در گفت وگو با مستر كار اعلام شد

چالش های كشور برای تولید فاكتور ۸ و ۹ مشتق از پلاسما

چالش های كشور برای تولید فاكتور ۸ و ۹ مشتق از پلاسما پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان دارویی مبادرت به تولید فاکتور 8 و 9 مشتق از پلاسما برای درمان بیماران مبتلا به هموفیلی کردند، ولی آنها اعتقاد دارند بنا به دلایلی این داروها در کشور با قیمت بالایی تولید می شود؛ بدین جهت درمان بیماران مبتلا به این بیماری نیز پرهزینه شده است.


دکتر رضا سید حسینی، معاون اجرائی یکی از شرکت های فعال در عرصه تولید دارو در گفت و گو با ایسنا، تولید شاخصهای ۸ و ۹ را از محصولات دانش بنیان این شرکت نام برد و اظهار داشت: پروتکل درمانی برای بیماران مبتلا به هموفیلی در هر کشور متفاوت می باشد. کشورهای پیشرفته مانند امریکا، انگلستان و فرانسه پروتکل درمانی "پیشگیری" برای بیماران مبتلا به هموفیلی را برای خود تعریف کرده اند. در این پروتکل درمانی، بیماران مبتلا برمبنای تجویز پزشک بصورت روزانه و هفتگی فاکتور ۸ را دریافت می کنند.
وی با تاکید بر اینکه این رویکرد سبب می شود بیماران هموفیلی همانند افراد عادی یک زندگی عادی داشته باشند، افزود: بدین جهت بیماران مبتلا به هموفیلی در این کشورها همانند سایر مردم به مدرسه می روند، با هم سن های خود بازی می کنند و هیچ محدودیتی برای یک زندگی نرمال برای آنها وجود ندارد.
حسینی اظهار نمود: از آنجایی که تولید فاکتور ۸ و ۹ برمبنای پلاسما است، برای تولید آن نیاز به پالایشگاه خود است و در کشورهایی مانند ایران که چنین پالایشگاه هایی وجود ندارد، تولید این داروها گران خواهد شد؛ بدین جهت پروتکل درمانی دیگری برای بیماران مبتلا به هموفیلی تعریف می شود.
مدیر اجرائی این شرکت دانش بنیان اشاره کرد: به این معنا که در کشور برای بیماران مبتلا به هموفیلی زمانی شاخصهای ۸ و ۹ تجویز می شود که فرد مبتلا با مشکلاتی چون خونریزی روبه رو شده باشد.
وی در این زمینه توضیح داد: برمبنای پروتکل درمان کشور، روش درمان این بیماران در گام نخست "توصیه ای" است، به این معنا که از بیماران درخواست می شود که گرفتار لطمه نشوند. این روش درمانی محدودیت های بسیاری را برای بیماران به وجود می آورد و در گام دوم در صورتیکه فرد گرفتار مشکلات و عوارض ناشی از این بیماری شود، فرد بیمار وارد فاز درمانی خواهد شد.
حسینی اشاره کرد: اشکال واضحی که در این روش وجود دارد، این است که این بیماران تنها مورد درمان قرار می گیرند و رویکرد پیشگیرانه برای این بیماری وجود ندارد. این رویکرد درمانی، سبب ناتوانی در فرد بیمار می شود.
بگفته وی مفصل این بیماران گرفتار خونریزی های مکرر می شود و این خونریزی های چندین باره، سبب بروز خشکی در مفصل خواهد شد که در این صورت نیاز به تعویض مفصل است.
حسینی افزود: شاید در ظاهر هزینه ها در رویکرد "درمانی" کمتر باشد، ولی اگر طرحی برای پیشگیری در بروز «عوارض این بیماری» داشته باشیم، هزینه های درمانی این دسته از بیماران کاهش خواهد یافت، ضمن آنکه در این صورت مبتلایان به هموفیلی در کنار سایر افراد زندگی عادی خواهند داشت.
مدیر اجرائی این شرکت دانش بنیان افزود: ولی هم اکنون به سبب کمبود این داروها چاره ای جز اینکه با این پروتکل درمانی ادامه دهیم، نداریم.
وی با اشاره به تولید فاکتور ۸ نوترکیب از طرف یکی از شرکت های دانش بنیان در کشور، اظهار داشت: این دارو با حجم محدود تولید می شود و نیاز همه بیماران هموفیلی را تامین نمی کند، ضمن آنکه تولید این دارو وارد فازهای سختی شده است و این بیم وجود دارد که همین موضوع موجب شود بیماران هموفیلی گرفتار مشکلات ناشی از عدم دسترسی به این دارو شوند که در این صورت باید نیاز دارویی خودرا از بازار آزاد تهیه کنند.1400/02/14
13:49:38
5.0 / 5
295
تگهای خبر: تور , تولید , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو