مسترکار - دنیای خودرو
مدیرعامل شركت آلومینای ایران:

تولید شمش آلومینیوم در آلومینای ایران 60 درصد افزایش می یابد

تولید شمش آلومینیوم در آلومینای ایران 60 درصد افزایش می یابد به گزارش مستر کار ایرنا- مدیرعامل شرکت آلومینای ایران اظهار داشت: امسال با برنامه ریزی و هدفگذاری انجام شده، میزان تولید شمش آلومینیوم با 60 درصد افزایش به 40 هزار تن در سال خواهد رسید.


تورج زارع روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: کارخانه شمش آلومینا در مجتمع آلومینای ایران واقع در شهرستان جاجرم در سال ۹۸ راه اندازی شد و در آن سال ۱۰ هزار تن از این محصول تولید شد و میزان تولید در سال قبل با افزایش شایان توجه به ۲۵ هزار تن رسید.
مدیرعامل شرکت آلومینای ایران راه اندازی واحد شمش آلومینیوم را از اقدامات بهادار دولت در این استان عنوان نمود و اظهار داشت: این کارخانه از سال ۸۶ وارد مرحله اجرائی شده بود اما به خاطر مشکلات تحریم و تامین نشدن نقدینگی، تا سال ۹۴ غیرفعال و راکد بود.
وی اضافه کرد: فعال سازی این پروژه از شروع سال ۹۴ شروع شد و با کمک مالی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و استفاده از نقدینگی شرکت اجرای آن از سر گرفته شد و در اواخر سال ۹۷ به بهره برداری رسید.
زارع گفت: در سال ۹۴ هم با مشکلات تحریم روبه رو بودیم و بخش زیادی از تجهیزات باید از خارج تامین می شد، دراین زمینه قرارداد تکمیلی و نهایی با یک شرکت چینی به ارزش ۴۰ میلیون یورو منعقد شد و کار اجرای کارخانه تداوم یافت.
وی اظهار داشت: تا قبل از سال ۹۴، میزان پیشرفت پروژه حدود ۴۰ درصد بود و ۳۵ میلیون یورو و ۶۰۰ میلیارد ریال برای آن هزینه شده بود، از سال ۹۴ تا مرحله بهره برداری و تولید اولین شمش، ۹۴ میلیون یور سرمایه گذاری ارزی و بیش از ۲ هزار میلیارد ریال سرمایه ریالی صرف شد.
مدیرعامل شرکت آلومینای ایران اضافه کرد: حالا بیش از نیمی از شمش تولیدی در این مجتمع، صادر و مابقی در همین شرکت مصرف می شود و صادرات عمده این محصول به کشور ترکیه انجام شده و بخش زیادی از ارز حاصل از صادرات شمش هم صرف خرید و تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانه هزینه می شود.
زارع با اعلان اینکه حالا چهار شرکت در کشور آلومینیوم تولید می کنند اظهار داشت: یکی از مزیت های مجتمع آلومینای ایران، تولید پودر آلومینا بعنوان ماده اولیه این محصول است، این شرکت، تنها تولیدکننده پودر آلومینا در کشور است و سالانه ۲۴۰ هزار تن از این محصول تولید می شود.
وی اضافه کرد: میزان تولید پودر آلومینا در سال قبل مشابه سال ۹۸ بود، پارینه به سبب مشکل قطعی گاز در فصل زمستان، میزان تولید افزایش نداشت، اگر مشکل گاز نداشتیم، میزان تولید دست کم پنج درصد نسبت به سال ۹۸، افزایش داشت اما این امر محق نشد.
مدیرعامل شرکت آلومینای ایران اشاره کرد: ۸۰ هزار تن از پودر آلومینای تولیدی در کارخانه تولید فلز آلومینیوم به مصرف می رسد و ۱۶۰ هزار تن به سایر کارخانه های ایران همچون ایرالکو، المهدی و سالکو ارسال می شود.
مجتمع آلومینای ایران بعنوان تنها تولید کننده پودر آلومینا در کشور، یک پنجم نیاز داخلی را تامین می کند و مابقی نیاز کشور در این بخش از خارج وارد می شود.
آلومینای ایران در شهرستان جاجرم، واحد تولیدی منحصر به فرد تولیدکننده پودر آلومینا است که این محصول بعنوان ماده اولیه چهار واحد تولیدی همچون ایرالکو، المهدی، سالکو و نیز تولید شمش در جاجرم به مصرف می رسد.
مجتمع آلومینای ایران در ۱۵۰ کیلومتری جنوب بجنورد و ۵ کیلومتری شمال شهر جاجرم واقع است که در سال ۱۳۷۵ به بهره برداری رسیده است.
این مجتمع صنعتی، که قطب تولید پودر آلومینیوم در کشور است، تا حالا ۲ هزار فرصت شغلی مستقیم داشته است.منبع:

1400/02/04
10:00:58
581
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو