خودروسازان و قطعه سازان ضرر نکنند.
محبی نژاد افزود: درمورد خودرو های کم تیراژ و گران قیمت خودروسازان هم مقرر شده قیمت گذاری به هیأت مدیره خودروسازان محول شود به صورتی که حاشیه زیان وجود نداشته باشد و به احتمال زیاد این تصمیم در ایام آینده عملیاتی خواهد شد.
وی درمورد محور سوم این بسته، تصریح کرد: محور سوم حول بحث تأمین نقدینگی برای این دو صنعت است که دو بخش دارد؛ یک بخش آن تسهیلات جدیدی است که حتی در صورت موافقت سران قوا احتیاج به تصویب شورای پول و اعتبار دارد.
این مقام صنفی خاطرنشان کرد: اواخر سال قبل خودروسازان نیمی از تسهیلات ۱۰ هزار میلیارد تومانی مصوب شده از جانب شورای پول و اعتبار را دریافت کرده و بین قطعه سازان تقسیم کردند، حالا پنج هزار میلیارد تومان آن باقی مانده که احتیاج به مصوبه جدیدی نداشته و فقط باید تاریخ مصوبه قبلی از جانب بانک مرکزی برای پرداخت، تمدید شود.
دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو تصریح کرد: انتظارمان از بانک مرکزی این است که با عنایت به افزایش چشم گیر قیمت نهاده های تولید، در تصویب تسهیلات یاد شده برای صنعت خودرو مساعدت کند تا زودتر شاهد اعطای تسهیلات و رفع بخشی از مشکلات قطعه سازان باشیم.
وی اضافه کرد: تأمین نقدینگی و تخصیص ارز، دو مشکل بزرگ خودروسازان و قطعه سازان است که کلید حل آنها در اختیار بانک مرکزی است و با تحقق آنها، برنامه ها و اهداف وزارت صنعت برای جهش ۵۰ درصدی در تولید خودرو امسال اتفاق خواهد افتاد.
مشکلات و برنامه ها به صورت دستوری حل نمی شود
محبی نژاد در ادامه با اشاره به اینکه مسائل در ارتباط با صنعت و اقتصاد هیچ گاه به صورت دستوری حل نشده و نخواهد شد، اضافه کرد: دستیابی به هدف جهش تولید هم به صورت دستوری امکان پذیر نیست، بلکه نیازمند یک سری زیرساخت ها، برنامه ریزی ها، هماهنگی ها، منابع و سیاست گذاری ها است.
وی تاکیدکرد: تا زمانی که به خوبی این عوامل فراهم نشده و در کنار یکدیگر قرار نگیرند، نمی توان تحقق اهداف را انتظار داشت.
این مقام صنفی افزود: در این راستا مسئولان هم باید تک صدایی داشته باشند تا هم افزایی در سیاست گذاری ها در این صنعت را شاهد باشیم که خود مستلزم خودداری از پراکندگی نظرات و آرا در مجلس، دولت، وزارت صنعت، وزارت امور اقتصادی و بانک مرکزی است.
به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، حالا مجموع بدهی خودروسازان به زنجیره تأمین داخلی به ۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده و مانده بدهی معوق تعیین تکلیف نشده خودروسازان به قطعه سازان بیشتر از ۱۰ هزار میلیارد تومان است.منبع:

1399/09/28
12:38:54
1118
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو