مسترکار - دنیای خودرو
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

حمایت اساسی از صنایع كشور در پساتحریم دنبال می شود

حمایت اساسی از صنایع كشور در پساتحریم دنبال می شود به گزارش مستر کار عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در پساتحریم، حمایت اصولی و اساسی از صنایع کشور دنبال می شود و برندهای خارجی امکان اینکه به آسانی به بازار کشور بازگردند را ندارند.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «علی آقامحمدی» امروز (یکشنبه) در رویداد ارائه نیازمندی های فناورانه صنعت لوازم خانگی اضافه کرد: پراکندگی فعالیت ها در حوزه علم و فناوری سبب می شود تا مقیاس برای تولید ملی شکل نگرفته و حرکت برمبنای اصولی نباشد.
به گفته وی، تا حالا ۲۵ زنجیره در صنایع و بخش های مختلف تعریف شده و بانک مرکزی نیز برای اولین بار دایره تامین مالی زنجیره ها را در مجموعه خود ایجاد کرد و به تامین اعتبار ریالی و ارزی در این راستا می پردازد.
آقامحمدی با اشاره به اقدام های وزارت صنعت در اولویت بندی زنجیره ها، اشاره کرد: اولین اقدام دراین زمینه در صنعت خودرو و با طرح افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو همراه با ارائه محصولات جدید شکل گرفت، همین طور درباب خودرو های برقی تصمیمات مبنایی گرفته شد.
وی بیان داشت: در صنعت پوشاک نیز به زودی شهرک پوشاک کلنگ زنی خواهد شد و کار بزرگی دراین زمینه در کشور شکل خواهد گرفت.
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، زنجیره طلا، جواهر و سنگ های قیمتی را دیگر زنجیره شکل گرفته در این راستا توصیف کرد که سند توسعه آن نیز توسط فعالان همین صنعت نگاشته شد، همین طور در صنایع غذایی زنجیره مزرعه تا صادرات شکل گرفته و جلسات مربوطه با حضور مسئولان در حال برگزاری است.
وی با اشاره به تشکیل زنجیره لوازم خانگی، تصریح کرد: البته بخش هایی از این زنجیره با برخی دیگر از زنجیره ها مشترک یا به هم مرتبط می باشد، بعنوان مثال ماشین سازی در بعضی رشته فعالیت ها پیشرفت خوبی داشته است و باید تجارب آنها به اشتراک گذاشته شود.
آقامحمدی اشاره کرد: در موضوع زنجیره سازی باید مباحثی همچون ساخت قطعات استاندارد و استفاده از همه شرکت های بزرگ و کوچک را در دستور کار قرار دهیم و باید پلت فرم های مشترک شکل بگیرد.
وی، به بزرگنمایی های انجام شده در زمینه ساخت لامپ تلویزیون انتقاد نمود و اظهار داشت: وابستگی بیش از ۶۰ درصدی در حوزه ساخت تلویزیون و ابراز ناتوانی در داخلی سازی آن مدلول ندارد، برای اینکه برخی شرکت های دانش بنیان در استان های دورافتاده نیز گام های خوبی در این راستا برداشته اند.
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همین طور بر لزوم ساخت موتور لوازم خانگی و راه اندازی آزمایشگاه های تخصصی اصرار کرد و اظهار داشت: دوام و کیفیت بالا باید در چرخه این محصولات وارد شود و در غیر این صورت در پساتحریم قابلیت حفظ این صنعت وجود نخواهد داشت.
وی اشاره کرد: رویکرد نظام، حفظ و صیانت از صنایع داخلی در پساتحریم است، صنایعی کاملا رقابتی که از پایداری لازم نیز برخوردار باشند.
آقامحمدی افزود: باید فناوری های پایه به صورت یکپارچه تامین گردد تا از صرفه اقتصادی برخوردار باشند و در این پیوند باید از ظرفیت های موجود نیروی انسانی، سوله ها، ماشین آلات، قطعه سازی و غیره به خوبی استفاده شده و ظرفیت جدید ایجاد نشود.
وی، تهیه سند جامع برای صنعت لوازم خانگی را از الزام ها برشمرد، بطوریکه بتواند بازارهای منطقه را نیز پوشش دهد؛ امری که با چند محصول محدود و بدون ارائه خدمات بعد از فروش امکان پذیر نیست.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به صنعت غذایی کشور اشاره نمود که امروز علاوه بر حضور خوب در کشورهای منطقه، همسایگان، حوزه سی. آی. اس و روسیه، حتی به بازارهای آفریقا و آمریکای لاتین چشم دارد.
وی همین طور بر لزوم ایجاد فروشگاه های بزرگ ارائه و نمایش لوازم خانگی (همچون کار شمابهی که در صنعت فرش با ایجاد شهر فرش رقم خورده) خصوصاً در کلان شهرها اصرار کرد و اظهار داشت: ضمن حفظ مکان هایی همچون خیابان جمهوری، ری و غیره در عرضه لوازم خانگی، باید فروشگاه های بزرگ و همین طور فروشگاه های مجازی نیز شکل بگیرد.
آقامحمدی اشاره کرد: هرچند در پساتحریم برندهای خارجی امکان اینکه به آسانی به بازار کشور بازگردند را ندارند، در عین حال اما شرکتها و مجموعه هایی می توانند باقی بمانند که به کاهش قیمت ها و ارتقای کیفیت مبادرت کنند.
افتتاح رویداد ارائه نیازمندی های فناورانه صنعت لوازم خانگی
به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری باتوجه به لزوم توسعه زنجیره های ارزش و با هدف شبکه سازی شرکت های دانش بنیان و صنایع راهبردی کشور، سلسله رویدادهای ارتقای تاب آوری و رقابت پذیری زنجیره های ارزش را به صورت حضوری و مجازی برگزار می نماید.
در این رویدادها، نیازمندی ها و اولویت های فناورانه هر زنجیره ارزش شناسایی شده و باتوجه به ظرفیت ها و توان شرکت های دانش بنیان و خلاق تلاش می شود به نیازمندی های فناورانه صنایع پاسخ مناسب داده شود.
با توجه به اهمیت صنایع لوازم خانگی در تاریخ های سوم و چهارم اسفند ماه «رویداد ارائه نیازمندی های فناورانه صنعت لوازم خانگی» در کارخانه نوآوری سام در حال برگزاری است.
بر این اساس برخی نیازهای فناورانه همچون موتور فن های سانتریفیوژ و آکسیال، قطعات اولیه حساس الکترونیکی، زیرساخت های حوزه IOT شامل شبکه های اختصاصی ۶LowPan و غیره، تسهیل امور واردات قطعات حساس و فناورانه غیرقابل جایگزین، تامین دستگاه های و ماشین آلات Hi-Tech، تولید کامپاندهای پلیمری مورد نیاز صنایع لوازم خانگی، فوم پلی یورتان با خواص حرارتی و عملکری مناسب، فناوری تصفیه هوای داکت اسپلیت و نانوپوشش های چربی گریز احصا شده است.منبع:

1399/12/04
13:50:29
691
0.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو