مسترکار - دنیای خودرو
طی ۴ سال اخیر

تولید كولر آبی ۲ برابر شد، اتوبوس نصف!

تولید كولر آبی ۲ برابر شد، اتوبوس نصف! مستر کار: تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که در 11 ماهه سال 1399، از بین 29 کالای منتخب صنعتی، تولید 19 کالا نسبت به زمان مشابه سال قبلش بین 0.03 تا 293.2 درصد افزایش یافته و در آخرین سال دولت دوازدهم نسبت به سال 1396 یعنی سال اول آن، تولید 23 کالا رشد داشته است.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ تولید یک کالا بیش از ۱۰۰ درصد، پنج کالا بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد ۱۳ کالا کمتر از ۲۰ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبلش افزایش داشته است. از بین ۲۹ کالای منتخب صنعتی تولید ۱۰ کالا نیز کاهش یافته است.
در این میان بیشترین افزایش تولید، مربوط به الیاف اکریلیک است که با ۲۹۳.۲ درصد رشد، تولید آن به ۵۰۰۰ تن رسیده است. الیاف اکریلیک از مهم ترین و پرمصرف ترین الیاف مصنوعی که در تهیه فرش ماشینی، پتو، لباس های زمستانی و کشباف های ضخیم استفاده می شود.
کمترین افزایش تولید نیز مربوط به داروی انسانی با ۰.۰۳ درصد افزایش تولید بوده که تولید آن نسبت به سال ۱۳۹۸ حدودا ثابت و معادل ۴۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون عدد بوده است. این در حالیست که تولید داروی انسانی که در بیشتر ماه های سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشته است.
افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی تولید لوازم خانگی
پس از الیاف اکریلیک، بیشترین افزایش تولید مربوط به ماشین لباسشویی است که تولید آن با ۴۹.۹ درصد در ۱۱ ماهه سال قبل به بیش از یک میلیون دستگاه رسیده است. تولید این محصول در زمان مشابه سال قبل ۶۷۳ هزار و ۴۰۰ دستگاه بوده است.
تولید انواع تلویزیون و یخچال و فریزر هم در طول این مدت با افزایش ۴۰ و ۳۲.۲ درصدی از حدود ۸۰۸ هزار دستگاه و یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه در ۱۱ ماهه اول سال ۱۳۹۸ به بیش از یک میلیون و ۱۰۰ و یک میلیون و ۹۰۰ هزار دستگاه در زمان مشابه ۱۳۹۹ رسیده است.
اما با وجود افزایش چشم گیر تولید لوازم خانگی در امسال، در بازار شاهد کاهش قیمت نیستیم و اواخر شهریور ماه مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در پاسخ به چرایی این روند گفته بود که برخی آمارها نشان میدهد میزان تولید با میزان نصب در منازل تطابق ندارد و وقتی میزان نصب کمتر است، یعنی یا کالا در انبارها مانده یا افرادی لوازم خانگی را خریده اند و در گوشه ای احتکار کرده اند.
با این وجود بتازگی مدیرکل دفتر صنایع برق، فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت در یک برنامه تلویزیونی وعده داده که با عرضه اختصاصی ورق های فولادی به تولیدکنندگان لوازم خانگی در کشور، قیمت لوازم خانگی در بازار کاهش پیدا می کند.
تولید کمباین نیز در طول این مدت با ۴۸.۹ درصد افزایش تولید به ۵۹۱ دستگاه رسیده است. علاوه بر کالاهای یاد شده تولید لاستیک خودرو نیز بیش از ۲۰ درصد افزایش (۲۰.۴ درصد) داشته و تولید آن در ۱۱ ماهه پارینه به ۲۵۴ هزار و ۲۰۰ تن رسیده است.
همچون مهم ترین کالاهایی که کمتر از ۳۰ درصد افزایش تولید داشته اند نیز می توان به انواع سواری با ۱۸.۴ درصد و تراکتور با ۱۵ درصد افزایش تولید اشاره نمود.
تولید کدام کالاها کاهش یافت؟
تولید ۱۰ کالا نیز در مدت یاد شده کاهشی و همانند سه ماه گذشته بیشترین کاهش تولید مربوط به روغن تولید شده نباتی بوده که با ۱۶.۲ درصد کاهش از حدود یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۸ به یک میلیون و ۳۸۰ هزار تن در زمان مشابه سال قبل رسیده است. کمترین کاهش تولید در مدت یاد شده نیز مربوط به پودر شوینده بوده که تولید آن یک درصد کمتر شده است.
اواخر شهریور پارینه بود که عرضه روغن جامد در فروشگاه ها کم شد و قیمت آن نیز افزایش پیدا کرد. کمتر از یک ماه بعد نیز روغن مایع در بازار کمیاب شد؛ بطوریکه این کالا یا در مغازه ها و فروشگاه های بزرگ نبود یا به هر نفر تنها یک روغن فروخته می شد. بااینکه بنا بر وعده مسئولان مربوطه قرار بود از اوایل دی ماه روغن در بازار توزیع و مشکل این کالای پرمصرف حل شود، اما بنظر می رسد این وعده در بخش روغن جامد هنوز عملیاتی نشده است؛ بطوریکه اوایل اسفند فروش روغن جامد با کارت ملی خبرساز شد. اما معاون تجاری داخلی وزارت صمت فروش روغن با کارت ملی را تکذیب نمود و از افزایش ۲۵ درصدی تولید روغن آگاهی داد. نهایتا اواخر اسفند پارینه قائم مقام وزیر صمت در امور تجاری به وجود مشکلاتی در بازار روغن جامد اذعان کرد و وعده داد که این مشکلات در فروردین ۱۴۰۰ برطرف شود.
همچون کالای مهم دیگری که تولید آنها در طول این مدت کاهش داشته می توان به تولید چرم، کولر آبی، الکتروموتور، اتوبوس - مینی بوس - ون و انواع کاغذ با کاهش ۱۱.۶، ۱۱.۳،، ۷.۵ و ۳.۲ درصدی اشاره نمود.
تولید کالاهای مهم نسبت به سال اول دولت چقدر تغییر کرد؟
سال ۱۳۹۹ آخرین سال دولت دوازدهم است و مقایسه تولید کالاهای مهم با سال اول دولت یعنی سال ۱۳۹۶ خالی از لطف نیست. مقایسه آمارهای ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ با سال ۱۳۹۶ نشان میدهد که از بین ۲۹ کالای منتخب صنعت، تولید ۲۳ کالا طی مدت مورد اشاره افزایش داشته و بیشترین افزایش تولید مربوط به کولر آبی است که تولید آن طی چهار سال با ۱۴۲.۵ درصد افزایش بیش از دو برابر شده است. تولید شش کالای چرم، سواری، اتوبوس - مینی بوس - ون، کمباین، پودر شوینده، سموم دفع آفات نباتی و الکتروموتور نیز کاهش یافته و بیشترین کاهش تولید مربوط به اتوبوس، مینی بوس و ون است که تولید آنها با ۵۳.۸ درصد کاهش کمتر از نصف شده است.
در این میان تولید لوازم خانگی در این چهار سال رشد متوسطه را تجربه کرده است. بطوریکه تولید یخچال و فریزر نزدیک به ۸۰ درصد، تلویزیون ۱.۹ درصد و ماشین لباسشویی حدود ۲۴ درصد رشد داشته است.
همچون دیگر کالاهای مهم می توان به کاغذ، دارو و روغن اشاره نمود که تولید آنها در آخرین سال دولت دوازدهم به ترتیب حدود ۳۲.۵، ۳۰ و ۱.۳۱ درصد نسبت به نخستین سال دولت افزایش یافته است. در این میان تولید چرم با کاهش حدود ۱۰ درصدی روبه رو شده است.
تولید انواع سواری نیز از یک میلیون و ۳۱۴ هزار دستگاه در سال ۱۳۹۶ به ۸۲۹ هزار و ۱۰۰ دستگاه در سال ۱۳۹۹ رسیده که حدود ۴۰ درصد افت داشته است.
منبع:

1400/01/05
01:05:55
979
5.0 از 5
تگهای خبر: تور , تولید , خودرو , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو