مسترکار - دنیای خودرو

طرح ساماندهی خودرو به كمیسیون صنایع ارجاع شد

طرح ساماندهی خودرو به كمیسیون صنایع ارجاع شد به گزارش مستر کار طرح ساماندهی خودرو جهت بررسی بیشتر و رفع ابهام به کمیسیون صنایع ارجاع شد. شورای نگبهان بند ۴ این طرح را مغایر با بند ۱ اصل ۱۱۰ قانون اساسی دانسته است.


به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، در جلسه علنی امروز- یکشنبه- طرح ساماندهی صنعت خودرو (اعاده شده از شورای نگهبان) جهت بررسی بیشتر به کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی ارجاع شد.
شورای نگهبان به بند ۴ این طرح ایراد گرفته بود بر مبنای نظر شورای نگهبان با عنایت به این که مستفاد از ماده ۴ مصوبه، تجویز واردات خودورهای مذکور است، این ماده مغایر بندهای ۸ و ۹ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و در نتیجه مغایر بند ۱ اصل ۱۱۰ قانون اساسی شناخته شد.
بر اساس این بند این طرح واردات خودرو های سواری تمام برقی و تمام ترکیبی (تمام هیبریدی)، در جهت کاهش آلودگی های محیط زیستی و کاهش مصرف سوخت های فسیلی تا زمان تولید آنها در داخل، از دریافت و عرضه گواهی اسقاط خودرو معاف هستند. دولت موظف است زمینه تولید آنها را در داخل با آماده سازی زیرساختهای لازم ظرف مدت پنج سال فراهم نماید. هزینه های مالی ناشی از اجرای این ماده از محل درآمدهای ناشی از اجرای حکم تبصره ذیل ماده (۳) این قانون تأمین می گردد. مصادیق خودرو های تمام ترکیبی (تمام هیبریدی) توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می شود.
همچنین با عنایت به نامه شماره ۰۱۰۱/ ۹۹۳۰۱۸۰ مورخ ۳۱اردیبهشت ماه سال ۹۹ رئیس هیات عالی نظارت در مورد برطرف نشدن مغایرت این ماده با سیاست های کلی نظام، مغایرت مصوبه با بند ۲ اصل ۱۱۰ قانون اساسی هم کماکان به قوت خود باقی است. در ماده ۴، با عنایت به اصرار مجلس شورای اسلامی بر مصوبه خود، ایراد سابق این شورا کماکان به قوت خود باقی است.
محمد باقرقالبیاف در مورد ارجاع این طرح اظهار داشت: این قانونگذاری جدید است و احتیاج به بررسی بیشتر دارد برای رفع ابهام و اصلاح بهتراست به کمیسیون صنایع برگردد.


1400/01/22
13:48:12
489
5.0 از 5
تگهای خبر: تولید , خودرو , سوخت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو