مسترکار - دنیای خودرو
معاون سازمان ملی استاندارد خبر داد:

به روز رسانی روش های ارزیابی انطباق استاندارد در سال 1400

به روز رسانی روش های ارزیابی انطباق استاندارد در سال 1400 معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران از به روز شدن شیوه های ارزیابی انطباق استاندارد و نظارت بر اجرای استاندارد در سال ۱۴۰۰ اطلاع داد.


«وحید مرندی مقدم» امروز در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: ماده ۲۴ قانون سازمان ملی استاندارد ما را مکلف کرده که از شیوه های جدید ارزیابی انطباق استفاده نماییم.
وی بیان داشت: حالا دستورالعمل های این مهم نگاشته شده و منتظر برگزاری جلسه شورایعالی استاندارد هستیم تا آنها را به تصویب برسانیم.
مرندی مقدم تصریح کرد: در این صورت تغییری اساسی در این عرصه شاهد خواهیم بود و از روش های ارزیابی انطباقی استفاده خواهد شد که امروز مشابه آنها در کشورهای پیشرفته اروپایی استفاده می شود.
وی اظهار داشت: ارزیابی انطباق و نظارت بر اجرای استاندارد، از ارکان سه گانه تدوین استاندارد، تایید صلاحیت و اندازه شناسی به صورت مستقیم تأثیر می پذیرد و در عین حال مبین دانش و تجربه در بررسی مبحث پیاده سازی استانداردها است.
استاندارد ماسک ها الزامی می شود
این مقام مسوول در ادامه ضمن اشاره به استاندارد اقلام مبارزه با کرونا، عنوان کرد: یک سری اقلام پزشکی از قبل از انتشار کرونا مشمول استاندارد الزامی بودند و پروانه استاندارد هم داشتند که از بین آنها اقلامی همچون الکل، شوینده ها و غیره برای مقابله با کرونا هم مورد استفاده قرار می گیرند.
وی عنوان کرد: حالا برای ماسک های تولیدی هم استاندارد نوشته شده و منتظر جلسه شورایعالی استاندارد برای مطرح و اجرایی کردن آنها هستیم.
مرندی مقدم خاطرنشان کرد: بعضی از واحدها از ابتدا تولید ماسک شان بر اساس استاندارد بوده، اما چون استانداردشان الزامی نبوده از جانب این سازمان مورد کنترل قرار نمی گرفته اند.
وی در عین حال اظهار داشت: وزارت بهداشت و درمان کنترل های خویش را در این حوزه از ابتدا داشته است، اما بعد از الزامی شدن استانداردها، سازمان ملی استاندارد هم برای نظارت بر آنها ورود خواهد نمود.
معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران تصریح کرد: جلسه شورایعالی استاندارد مقرر بود در ایام پایانی سال ۹۹ برگزار شود، اما به سال ۱۴۰۰ و پس از تعطیلات نوروزی موکول شده است.
استاندارد بنزین و گازوئیل
وی درمورد استاندارد بنزین و گازوئیل اظهار داشت: واردات بنزین و گازوئیل بر مبنای قانون هوای پاک تحت کنترل سازمان ملی استاندارد انجام می شود، هرچند هیچگاه گازوئیل به کشور وارد نشده و بنزین هم از حدود دو سال پیش وارداتی نداشته و در بعضی مواقع حتی صادر می شده است.
مرندی مقدم بیان داشت: بنزین تولیدی کشور مطابق استاندارد آلایندگی یورو۴ بوده و پیش نویس استاندارد یورو ۵ آن هم تهیه و تدوین شده است.
وی عنوان کرد: مطابق قانون هوای پاک، تا ابتدای شهریورماه سال جاری به وزارت نفت مهلت داده شده بود تا بنزین و گازوئیل تولیدی مطابق استاندارد ملی باشد و ماده ۱۸ این قانون، پیشگیری از واردات بنزین و گازوئیل غیراستاندارد را بر عهده این سازمان قرار داده است.
این مقام مسوول افزود: با عنایت به آخر مهلت وزارت نفت، نمونه برداری های سازمان ملی استاندارد برای آزمایش گازوئیل های تولیدی شروع شده و بعد از مشخص شدن نتایج آزمون ها، در این خصوص اظهار نظر خواهد شد.
خودروهای جدید داخلی استانداردهای ۸۵گانه را پاس می کنند
معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران در انتها ضمن اشاره به خودرو های جدید تولیدی ایران خودرو و سایپا، تصریح کرد: دو خودروساز یاد شده مدارک لازم را به این منظور ارسال کرده اند و تایید استانداردهای ۸۵ گانه این خودرو ها مراحل آخر خویش را می گذراند.
وی در پاسخ به اینکه واگذاری این خودرو ها به مشتریان در واپسین روزهای سال ۹۹ شروع شده، اظهار داشت: اگر مشکلی در پاس کردن این استانداردها باشد، سازمان ملی استاندارد با مکاتبه با نیروی انتظامی از شماره گذاری آنها جلوگیری خواهد نمود.
مرندی مقدم تصریح کرد: از آنجایی که ایران خودرو و سایپا محصولات جدیدشان را بر اساس استانداردهای یاد شده طراحی نموده اند، به نظر نمی رسد مشکلی در این حوزه وجود داشته باشد.
به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، ارتقای استانداردهای خودرویی به ۸۵ مورد از سال ۹۶ آغاز شد، در آن زمان این استانداردها برای خودرو های وارداتی الزامی شد، اما برای خودرو های داخلی یک مهلت سه ساله در نظر گرفته شد.
براساس روند الزامی شدن استانداردهای اجباری، خودرو ها از یکم دیماه سال ۹۶ استانداردهای ۵۲ گانه خودرویی پیاده شد، از یکم دیماه ۹۷ استانداردهای ۶۳ گانه و از اول دیماه ۹۸ استانداردهای ۸۵ گانه خودرو ها الزامی شد.
استانداردهایی که به قول مسئولان سازمان ملی استاندارد، برای ایمنی مردم و ارتقای خودرو های مورد استفاده طراحی شده و به هیچ عنوان سختگیرانه نیست.منبع:

1400/01/06
13:28:33
788
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو