مسترکار - دنیای خودرو

با اهمیت ترین اقدامات ایمیدرو در سال ۱۳۹۹

با اهمیت ترین اقدامات ایمیدرو در سال ۱۳۹۹ مستر کار: در گزارش زیر با اهمیت ترین و اثرگذارترین اقدامات و کارهای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) مورد بررسی قرار گرفته است.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، سال ۱۳۹۹ سال "جهش تولید" بود و رئیس پیشین هیات مدیره ایمیدرو ( خداداد غریب پور) تاکید داشت که در امتداد رشد تولید، باید به تعداد معادن کوچک و متوسط احیا شده افزوده شود. بر همین اساس، احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک در صدر ماموریت های ایمیدرو در سال ۱۳۹۹ قرار گرفت. این سازمان، توسعه معادن و صنایع معدنی را با سه راهبرد اصلی افزایش عملیات اکتشاف، توسعه زیربناها و راه اندازی معادن کوچک مقیاس در دستور کار قرار داد. با هدف فعال سازی معادن بخش خصوصی که به سبب شرایط داخلی یا بین المللی نیمه فعال یا تعطیل شده بودند، ۱۴۶ مورد از این معادن از آذر ماه سال ۱۳۹۷ تعریف و در سال ۱۳۹۸ عملیاتی شدند.
تنها در سه ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ به رغم شرایط و محدودیت های کرونائی، ۴۹۰ معدن پایش شد و از این تعداد ۹ معدن در مدار احیا و فعال سازی قرار گرفت. از شروع سال تا اختتام آذر ۱۳۹۹، شناسایی و اولویت بندی ۷۸۱ معدن غیرفعال انجام شد و بر روی ۳۷۶ معدن اقدام کلینیکی صورت گرفت که از این تعداد ۱۲ کارخانه فرآوری با همکاری بخش خصوصی راه اندازی شده است.
طی ۹ ماه نخست سال گذشته، در مجموع ۱۷۶ معدن احیا شد که ۵۸ معدن در بخش فلزی، ۳۴ معدن فلزی، ۵۲ معدن سنگ تزئینی و ۳۲ معدن مصالح ساختمانی بوده است. این تعداد معدن فعال شده، ۲۳۰۲ فرصت شغلی در نقاط مختلف کشور به وجود آورده و مجموع تناژ تولیدی این معادن، به بیش از ۵.۳ میلیون تن می رسد.

برنامه ریزی ایمیدرو برای عرضه اوراق بهادار طلا
در اوایل سالی که گذشت، عباس نعیمی -عضو هیات عامل ایمیدرو اعلام- ضمن اشاره به اینکه پروسه تولید الکترود گرافیتی در مرحله راه اندازی قرار داشت و مقرر است که در داخل کشور کامل شود، از برنامه ریزی این سازمان برای انتشار اوراق بهادار به پشتوانه طلا خبر داد. قرار شد تا ایمیدرو به پشتوانه طلای زرشوران، اوراق بهادار چاپ و بصورت یونیت به مردم عرضه نماید تا درنتیجه آن، تامین مالی قسمتی از طرح ها صورت گیرد.

رونمایی از مدرن ترین خط تولید آلومینیوم
کارخانه آلومینیوم جنوب (سالکو) بعنوان مدرن ترین و بزرگترین خط تولید آلومینیوم کشور شناخته شده و یکی از پروژه های مهم ایمیدرو و هلدینگ غدیر بعنوان سهامدار در سال ۹۹ قرار گرفت. اقدامات لازم جهت راه اندازی آنرا در منطقه ویژه اقتصادی لامرد صورت گرفت و این پروژه کلیدی با فرمان رئیس جمهور در مدار تولید قرار گرفت. شرکت آلومینیوم جنوب با سرمایه گذاری ۱.۲ میلیارد دلار افتتاح شد و دیگ های مربوطه بصورت مستمر وارد مدار تولید شدند.

افزایش ۲.۴ برابری بودجه ایمیدرو از محل منابع داخلی
در اردیبهشت ماه سال، غریب پور ( رئیس سابق هیات عامل ایمیدرو) از اختصاص بودجه ۱۸ هزار میلیارد ریالی این سازمان برای توسعه طرح های این بخش از محل منابع داخلی طی سال ۹۹ آگاهی داد و اعلام نمود که بخش قابل توجهی از این اعتبار به اکتشاف، تامین مواد معدنی و زیرساخت اختصاص خواهد یافت. برنامه ها و سیاست های ایمیدرو در سال ۹۹ به این امر معطوف شد که با اجرای طرح های نیمه تمام، میزان تولیدات کشور در حوزه های مختلف (فولاد، آلومینیوم، مس، سرب و روی و... ) افزایش یابد.
وی توسعه بخش معدن و صنایع معدنی را عاملی برای درآمد پایدار دولت دانسته و اظهار داشت: ضمن اشتغالزایی، اقتصاد کشور را برای رسیدن به استقلال اقتصادی و خودکفایی و توسعه اقتصاد غیرنفتی متحول سازد. به همین دلیل، میزان اعتبارات سرمایه گذاری از محل منابع داخلی ایمیدرو در بودجه سال ۹۹ معادل ۱۸ هزارمیلیارد ریال مصوب شده که در مقایسه با بودجه مصوب سال ۱۳۹۸، معادل ۲.۴ برابر افزایش یافته است.
بر طبق این بودجه تولید مواد معدنی حوزه در سال ۹۹ نسبت به بودجه مصوب سال ۹۸ به طور متوسط به میزان ۲۵ درصد افزایش یافت و منجر گردید که تا پروژه هایی همچون آلومینای ایران(جاجرم) و آلومینیوم جنوب(سالکو) با ظرفیت کامل در مدار تولید قرار بگیرند.

توسعه گوهرسنگ ها و سنگ های قیمتی؛ از با اهمیت ترین اقدامات ایمیدرو در سال ۱۳۹۹
غریب پور حوزه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی (گوهرسنگ ها) و نیز سنگ های تزیینی را همچون حوزه های جدیدی که ایمیدرو در حال توسعه آن هاست خوانده و تاکید کرده بود که بر طبق مدل توسعه ای ایمیدرو، بخش خصوصی تمامی مراحل اجرا را برعهده داشته و این سازمان تنها به ارائه کمک هایی در حوزه های آموزشی، پژوهشی و تحلیل داده ها می پردازد.
ایجاد ۵۰۰ هزار شغل در گوهرسنگ ها طی پنج- شش پیش رو پیش بینی شده است. ۱۶۰ نفر در حوزه گوهرسنگ ها در فردوس آموزش دیده که همگی هم اکنون مشغول به کار هستند. همین طور فعال سازی معادن سنگ تزیینی غیرفعال نیز جزو برنامه های ایمیدرو است که از طرف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در حال اجراست.
در حاشیه مراسم افتتاح پروژه های فرآوری سنگان استان خراسان رضوی که جلوتر به آن اشاره خواهد شد، تفاهم نامه همکاری فی درخلال ایمیدرو و استانداری خراسان رضوی برای "ایجاد بازارچه گوهر سنگ ها در شهر مشهد" امضاء شد. بر طبق این سند که با حضور تعدادی از مسئولان ایمیدرو و استانداری خراسان رضوی به امضاء رسید، قرار شد طرفین با عملیاتی کردن مفاد این تفاهم نامه، مبادرت به بهینه سازی و توسعه بازار گوهرسنگ ها مبتنی بر اصول علمی و تجاری کنند.
موضوع اصلی تفاهمنامه فوق افزایش مشارکت بخش خصوصی در حوزه گوهر سنگ ها و فراهم شدن توسعه آن در این استان بمنظور ایجاد بازارچه گوهرسنگ ها در مشهد در امتداد افزایش اشتغال و ارزش افزوده اعلام شده است. از اهداف این سند علاوه بر شکل گیری بازارچه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در مشهد، می توان به تشویق فعالان بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و هم افزایی و تسهیل ورود گوهر سنگ ها از افغانستان با فعال کردن پایانه مرزی دوغارون اشاره نمود.
راه اندازی پایانه گوهرسنگ ها تا اختتام پاییز؛ مقرر شد تا اختتام پاییز ۱۳۹۹ پایانه گوهرسنگ ها هم راستا با سند ملی توسعه گوهرسنگ ها ایجاد شود. در این بین ایمیدرو، تسهیل قوانین و مقررات را با هماهنگی دستگاه های اجرای و دولتی و نیز غربالگری و آنومالی اکتشافی گوهر سنگ ها را برعهده دارد. استانداری خراسان رضوی نیز اقدامات و هماهنگی لازم برای استقرار بازارچه مرزی را انجام خواهد داد.
" ایجاد بازارچه های گوهرسنگ ها"، "تسهیل صادرات"، "ایجاد آزمایشگاه های استاندارد و تخصصی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی" و " فعال کردن معادن و کوچک و متوسط گوهرسنگ ها" از مهم ترین مطالبی است که در کارگروه بهینه سازی صنعت گوهرسنگ ها در حال بررسی قرار گرفته است.
تدوین الزامات در ۹ کمیته تخصصی ایمیدرو با کمک بخش خصوصی؛ غریب پور ضمن اشاره به اهمیت توسعه صنعت گوهرسنگ ها، از اقدامات ایمیدرو در ۹ کمیته تخصصی این صنعت، متمرکز بر هم اندیشی با انجمن های بخش خصوصی آگاهی داد و اعلام نمود که شاهد یک همگرایی ملی در سطوح مختلف کشور هستیم. توسعه صنعت گوهرسنگ ها مورد حمایت مقام معظم رهبری و رئیس جمهور است و تدوین الزامات و اصلاحات مورد نیاز جهت اجرائی کردن برنامه های عملیاتی برای توسعه صنعت گوهرسنگ ها و دستیابی به اهداف در سالهای ۱۴۰۵ و ۱۴۱۰ انجام و برای رئیس جمهور ارسال شده بود.
یک میلیارد دلار، سهم ایران در تجارت جهانی گوهرسنگ ها تا سال ۱۴۱۰، مدیر زیرساخت ایمیدرو در هشتمین جلسه برنامه ریزی و تصمیم سازی شورای سیاست گذاری توسعه صنعت گوهرسنگ ها که سال ۱۳۹۹ برگزار شد، اعلام نمود که الزامات اصلاحات نسخه توسعه این حوزه تهیه و برنامه ها به اجرا در خواهند آمد. در برنامه های عملیاتی، اهداف سال ۱۴۱۰ گوهرسنگ ها تهیه و موارد اصلاحی آن برای ریاست جمهوری ارسال شده است. طبق سند توسعه ای تهیه شده در ایمیدرو، تا سال ۱۴۱۰ سهم ایران در تجارت جهانی جواهر، ۱۰ میلیارد دلار و گوهرسنگ ها یک میلیارد دلار برآورد شده است.

راه اندازی پایلوت استحصال عناصر نادر و ایجاد واحدهای فرآوری سیار
طی سال ۹۹ راه اندازی پایلوت استحصال عناصر نادر و همین طور ایجاد واحدهای فرآوری سیار (موبایل) در معادن کوچک، دو اقدام قابل توجه در سال ۹۹ توسط سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران بوده است.

واگذاری هپکو به ایمیدرو
اواسط اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ سید علی آقازاده- استاندار استان مرکزی- ایمیدرو را بهترین گزینه برای واگذاری هپکو دانسته و اعلام نموده بود که پیشنهاد فروش سه درصد سهام شرکت هپکو عنوان شد که رئیس قوه قضائیه نیز با آن موافقت نمود. اما قرار شد که برای فروش باید سازوکار قانونی فراهم گردد که درآمد حاصل از فروش سهام مستقیما در تولید هپکو و خرید قطعات صرف شود.
در نهایت ۱۲ خردادماه، هپکو به ایمیدرو رسید. پس از دو بار واگذاری ناموفق شرکت هپکو به بخش خصوصی، این شرکت برمبنای مصوبه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، به همراه مالکیت و مدیریت به سازمان دولتی ایمیدرو (سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران) رسید. باتوجه به بند(۱) تصمیمات اتخاذ شده در جلسه مورخ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹، از ششم خرداد ماه اداره شرکت تولید تجهیزات سنگین (هپکو سهامی خاص) به همراه شرکت های متعلق به آن با کلیه حقوق در رابطه با اعمال مالکیت و با رعایت مفاد قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و قوانین و مقررات مربوطه به ایمیدرو منتقل می شود.
شرکت های معدنی با راهبری ایمیدرو بیش از ۴۰ میلیون یورو قرارداد با هپکو منعقد نمودند. ساخت دستگاه های معدن کاری توسط هپکو طی همکاری با شرکت های معدنی نیز در دستور کار قرار گرفت.

تامین آب مورد نیاز صنایع معدنی کویر با رونمایی از انتقال آب خلیج فارس
اردیبهشت ماه سالی که گذشت، ابر پروژه انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران بعنوان یکی از طرح های کلان ملی با هدف تامین آب مصرفی در بخش صنعت و سپس شرب و با سرمایه ۱۱ هزار میلیارد تومانی طراحی شد.
ایمیدرو هدف عمده طرح را شیرین سازی و انتقال آب نمک زدایی شده توسط سه خط انتقال از خلیج فارس به صنایع استان های هرمزگان، کرمان و یزد، تامین قسمتی از نیازها و مصارف آب مجتمع های تولیدی در حال بهره برداری و طرح های توسعه مجتمع های معدنی و صنعتی، گل گهر، مس سرچشمه و چادرملو است. مسیر خط انتقال از غرب بندرعباس آغاز می شود و پس از تامین آب مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر به طرف مجتمع مس سرچشمه ادامه یافته و در نهایت به صنایع فولادی و معدنی استان یزد منتهی می شود. این پروژه با راهبری ایمیدرو است و شرکت های گل گهر، ملی مس و چادرملو سهامداران این طرح بزرگ هستند. سرمایه گذاری انجام شده جهت اجرای این طرح بزرگ ملی بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان برآورد شد.
قطعه نخست انتقال آب از تاسیسات آب شیرین کن گل گهر به طول ۳۰۰ کیلومتر، قطعه دوم انتقال از گل گهر به مس سرچشمه به طول ۱۵۰ کیلومتر و همین طور قطعه سوم انتقال از مس سرچشمه تا صنایع فولادی اردکان ۳۶۰ کیلومتر و انشعاب صنایع معدنی چادرملو ۱۵۰ کیلومتر خواهد بود. در بخش تاسیسات آب شیرین کن در فاز نخست به مقدار ۱۸۰ میلیون متر مکعب در سال و ظرفیت تولید آن سالانه ۶۵۰ میلیون متر مکعب خواهد بود.
در نهایت در آبان ماه سال گذشته، بهره برداری از فاز نخست "مگاپروژه انتقال آب از خلیج فارس" با حضور رئیس جمهوری و وزیر صمت انجام شد.
دراین زمینه طبق اعلام رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، قرار شد قطعه نخست طرح به طول ۳۰۵ کیلومتر به مناسبت میلاد حضرت محمد (ص)، از خلیج فارس به سیرجان، افتتاح شود. جمع هزینه در مرحله شیرین سازی و خط انتقال تا سیرجان، ۱۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان (ریالی و ارزی) است.
ظرف سه ماه آب به مس سرچشمه رسید؛ بگفته اردشیر سعدمحمدی- مدیرعامل شکت ملی صنایع مس ایران- با بهره برداری از فاز نخست این طرح، ظرف سه ماه پس از بهره برداری فاز نخست، قرار شد آب به مجتمع مس سرچشمه نیز برسید. با تامین مالی بموقع، مناسب و سریع؛ مدول اول آب شیرین کن در بندرعباس با ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار مترمکعب آب نمک زدایی شده افتتاح شد که با تاکید بر توان داخلی الان شاهد رسیدن آب تولیدی آب شیرین کن به منطقه گل گهر سیرجان نیز هستیم.

افتتاح کارخانه های جدید در سنگان، زمینه ساز توازن در زنجیره فولاد
برنامه افتتاح کارخانه های کنسانتره و گندله سازی سنگان با شروع به کار دو کارخانه جدید فرآوری سنگ آهن در سنگان، سبب تکمیل زنجیره تولید در این ناحیه و همین طور زمینه ساز ایجاد توازن در زنجیره تولید فولاد کشور اعلام گردید. فاز نخست کارخانه کنسانتره فولاد سنگان به ظرفیت تولید ۲.۵ میلیون تن و همین طور کارخانه ۲.۵ میلیون تنی سیمیدکو ( صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد) با حضور سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت راه اندازی شد. فاز دوم کارخانه فولاد سنگان نیز به ظرفیت ۲.۵ میلیون تن راه اندازی شد. براین اساس کل ظرفیت کنسانتره فولاد سنگان به پنج میلیون تن رسید.

انعقاد ۲۱۹ قرارداد پروژه پژوهشی با دانشگاه ها در ایمیدرو و شرکت های تابعه تا نیمه اول سال ۹۹
ایمیدرو و شرکت های تابعه و وابسته در امتداد گسترش ارتباط صنعت و دانشگاه و استفاده از توانمندی های دانشگاه ها برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی از سال ۱۳۹۸، پروژه های جدید پژوهشی به ارزش ۸۵۸ میلیارد ریال را منعقد کرد. قرارداد اجرای ۲۱۹ پروژه پژوهشی در ایمیدرو و شرکت های تابعه و وابسته، با دانشگاه ها طی سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ معقد شد.
از این مقدار، ۳۶ پروژه به ارزش حدود ۱۴۲ میلیارد ریال مربوط به ایمیدرو بوده که با دانشگاه های تهران، صنعتی شریف، علم و صنعت، صنعتی امیرکبیر، جهاد دانشگاهی، انجمن مهندسی معدنی، تربیت مدرس، شهید بهشتی، صنعتی اصفهان، امام خمینی (ره)، کاشان، صنعتی همدان، گلپایگان و دانشگاه آزاد واحد سمنان منعقد شده است. عطف به گزارش عملکرد کارهای پژوهشی ایمیدرو با دانشگاه ها طی سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹، در مجموع ۸۵ پروژه پژوهشی به مبلغ ۲۵۸ میلیارد ریال با دانشگاه ها توسط ایمیدرو قرارداد منعقد کرده است.

تعریف ۶ پروژه تخصصی با جهاددانشگاهی
غریب پور ( رئیس هیات عامل پیشین ایمیدرو) بر اینکه پژوهشگران دانشگاهی در کنار بخش خصوصی بایستی همگام با بخش صنعت باشند، تاکید داشت. ایمیدرو شش پروژه تخصصی با جهاددانشگاهی و ۳۰ پروژه را با دانشگاه ها طی سال ۹۹ تعریف کرد.
همین طور خداداد غریب پور از انعقاد هفت پروژه دانشگاهی در امتداد پشتیبانی از پایان نامه ها تا اختتام ماه سال ۹۹ نیز صحبت کرده بود. این هفت پروژه پژوهشی در قالب پشتیبانی از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری تا اختتام شهریور ماه به قرارداد تبدیل شدند که شامل بررسی روش های علمی سیلیس زدایی از سیلیس موجود ایلمنیت تولیدی در واحد فرآوری معدن تیتانیوم کهنوج و همین طور بهینه سازی و تولید فروتیتان از سرباره حاصل از ذوب کنسانتره تیتانیوم مجتمع تیتانیوم کهنوج بود. تولید پیگمنت به روش ARGEX، استحصال اکسید وانادیوم از کنسانتره تیتانومگنتیت، مطالعات تطبیقی در احیا معادن کوچک مقیاس و نقش آن در زنجیره تامین مواد معدنی، " طراحی و بهینه سازی غبارگیرهای مدارهای سنگ شکنی" معدن سنگان و همین طور بررسی تاثیر سیستم های انفجار بر اندازه خردایش نیز همچون پروژه های دانشگاهی هستند که در قالب پشتیبانی از پایان نامه تحصیلات تکمیلی انجام شد.


انجام مطالعات تفصیلی ۷۰۰۰ کیلومتر مربع از کهگیلویه وبویراحمد توسط ایمیدرو
حسین کلانتری-استاندار کهگیلویه و بویراحمد- در دیدار با خداداد غریب پور (رئیس سابق هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) از شروع مطالعات اطلاعات تفصیلی ۷۰۰۰ کیلومتر مربع از استان توسط ایمیدرو تا اختتام شهریور ماه ۱۳۹۹ به جهت تکمیل آگاهی داد و اعلام نموده بود که تا اتمام این مطالعات وضعیت مناطق امید بخش استان مشخص خواهد شد.

اعطای یارانه سود تسهیلات، به خریداران ماشین آلات معدنی ایرانی
باتوجه به حرکت ایمیدرو در راه تحقق شعار جهش تولید، اعطای یارانه سود تسهیلات به خریداران ماشین آلات معدنی ساخت داخل توسط این سازمان در سال ۹۹ ارائه شد. ایمیدرو با پیشنهاد صندوق بیمه سرمایه گذاری کارهای معدنی در خصوص پشتیبانی از سازندگان ماشین آلات معدنی، موافقت و مصوب کرد که با هدف توسعه ساخت داخل و پشتیبانی از تولیدکنندگان داخلی، صندوق بیمه سرمایه گذاری کارهای معدنی، تا چهار درصد از سود تسهیلات را بصورت یارانه، در اختیار معدن کارانی که به این شیوه اقدام می کنند، پرداخت کند. این در حالیست که رئیس سابق هیات عامل ایمیدرو ضمن اشاره به سیاست های این سازمان در تقویت تولیدات داخلی، تاکید کرده بود که مجموعه این اقدامات سبب تحقق شعار جهش تولید خواهد شد.
این در حالیست که فرید دهقانی- مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری کارهای معدنی- نیز به اهمیت و اولویت نوسازی و به سازی ماشین آلات معدنی تاکیده کرده بود و آنرا همچون نکاتی دانست که حتما باید به آن توجه کرد. به اعتقاد وی اگر مبادرت به نوسازی و به سازی ماشین آلات نشود، این عدم به سازی و نوسازی منجر به افت شدید تولید در بخش استخراج و متناسب با آن در سالهای آینده، افت فرآوری خواهد شد. در سالهای آتی در بخش استخراج خصوصاً در معادن بزرگ و برای پیمان کاران بزرگ، چنانچه نوسازی بصورت جدی پیگیری نشود، گرفتار یک خدشه جدی و اساسی خواهیم شد.

همکاری ایمیدرو و دانشگاه علم وصنعت در سه موضوع
در سالی که گذشت، سازمان ایمیدرو و دانشگاه علم وصنعت بر روی سه موضوع "عناصر و فلزات نادر خاکی"، "گوهرسنگ ها" و "سنگ های تزئینی"، فعالیت مشترک شروع کرد. ایمیدرو طی سه سال اخیر همکاریهای خود با دانشگاه ها و مراکز علمی همچون شریف، تهران و امیرکبیر و جهاد دانشگاهی توسعه داد و در سال ۱۳۹۹ سه موضوع جدید، شرایط مناسبی برای همکاری با دانشگاه علم و صنعت فراهم نمود.
باتوجه به وجود ۹۰۰ معدن سنگ تزئینی غیرفعال در کشور، زمینه مساعدی برای فعال شدن این معادن با کمک دانشگاه علم و صنعت وجود دارد که ارمغان آن، ایجاد شغل های جدید در حوزه معدن با بهره گیری از دانش به روز است. باتوجه به برنامه همکاری ایمیدرو و دانشگاه علم و صنعت، ایمیدرو در نظر داشت تا تفاهمنامه همکاری دو طرف را با این موضوعات توسعه دهد و سند جدیدی را امضا و مبادله کند. شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (وابسته به ایمیدرو)، طرح پژوهشی در دست اجرا دارد که هدف آن عارضه یابی از (تولید و صادرات) صنعت سنگ تزئینی است.

بهره برداری از طرح آبرسانی از خلیج فارس به کرمان و یزد
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به ارائه گزارش عملکرد ایمیدرو در جلسه کمیسیون صنایع سال ۱۳۹۹ اعلام نموده بود که طرح آبرسانی از خلیج فارس به استان کرمان و یزد در سال ۹۹ بهره برداری خواهد رسد. همین طور آب رسانی از دریای عمان به استان های شرقی نیز در دستورکار ایمیدور قرار داشت.

ورود چند شرکت زیرمجموعه ایمیدرو به بازار بورس
در نیمه ابتدایی سال ۹۹ چند شرکت زیرمجموعه ایمیدرو در حال آماده سازی برای وارد شدن به بورس شده بودند.
اقدام ایمیدرو برای پشتیبانی از دارایی سهامداران معدنی و فلزی در بورس؛ طبق اعلام سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، رئیس هیات عامل این سازمان باتوجه به تحولات بازار سرمایه در سال ۱۳۹۹ و بمنظور پشتیبانی از دارایی سهامداران و سرمایه گذاران، نشست هم اندیشی با رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیران عامل شرکت های معدن و صنایع معدنی برگزار کرد. تشکیل صندوق سرمایه گذاری مشترک ۳۰۰ هزار میلیارد ریالی بمنظور پشتیبانی از سهام شرکت های معدنی و فلزی از موضوعات این جلسه مهم بود که مدیران عامل شرکت های سرمایه گذاری امید، مبارکه، ملی مس، توسعه معادن و فلزات، گل گهر، چادرملو، فولاد خوزستان و فولاد خراسان در این نشست حضور خواهند داشت. ارزش بازار شرکت های حاضر در این نشست به بیش از ۵۵ میلیارد دلار رسیده است.
علاوه بر این اواسط آذرماه ۹۹، رئیس سابق هیات عامل ایمیدرو از موافقت اولیه سازمان بورس با تشکیل شرکت پروژه سهامی عام کشور آگاهی داد و اعلام نمود که اولین شرکت با این محوریت توسط گروه ایمیدرو در آینده نزدیک تشکیل خواهد شد. دراین زمینه باتوجه به تشکیل این شرکت در امتداد استراتژی این سازمان و سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت و دولت، به جهت تنوع بخشی در تامین منابع مالی، ارزش پروژه های این شرکت جدید حداقل ۷۰۰۰ میلیارد تومان است که ۳۶۰۰ میلیارد تومان آن از بورس، تامین مالی خواهد شد.

افتتاح مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران (ایمینو)/ ایمینو پذیرنده ایده های نو در بخش معدن
در شهریور ماه سال ۱۳۹۹ آیین گشایش و امضای تفاهم نامه همکاری مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران (ایمینو) اجرا شد. در این مرکز، فضا برای فعالیت شش استارتاپ فراهم شده که پنج استارتاپ شامل شبیه سازی گمانه های اکتشافی، مدیریت باطله های معدنی، افزایش بازیابی سیستم های لیچینگ و بیولیچینگ مس با بهره گیری از آلاینده های گازی خروجی از دودکش کارخانه ها و ساخت و راه اندازی اولین سامانه اکتشافات زمین شناسی ژئوفیزیکی (مغناطیس سنجی) هوابرد پهپادی، فعالیت می نمایند. این پنج استارتاپ از میان ۱۵ ایده برگزیده دومین جشنواره اینوماین بعد از انجام مصاحبه، حائزشرایط برخورداری از خدمات مرکز نوآوری ایمینو شده و هم اکنون دوره شکل دهی را تا زمان انعقاد قرارداد قطعی با هدف برخورداری از سایر امتیازات شتابدهی در بخش استارتاپ ها طی می کنند.

امضای تفاهم نامه تولید اسید فسفریک و کودهای فسفاته
در جلسه ای با حضور وزیر جهاد کشاورزی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، رئیس هیات عامل ایمیدرو و مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، تفاهم نامه همکاری مشترک فی درخلال وزارت صمت و کشاورزی در زمینه تولید اسید فسفریک و کودهای فسفاته و همین طور تضمین خرید، به امضا رسید. امضای این تفاهم نامه در امتداد خودکفایی در زمینه تولید اسید فسفریک و کودهای شیمیایی فسفاته مورد نیاز کشور، پشتیبانی از تولید داخلی و قطع وابستگی به واردات را بر عهده خواهد گرفت.

تهاتر ۱۰۰۰ میلیارد تومانی بدهی ایدرو و ایمیدرو
بر طبق لایحه بودجه ۱۴۰۰، رقم پیش بینی شده حقوق دولتی معادن با رشد ۲۹.۴ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۹، از رقم ۲۸۲۴ میلیارد تومان به ۴۰۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. از رقم پیش بینی شده، ۴۰۰۰ میلیارد تومانی برای بهره مالکانه و حقوق دولتی معادن است. مقایسه این رقم پیش بینی شده برای سال آتی با قانون بودجه سال ۱۳۹۹ نشان از رشد ۲۹.۴ درصدی درآمد دولت از این حوزه داشت..
طبق بند (ه) تبصره هفت لایحه بودجه ۱۴۰۰، تهاتر طلب ها با بدهی های سازمان های گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) تا سقف هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ کل کشور مجاز شمرده شد. بر این اساس به دولت اجازه داده می شود مطالبات قبل از سال ۱۳۹۷ سازمان گسترش و نوسای صنایع ایران و نوسازی معادن ایران، بابت مشارکت در تامین سرمایه بانک تخصصی صنعت و معدن و همین طور مطالبات این دو سازمان و وزارت نفت بوسیله شرکت دولتی تابعه بابت سهم متعلق به آنها از واگذاری سهام مطابق قوانین مربوط مشروط به انجام تکالیف موضوع قانون اجرای سیاست های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی را با بدهی آنها به دولت بابت مالیات و سود سهام تا سقف ۱۰ هزار میلیارد ریال (هزار میلیارد تومان) بصورت جمعی-خرجی بوسیله گردش خزانه تهاتر کند.
در این رابطه غلامرضا نازپرور-رئیس خانه معدن استان خراسان رضوی- تهاتر را بهترین راه حل برای تامین ماشین آلات معدنی دانست و اعلام نمود: اگر مقرر است از معادن که به حق بهترین جایگزین نفت می باشد استفاده نمائیم، باید در سال ۱۴۰۰ جهت تامین ماشین آلات معدنی راه کارهای اجرائی داشته باشیم. به زودی ماشین آلات معدنی در گمرک تعیین تکلیف و ترخیص می شود.

انتصاب وجیه الله جعفری به سمت ریاست هیات عامل ایمیدرو
۱۸ آذر ماه ۱۳۹۹، با حکم وزیر علیرضا رزم حسینی (وزیر صنعت، معدن و تجارت)، وجیه الله جعفری بعنوان رئیس جدید هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) منصوب و جانشین خداداد غریب پور ( که از آذر ماه ۱۳۹۷ بر این سمت فعالین داشت) در این سمت شد. تا قبل از آن، جعفری مدیرعاملی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (ایمپاسکو) را بر عهده داشت و در کارنامه کاری او معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت و سرپرستی ایمیدرو نیز به چشم می خورد.
تغییر رئیس هیات عامل ایمیدرو به قدری ناگهانی بوده که حتی سایت رسمی ایمیدرو نیز با تاخیر این خبر را منتشر و اطلاع رسانی کرد.


امضای تفاهم نامه همکاری ایمیدرو و صاایران
سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) و شرکت صنایع الکترونیک ایران (صاایران) تفاهم نامه همکاری در هشت ماده، با محوریت هوشمندسازی، مبتنی بر فناوری های پیشرفته همراه با نوآوری در قالب راهکارهای جامع و شبکه محور با بکارگیری ظرفیت های علمی و صنعتی کشور، پشتیبانی از منویات مقام معظم رهبری و تقویت شعار جهش تولید، قطع وابستگی های کشور به واردات محصولات راهبردی باتوجه به وجود توانایی فنی، دانش لازم و قدرت پشتیبانی در حوزه های فوق است.
بدین طریق ظرفیت علمی و تکنولوژی صاایران در کنار نیازهای صنعتی و تکنولوژی معدن و صنایع معدنی قرار خواهد گرفت تا به قراداد تبدیل گشته و در نهایت ارزش افزوده آن نصیب اقتصاد معدن و ملی شود. ایمیدرو در امتداد بومی سازی اقدامات متنوعی را با همراهی شرکت های معدن و صنایع معدنی داشته است. براین اساس فصلی در ایمیدرو و شرکتها بعنوان "بومی سازی با هدف کاهش ارزبری" تعریف شد و در جشنواره راندمان ایمیدرو امتیازی برای شرکتها در جهت افزایش راندمان با محوریت کاهش ارزبری در نظر گرفته شد. این مهم در امتداد قطع وابستگی که سیاست کلان کشور شمرده می شود، بطور جدی توسط ایمیدرو دنبال می شود. در حوزه فناوری با دانشگاه های بزرگ کشور نیز همکاری می نماییم و دراین زمینه بیش از ۲۱۹ قرارداد همکاری به امضاء رسید.

امضای قرارداد ساخت کارخانه دوم کنسانتره سنگ آهن اُپال پارسیان
در آذر ماه سالی که گذشت، رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و مدیر عامل بانک پارسیان، همین طور قرارداد ساخت کارخانه دوم تولید کنسانتره سنگ آهن اُپال پارسیان را امضا و مبادله کردند.
احداث دومین کارخانه تولید کنسانتره سنگ آهن اپال پارسیان، گام مهمی در جهت کاهش محرومیت، توسعه صنایع معدنی، افزایش اشتغال و درآمدزایی در منطقه سنگان به حساب آمده و این طرح زمینه سرعت گرفتن کارهای معدنی و مشارکت بخش خصوصی را فراهم می آورد. اجرای این پروژه یکی از روش هایی است که به هدایت نقدینگی جامعه به سمت کارهای تولیدی و مولد، کمک شایانی خواهدنمود.
اجرای این طرح، کارخانه دوم کنسانتره سنگ آهن اپال پارسیان با ظرفیت تولید ۲.۴ میلیون تن ساخته خواهد شد و میزان سرمایه گذاری طرح معادل ۱۴۵ میلیون یورو است که حدود ۸۰ درصد طراحی کارخانه دوم، مشابه کارخانه نخست اپال پارسیان در سنگان است. به جهت آماده بودن شرایط و مقدمات، قسمتی از امور طرح انجام شده و پیش بینی می شود زودتر از موعد مقرر راه اندازی صورت گیرد. طبق قرارداد طرح فوق در مدت ۲۹ ماه ساخته خواهد شد.
شایان ذکر است که اولین کارخانه تولید کنسانتره سنگ آهن از مجتمع معدنی سنگان، در سال ۱۳۹۲ با ظرفیت تولید ۲.۶ میلیون تن از طرف ایمیدرو راه اندازی و دو سال بعد، به شرکت اپال پارسیان (وابسته به سرمایه گذاری بانک پارسیان) واگذار شد. حالا کارخانه دوم با ظرفیت تولید ۲.۴ میلیون تن، با مشارکت ۶۰ درصدی سرمایه گذاری پارسیان و ۴۰ درصدی ایمیدرو، در آستانه عملیات اجرائی قرار دارد.

رونمایی از طرح جامع اکتشاف
وجیه الله جعفری -رئیس هیات عامل ایمیدرو- در این رابطه با اعلان اینکه شناسایی ذخایر قابل برداشت، نیاز به اکتشافات سیستماتیک نیز دارد، از رونمایی طرح جامع اکتشاف برای تحقق این مهم در آینده ای نزدیک توسط ایمیدرو در سال قبل آگاهی داد و اظهار نمود: با تعریف برنامه جامع اکتشاف و تشکیل کمیته تخصصی، برنامه ها بصورت کارشناسی بررسی می شود و به تبع آن مشکلات در شورای عالی معادن مطرح و در جهت حل آنها اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

از دیگر اقدامات مهم ایمیدرو که طی تا آخر سال ۱۳۹۹ برنامه ریزی شد که حتما اجرائی شود و که البته شروع تعدادی از آنها از سال ۱۳۹۲ بوده است، می توان به ارزش ۱۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری های ایمیدرو، شرکت های زیرمجموعه و تابعه در بخش معدن و صنایع معدنی ایران، افزایش ظرفیت های تولید تا بیش از ۱۰۰ درصد، رشد تولید شرکت بزرگ معدنی، دست یابی به ۱۴۰۰ محدوده امید بخش در اکتشاف ( ایمیدرو با همکاری بخش خصوصی از سال ۱۳۹۳ تاکنون، ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع پهنه اکتشافی را عملیاتی کرده است. از این مقدار، فاز شناسی و پی جویی ۴۸۰ هزار کیلومتر مربع به پایان رسیده و به محدوده های امیدبخش قابل توجهی دست یافته است)، احیا و توسعه معادن کوچک، بهره گیری از توان بخش خصوصی (با واگذاری ۴۲ معدن به بخش خصوصی)، صرفه جویی یک میلیارد دلاری ارزی با بومی سازی و توسعه توان داخل، رشد ۲۴درصدی امتیاز ممیزی بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی، پشتیبانی از پژوهش و برگزاری ۶۲ دوره آموزش، ایجاد ۲۴ هزار و ۸۰۰ شغل از سال ۹۲ تا اختتام ۱۳۹۹ و تقویت صندوق بیمه معادن اشاره نمود.
1400/01/11
19:29:11
706
5.0 از 5
تگهای خبر: آزمایش , بیمه , پژو , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو