مسترکار - دنیای خودرو

پیشبینی رشد تولید ناخالص داخلی ایران تا دو سال آینده

پیشبینی رشد تولید ناخالص داخلی ایران تا دو سال آینده بانک جهانی گزارش داد: چشم انداز اقتصاد ایران تحت تاثیر شوک ویروس کووید ۱۹، تولید ناخالص داخلی بدون نفت و با نفت ایران را در سال ۱۳۹۹ کاهشی، اما در دو سال پس از آن اندکی افزایش را نشان داده است.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا، بررسی تحولات و سیاستگذاری های مهم اقتصادی در قالب جهانی و تأثیرات آنها بر چشم انداز آتی کشورها، همواره از برنامه های گروه مطالعات جهانی بانک جهانی در ارزیابی کشورها در حوزه های اقتصاد کلان، تجارت و سرمایه گذاری است.
برپایه گزارش های معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک جهانی پیشبینی کرده است طی دوره ۱۴۰۱ -۱۳۹۹ رشد تولید ناخالص داخلی ایران به جهت بروز پاندمی ویروس کووید۱۹، بهای پایین نفت و تشدید تحریم ها تغییرات ناچیزی داشته باشد.
چشم انداز اقتصاد کشور تحت تاثیر شوک ویروس کووید ۱۹، تولید ناخالص داخلی بدون نفت و با نفت ایران را در سال ۱۳۹۹ کاهشی، اما در دو سال پس از آن اندکی افزایشی نشان داده است. به عبارت دیگر تولید نفت بعد از کاهش سال ۱۳۹۹، در سال های۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ همراه با رشد مصرف آن در داخل کشور و بهبود نسبی در تقاضای جهانی افزایش می یابد.
بنابر بررسی بانک جهانی، بعد از تورم سال ۹۷، افزایش بهای کالاها و خدمات در سال ۹۸ شتاب بیشتری گرفت. مواد خوراکی، مسکن و حمل و نقل، سه عامل اصلی در تورم کالاهای مصرفی سال قبل بودند.
گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها، مسکن و حمل نقل هر یک به ترتیب با ۱۳ درصد، ۶.۶ درصد و ۴.۳ درصد در تورم سال قبل دخیل بوده اند. افزایش ۴۳ درصدی بهای خوراکی ها و آشامیدنی ها با ضریب اهمیت ۲۷ درصد در سبد مصرف خانوارها، سبب بیشتر از یک سوم تورم سال ۹۸ بوده است.
مسکن با ضریب اهمیت ۳۶ درصد و حمل و نقل با ضریب اهمیت ۹ درصد به ترتیب ۲۳.۷ درصد و ۴۶.۸ درصد رشد داشته اند.
براساس گزارش آبان ۹۹ سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، افزایش قیمت ارز، عدم ترخیص و تخصیص ارز، متوقف بودن مقادیر قابل توجه کالا در بنادر بدلیل عدم تعیین تکلیف ارز، کاهش عرضه به علت نیمه تعطیل بودن واحدهای تولیدی طی ماه های گذشته با شیوع کرونا، بی ثباتی بازار، تنش های سیاسی و تداوم تحریم ها، علل افزایش قیمت کالاها بوده است.


1399/10/08
12:46:43
1032
0.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو