مسترکار - دنیای خودرو

به نام ایران، به كام آلمان!

به نام ایران، به كام آلمان! مدیر کل دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) با اعلان اینکه آمار دقیقی در زمینه میزان صادرات نرم افزار وجود ندارد، اظهار داشت: در زمینه تولید نرم افزار پیشرفت های خوبی انجام شده، اما به سبب مسائل ناشی از تحریم، شرکتها ناچارند در کشورهایی مانند آلمان شعبه ای افتتاح و محصول خودرا به نام نرم افزار آلمانی صادر کنند.


فرزاد اسماعیل زاده، امروز در حاشیه مراسم انعقاد تفاهم نامه این وزارتخانه با سازمان نظام صنفی کامپیوتری، در گفت و گو با ایسنا، پیشرفت ایران در زمینه تولید نرم افزار را بسیار عالی توصیف کرد و اظهار داشت: هم اکنون نرم افزارهای ایران حتی در زمینه ضد ویروس، قابل مقایسه با نرم افزارهای خارجی هستند. از جانب دیگر شرکت های در بخش های صنعتی مثل نرم افزارهای برای کنترل برق صنعتی تولید می کنند، اما چون به سبب تحریم ها نمی توانند از ایران صادرات انجام دهند، در کشورهای دیگر مثل آلمان شعبه ای تاسیس و به نام آلمانی، نرم افزارها را می فروشند.
وی ادامه داد: به عبارت دیگر افراد توانمند و متخصص در کشور حضور دارند و در این بخش بسیار پیشرفته هستیم، اما در وضعیت فعلی مجبوریم تحریم ها را دور بزنیم.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه تا حالا اقدامات زیادی در زمینه سیستم های ای آر پی و پیشرفته هم انجام شده است، اشاره کرد: هم اکنون هدف ما این است که به سمت سیستمهایی مثل هوش مصنوعی و اینترنت اشیا حرکت نماییم. برای مثال حدود ۶۰ شرکت در زمینه هوش مصنوعی در ایران فعالیت می کند که باید آنها را به صنایع معرفی نماییم تا از آنها استفاده کنند؛ چونکه هم اکنون بیشتر صنایع از سیستم های پیشرفته و هوش مصنوعی استفاده نمی کنند. دراین زمینه قرار شد جلساتی با صنایع مختلف اجرا شود و اعضای نظام صنفی کامپیوتری سیستم های پیچیده و کاربردهای آنها را برای آنها توضیح دهند تا از حالت سنتی خارج شویم.
آماری از میزان صادرات نرم افزار وجود ندارد
مدیر کل دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صمت، در ادامه در پاسخ به سوالی درباره میزان صادرات نرم افزار نیز اظهار داشت: از سال ۱۳۹۳ یک انجمن صادرات نرم افزار در کشور وجود دارد که آمار صادرات را هر سال ۴۰۰ میلیون دلار اعلام می کند، اما واقعیت این است که هیچ آمار دقیقی از میزان صادرات نرم افزار وجود ندارد.
بگفته وی ایران سال قبل ۶۰۰ میلیون دلار صادرات فناوری های دانش بنیان داشت که معین نیست چه میزان از آن و مربوط به نرم افزار بوده است؛ چونکه امکان رصد صادرات نرم افزار مانند کالا وجود ندارد. کالا حتما باید از گمرک بیرون رود، اما نرم افزار می تواند با یک فلش یا ایمیل هم صادر شود. از جانب دیگر هم در گمرک تعداد سی دی صادر شده مهمست و نه محتوای آن که چه نرم افزاری با قیمت هنگفت در داخل آن وجود دارد.
اسماعیل زاده همین طور درباره کشورهای هدف صادرات نرم افزار ابراز بی اطلاعی کرد و اظهار داشت: در جلسات مشترک به دنبال ایجاد روش هایی هستیم تا با ایجاد مشوق، شرکتها میزان صادرات خودرا اعلام کنند؛ اما هم اکنون به سبب مسائل مالیاتی و دور زدن تحریم ها که اشاره شد آماری در این خصوص به بخش دولتی ارائه نمی گردد.
او درباره اقداماتی که مقرر است به دنبال اجرای تفاهم نامه صورت گیرد، اظهار نمود: دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صمت مدتی است که با سازمان نظام صنفی کشور خصوصاً در بخش صادرات نرم افزار، کارهای مشترک و جلسات همفکری داشته است؛ تا جایی که تصمیم گرفته شد کمیسیون های مشترکی در بخش صادرات، اینترنت اشیا و غیره تشکیل گردد تا در زمینه موارد یاد شده برنامه ریزی شود و از نظرات بخش خصوصی استفاده گردد.
وی ادامه داد: در سال های اخیر دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صمت و سازمان نظام صنفی کشور در کمیته ارزی این سازمان همکاری دارند و ارز شرکت هایی که میخواهند حق لایسنس و نرم افزار به کشور وارد کند در این نهاد تصویب می شود.
این مقام مسئول با اشاره به فعالیت حدود ۳۰۰ شرکت در بخش تولید نرم افزار در کشور، اظهار داشت: این شرکتها پروانه بهره برداری خودرا از وزارت صنعت دریافت نمودند و از طرف این وزارتخانه حمایت می شوند اما نکته مهم این است که باید نیازها و مشکلات شرکتها بررسی و مشخص شود تا وزارتخانه اقدامات لازم را برای رفع آن ها انجام دهد و به عبارتی کار وزارت صمت فقط تسهیلگری باشد.
به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، امروز (چهارشنبه) بین وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور تفاهم نامه همکاری به امضا رسید. محورهای اصلی این تفاهم نامه بازجانمایی صنعت نرم افزار در جایگاه باارزش و راهبردی خود در قوانین و سیاستگذاری ها در اکوسیستم؛ مشارکت و همکاری در پیاده سازی تکنولوژی های جدید انقلاب صنعتی چهارم در صنایع و معادن؛ ساماندهی و رتبه بندی شرکت های نرم افزاری؛ مشارکت و همکاری طرفین برای ارتقای مزایا و کاربری پروانه بهره برداری تولید نرم افزار؛ آموزش و توانمندسازی و ارتقاء آمادگی تولید و صادرات شرکت های نرم افزاری؛ ترویج و فرهنگسازی صیانت و پشتیبانی از صنعت نرم افزار؛ همکاری و استفاده از ظرفیت های طرفین در حوزه اطلاع رسانی؛ تسهیل فضای کسب وکار فعالان تولید و صادرات نرم افزار؛ گسترش تعاملات و روابط بین المللی موثر؛ ارتقاء ظرفیت های تامین نیروی انسانی ماهر؛مقررات زدایی و هدفمندسازی و بهینه سازی مقررات است.1399/10/03
21:22:47
1101
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو