مسترکار - دنیای خودرو
معاون وزیر جهادكشاورزی مطرح كرد

تقاضای جوجه ریزی بالا رفته

تقاضای جوجه ریزی بالا رفته مستر کار: معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی می گوید تقاضا برای جوجه ریزی به شدت بالا رفته است که این امر نشانه خوبی برای صنعت مرغ کشور است.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، مرتضی رضایی در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود اینکه تولیدکنندگان جوجه یکروزه ارز ۴۲۰۰تومانی برای نهاده ها دریافت می کنند ولی جوجه ها بجای قیمت مصوب با قیمت حدود ۸۰۰۰ تومان به دست تولیدکنندگان مرغ گوشتی میرسد، اظهار داشت: نهاده های ذرت و سویا در چند ماه گذشته بطور کامل در اختیار همه تولیدکنندگان مرغ های اجداد، مادر و گوشتی قرار گرفته است و مشکلی در زمینه تامین نهاده ها و تولید جوجه های یک روزه وجود ندارد.
وی افزود: ۱۲۴میلیون قطعه جوجه تولید کردیم و حدود ۱۱۴میلیون قطعه جوجه ریزی ثبت شده است. البته این به مفهوم آن نیست که ۱۰ میلیون قطعه گم شده است بلکه مرغداران معمولا کمی بیشتر جوجه ریزی می کنند ولی اجازه ثبت به آنها داده نمی گردد. در حقیقت بنابر پروانه خود اجازه دارند جوجه ریزی کنند نهاده تحویل بگیرند.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی افزود: تقاضا برای جوجه ریزی به شدت بالا رفته و این نشانه خوبی است و هر موقع قیمت جوجه افت کند باید نگران بود برای اینکه ممکنست منجر به حذف گله های مادر یا معدوم سازی جوجه و تخم مرغ نطفه دار شود.
بگفته رضایی مشکلاتی در زمینه تامین اجداد و مادر وجود داشت که با مدیریت انجام شده حل شد و هم اکنون نیز مشکلی در زمینه تولید جوجه نداریم. همین طور همیشه افزایش قیمت به تولید مرتبط نیست.

بازارگاه مرغدارانی که مرغ تحویل نداده اند بسته می شود
وی اشاره کرد: لیست همه مرغداران گوشتی که مرغشان را قبل از عید تحویل ندادند مشخص است و بازارگاه آنها را خواهیم بست.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی با اشاره به اینکه سازمان حمایت مسوول قیمت گذاری بر روی محصولات است، اظهار داشت: اگر تولیدکنندگان به قیمت ها اعتراضی دارند مدارک و مستندات خودرا به سازمان حمایت عرضه کنند.

مرغداران از فروشندگان جوجه فاکتور بگیرند
رضایی در پاسخ به این پرسش که تولیدکنندگان مرغ گوشتی باید با این افزایش قیمت چه کنند؟ اظهار داشت: تولیدکنندگان باید به هنگام خرید جوجه از فروشنده فاکتور دریافت نمایند تا مشخص شود دقیقا با چه قیمتی جوجه را خریداری می کنند و اگر با نرخ مصوب نبود متخلفان را به دستگاه های نظارتی معرفی کنند ولی ما اجازه افزایش قیمت مرغ را نخواهیم داد.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی با اشاره به اینکه حدود ۲۴هزارو واحد مرغداری گوشتی در کشور وجود دارد که ۱۹هزارواحد ان فعال می باشند، اظهار داشت: در حالت عادی ماهیانه ۶۰۰۰ قطعه جوجه ریزی می شود.
وی همین طور افزود: آمار دقیق از قاچاق جوجه در دست نداریم ولی گفته می شود که قاچاق هم بر قیمت جوجه اثر گذار است.

قیمت مصوب مرغ بر طبق جوجه ۴۲۰۰تومانی تعیین شده
در ادامه این جلسه پرویز فروغی _دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور _ نیز اظهار داشت: مرغداران کاری به اینکه جوجه گران می شود، قاچاق می شود یا به اندازه کافی تولید نمی گردد، ندارند. صحبت تولیدکنندگان این است که آیا ۷۰۰۰ تومان جوجه ای که امروز خریداری می کنند در قیمت مصوب مرغ لحاظ شده است. به ما می گویند جوجه گران است نریزید. مگر چنین چیزی امکان پذیر است؟
وی افزود: قیمت مصوب مرغ زنده یعنی ۱۷هزار و ۱۰۰تومان بر طبق جوجه یکروزه ۴۲۰۰تومان تعیین شده است نه جوجه ۷۰۰۰ تومانی.
دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور اشاره کرد: وظیفه ما این نیست که جلوی قاچاق را بگیریم یا اعلام نماییم چرا جوجه ریزی کاهش یافته است. نقش صنف ما این است که به مسئولان هشدار دهیم با این روند به مشکل خواهیم خورد.
فروغی افزود: سازمان تعزیرات حکومتی و دیگر دستگاه های نظارتی باید با گران فروشی جوجه یک روزه و متخلفان برخورد کنند.

دست مرغداران زیر ساطور دلالان است
دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به وضعیت خرید جوجه اظهار داشت: مرغداران چون به اندازه کافی نقدینگی ندارند مدتهاست که با دلالان مختلف کار می کنند و بدین سبب دستشان زیر ساطور دلالان است. نمی توانند بگویند از این دلال ۷۰۰۰ تومان جوجه خریدیم برای اینکه سری بعد حذف می شوند و کسی به آنها جوجه نمی دهد. مسئولان باید از تولیدکنندگان به نحوی حمایت می کردند که دستشان زیر ساطور دلالان نبود.

بانک کشاورزی از مرغداران حمایت کند
فروغی با اشاره به اینکه سامانه بازارگاه در اختیار بانک کشاورزی است، اظهار داشت: حجم عظیمی از سرمایه تولیدکنندگان در این بانک در گردش است. ایا نباید بانک نقدینگی تولیدکنندگان را تامین کند تا مشکلات آنهامرتفع شود؟
در ادامه این گفت و گوی تلویزیونی محمدرضا صدیق پور _ دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه _ نیز در ارتباط با افزایش قیمت جوجه یکروزه اظهار داشت: دو سایت قیمت گذاری وجود دارد که قیمت جوجه یکروزه را از ۵۸۰۰ تومان تا ۶۰۰۰تومان قیمت گذاری می کنند. بیشتر از این قیمت واسطه گری است.

هزینه تولید جوجه یکروزه بالا رفته است
وی افزود: هزینه های تولید بالا رفته است و بنا بر این قیمت جوجه یکروزه هم به تبع آن افزایش داشته است و با وجود اینکه در خواست افزایش نرخ مصوب آنرا در جلسات داشتیم و اعلام کردیم که قیمت تمام شده جوجه یکروزه ۵۲۰۰ تا ۵۳۰۰ تومان می شود ولی هنوز نرخ مصوب آن تغییری نکرده است.

با کمبود جوجه مواجهیم
در ادامه حسن مهربانی یگانه_ استاد دانشگاه تهران و کارشناس حوزه دام و طیور _ نیز علت افزایش قیمت جوجه یکروزه را کاهش جوجه ریزی دانست و اظهار داشت: در ۱۰ سال قبل پایین ترین جوجه ریزی در سال ۱۳۹۹ اتفاق افتاده است و امسال به کمبود جوجه و مرغ رو به رو هستیم.

قاچاق جوجه را بهانه افزایش قیمت نکنید
در ادامه حمیدرضا دهقانی نیا_سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز _ اظهار نمود: قاچاق جوجه یکروزه به میزانی که ادعا می شود نیست. میزان کل قاچاق در دو سال به سه میلیون قطعه هم نمی رسد. بدین سبب اینکه بخواهیم قاچاق را بهانه افزایش قیمت نماییم فرار رو به جلو است.
دهقانی نیا در ادامه اظهار داشت: فرض کنید ۱۱۰تا ۱۲۵میلیون قطعه جوجه ریزی در ماه داریم که در دو سال، دو میلیارد و ۴۰۰میلیون قطعه می شود. کل کشفیات ما در ۲۴ماه گذشته سه میلیون قطعه هم نیست. به عبارت دیگر سه میلیون در این حجم عددی نیست. بدین سبب اگر ما متولی کشفیات هستیم می گوییم قاچاق موجب افزایش قیمت جوجه یکروزه نشده است.
او در آخر اظهار داشت: بایستی نهاده ها برمبنای محصول نهایی تحویل داده شود.
منبع:

1400/02/08
11:55:43
555
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو