مسترکار - دنیای خودرو

گرانی كم بود، محدودیت واردات هم اضافه شد!

گرانی كم بود، محدودیت واردات هم اضافه شد! عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک از اضافه شدن سه مشکل جدید در زمینه تامین مواد اولیه تولید پوشاک آگاهی داده که همچون آن محدودیت واردات مواد اولیه ای است که تولید داخل آن به اندازه نیاز نیست.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، در سالهای اخیر و خصوصاً پس از اعمال تحریم های آمریکا و محدودیت های ارزی، تولیدکنندگان پوشاک بارها نسبت به کمبود و افزایش قیمت مواد اولیه در این صنعت ابراز نارضایتی کرده بودند. اما بنظر می رسد پس از شیوع ویروس کرونا مشکلات دیگری هم به موارد یاد شده اضافه شده است.
در این رابطه مجید افتخاری در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت تامین مواد اولیه در سال ۱۳۹۹ اظهار داشت: وضعیت تامین مواد اولیه فاجعه است، بطوریکه در سطح کلان سیستم های عجیب و غریبی که نمی خواهم نام مافیایی بر آن بگذارم، وجود دارد. بطور کلی واحدهای تولیدی در تامین مواد اولیه مشکل دارند.
حتی بگفته وی دولت بطور "غیرکارشناسانه" واردات قسمتی از مواد اولیه را محدود کرده این در حالیست که بررسی نشده این مواد مورد نیاز، در داخل تولید می شود یا نه و خود این اقدام موجب افزایش قیمت مواد اولیه شد. بیشتر این مواد اولیه که واردات آنها ممنوع شده، یا در کشور تولید نمی گردد یا تولید آنها محدود بوده و نیاز کشور را برطرف نکرده است.
عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک همین طور با اشاره به تاثیر افزایش نرخ ارز بر قیمت مواد اولیه، اشاره کرد: قیمت مواد اولیه تابع نرخ ارز است و حالا تولیدکننده نمی تواند سرمایه در گردش لازم برای تامین مواد اولیه را بوجود آورد، چونکه سرمایه تولید کننده نصف و حتی یک سوم شده است.
وی ادامه داد: شیوع ویروس کرونا و عدم امکان سفر و تردد نیز سبب شده تامین مواد اولیه وارداتی ازراه دور صورت گیرد که کار سختی است. چونکه برای مثال ورود مواد اولیه به کشور از چین ۴۰ روز تا دو ماه طول می کشد.
بدین سبب بگفته عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک علاوه بر مشکلات قبلی که در حوزه تامین مواد اولیه پوشاک وجود داشت، حالا سه مورد یاد شده نیز اضافه شده است.
گفتنی است که قبل تر هم انتقاداتی دراین زمینه به وزارت صنعت، معدن و تجارت وارد شده بود. برای مثال اوایل سال جاری رئیس اتحادیه تزئینات داخلی ساختمان با اشاره به اینکه تولید داخل این محصول حدود ۳۰ درصد نیاز بازار را برطرف می کند، از اعمال محدودیت در ثبت سفارش کاغذ دیواری آگاهی داد. همین طور در همین زمان واردات خودکار، ماژیک و غلط گیر ممنوع گردید، اما رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار و لوازم مهندسی، هشدار داد که باتوجه به تولید نشدن غلط گیر و ماژیک، تداوم این وضعیت منجر به کمبود و گرانی آنها می شود.
بتازگی هم محمود خدری، سوداگر بخش خصوصی با انتقاد از ناهمانگی در تائید ثبت سفارش، اظهار داشته بود: مثلاً ثبت سفارش یک کالا در یک استان تائید نمی گردد، اما در استان دیگر همان ثبت سفارش با همان کالا و تعرفه تائید می شود که این عدم وحدت رویه بین سازمان صمت استانها تأمل برانگیز است. یا مثلاً واردات یک نوع کالا برای پشتیبانی از مشابه داخلی آن ممنوع می شود، اما بعضاً می بینیم که افرادی مجوز واردات همان کالا را دریافت کرده، به گمرک آورده، اظهار کرده، بعضاً کد تخصیص هم می گیرند یا منتظر می شوند اتفاقاتی بیفتد و کالای خودرا ترخیص کنند. همین طور در مواردی شاهدیم برخی تعرفه­ های مورد نیاز تولیدکننده­ ها در لیست­ های حمایتی مانند ارز اشخاص یا ارز صادرکننده یا ترخیص درصدی یا ترخیص بدون نیاز به کد تخصیص نیستند.1400/01/02
13:39:52
1084
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو