مسترکار - دنیای خودرو
مقام مسوول سازمان زمین شناسی:

سال گذشته ذخایر آهن در ۱۵۰ هزار كیلومتر مربع از پهنه كشور شناسایی شد

سال گذشته ذخایر آهن در ۱۵۰ هزار كیلومتر مربع از پهنه كشور شناسایی شد به گزارش مستر کار مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فن آوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اظهار داشت: سال قبل در طرحی مشارکتی با حضور بخش خصوصی حدود ۱۵۰ هزار کیلومتر مربع از پهنه کشور مورد شناسایی به روز و دقیق ذخایر آهن قرار گرفت.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، «رضا جدیدی» اضافه کرد: سالی که گذشت شروع روند پویش ذخایر معدنی با اولویت تأمین سنگ آهن مورد نیاز صنایع فولادی کشور بود که در زمینه شناسایی به روز و دقیق ذخایر آهن نتایج منحصربه فرد و قابل ملاحظه ای به همراه داشت.
وی بیان داشت: این طرح با نگاهی دقیق در سال جدید وارد فاز تکمیلی شده و مواد معدنی دیگری همچون مس، طلا، منگنز و بوکسیت را در برخواهد گرفت.
به گفته جدیدی، آنچه در طراحی این روند با اهمیت جلوه می کند ضرورت پایش ذخایر معدنی کشور، آینده نگری در مورد زمان اتمام آن با روند اکتشافات کنونی و برنامه ریزی هدفمند برای پیشگیری از بروز بحران در تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنایع معدنی کشور با انجام فعالیتهای گسترده اکتشافی است که از وظایف اصلی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به حساب می آید.
وی، با بیان اینکه در فاز نخست این طرح، پایش و آینده نگری ذخایر ملاک عمل خواهد بود، تصریح کرد: در فازهای بعد، آینده پژوهی های اکتشافی درمورد کشف عناصر استراتژیک که روند به کارگیری آن در صنایع پیشرفته جهان به سرعت در حال گسترش است، طراحی و اجرا خواهد شد.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فن آوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور خاطرنشان کرد: آنچه در اجرای این طرح حیاتی به نظر می آید ضرورت تغییر نگرش و پشتیبانی همه شئونات برنامه ریز و اجرایی کشور برای ایجاد یکپارچگی در سیاست ها، حذف موانع ساختاری و تأمین منابع مالی مناسب می باشد.
وی افزود: نبود نگاه دقیق به این موارد تابحال باعث ناکارآمدی توسعه و تکمیل اکتشافات در کشور و سبب ایجاد محدودیت در تأمین برخی مواد اولیه موردنیاز صنایع معدنی شده و تناسب خوبی بین منابع و برنامه های عرضه شده در این حوزه وجود نداشته است.
جدیدی ابراز امیدواری کرد با تدبیری نو و در امتداد اصلاحات ساختاری سالهای اخیر در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور شاهد تحول بسزایی در بخش اکتشافات یکپارچه، هدفمند و بر اساس برنامه ریزی منابع معدنی کشور باشیم.
به گفته این مسوول، رونق بخشیدن به بخش معدن در گرو شناسایی و کشف ذخایر معدنی بر اساس سیاستگذاری واحد، تجمیع یکپارچه اطلاعات زمین شناسی و اکتشافی کشور و مشارکت با بخش خصوصی در مولدسازی این بخش اثرگذار و اقتصادی کشور است که در صورت نبود نظام پشتیبان مناسب و کاهش موانع و محدودیت های ساختاری و مالی- بودجه ای راه به جایی نخواهد برد.
به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، بررسی عملکرد سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور حاکی از تحقق کامل اهداف این سازمان در سال ۹۹ بخصوص شناسایی و پی جویی ۱۲۳ هزار کیلومتر مربعی و عملکرد حدود ۱۰۷ درصدی در این بخش است.
منبع:

1400/01/10
23:24:20
562
5.0 از 5
تگهای خبر: پژو , فولاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو