مسترکار - دنیای خودرو
در عمل به فرمایشات رهبر معظم انقلاب؛

اراضی بدون استفاده ی شهرك های صنعتی، از سوداگران بازپس گرفته می شود

اراضی بدون استفاده ی شهرك های صنعتی، از سوداگران بازپس گرفته می شود به گزارش مستر کار معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تشکیل کمیته ویژه ای برای بازپس گیری اراضی شهرک های صنعتی از افرادی که زمین در اختیار گرفته اما قصد بهره برداری از آن برای فعالیتهای تولیدی و صنعتی را نداشته و تنها زمین را به قصد سوداگری در اختیار دارند، اطلاع داد.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا، رهبر معظم انقلاب روز گذشته در سخنان زنده تلویزیونی خطاب به ملت بزرگ ایران ضمن اشاره به ابعاد چند جانبه ایجاد اشتغال در جامعه، یکی از برنامه های مهم و مورد انتظار از دولت ها را برنامه ایجاد اشتغال دانستند و تصریح کردند: افرادی که به دلیل منافع شخصی خود و جهت استفاده از زمین و ارزش افزوده آن، کارخانه ها را به تعطیلی می کشانند، بدانند که مرتکب کار باطل و حرام شده اند و این کار، خیانت به مردم و کارگران و استقلال و اقتصاد کشور و ضربه به تولید ملی است.
رهبر انقلاب اسلامی، دستگاههای مسوول بخصوص وزارت خانه های صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهادکشاورزی را به نقش آفرینی جدی برای مقابله با این پدیده و برخورد با این افراد سفارش کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای، همینطور ضمن اشاره به نظر کارشناسان اقتصادی در خصوص ضرورت فعال شدن کارگاه های کوچک و متوسط در کنار کارگاه های بزرگ، افزودند: گسترش این کارگاه ها علاوه بر ایجاد اشتغال، زمینه ساز تولید ثروت برای عموم مردم بخصوص طبقات ضعیف و متوسط است.
در این پیوند، "علی رسولیان" معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز (دوشنبه) در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا ضمن اشاره به سخنان روز یکشنبه رهبر معظم انقلاب در مورد پشتیبانی از بنگاه های کوچک و متوسط و ضرورت فعال شدن آنها در کنار بنگاه های و کارخانجات بزرگ، اضافه کرد: سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران یک برنامه منظم برای رصد واحدهای راکد و غیر فعال و ارزیابی آنها دارد.
وی بیان داشت: این مهم از راه کلینیک های کسب و کار بوجود آمده در سطح استان ها که افزون بر ۵۰۰ کلینیک مشاوره ای است و با حضور فعالان علمی و اقتصادی راهبری می شوند، انجام می شود و امروز تا ۹۰۰ کلینیک مشاوره ای هم تایید صلاحیت شده اند.
فعال سازی ۱۵۵۷ واحد راکد در سال۹۹
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران تصریح کرد: سال قبل برنامه فعال سازی یک هزار و ۵۰۰ واحد راکد و غیرفعال اجرایی شد که در نهایت یک هزار و ۵۵۷ واحد غیرفعال به چرخه تولید بازگشتند و نتیجه آن ایجاد افزون بر ۲۶ هزار شغل جدید بود.
وی ابراز امیدواری کرد: در سال ۱۴۰۰ این سازمان بتواند یک هزار و ۶۰۰ واحد راکد و غیرفعال را به چرخه تولید و فعالیت باز گرداند که تقسیم بندی استانی این واحدها انجام شده و کلینیک های عارضه یابی به تدریج به سراغ آنها می روند.
مشکلات بانکی در صدر مشکلات واحدهای راکد
رسولیان تصریح کرد: انجام این مهم نیازمند حمایت بانک ها و همینطور ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان ها است، چونکه بیشتر از ۵۷ درصد موانع پیش روی این واحدها مشکلات بانکی و مالی است.
وی خاطرنشان کرد: بخشی از مشکلاتی که حالا در سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با آن مواجه ایم، در ارتباط با واحدهایی است که در سالهای گذشته زمین در اختیار گرفتند، اما این تحویل زمین منجر به تولید نشده است.
معاون وزیر صنعت اظهار داشت: با انجام بررسی ها در این حوزه با تشکیل کمیته ای ویژه، می خواهیم افرادی که زمین در اختیار گرفته اما قصد بهره برداری از آن برای فعالیتهای تولیدی و صنعتی را ندارند و تنها زمین را به قصد سوداگری در اختیار دارند، باز پس بگیریم.
وی عنوان کرد: برنامه سال جاری ما بازپس گیری ۴۰۰ هکتار از این اراضی با کمک دستگاه قضایی است.
رسولیان افزود: همچنین، سال جاری در دستورالعمل واگذاری زمین سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی، فروش زمین به غیر را ممنوع کردیم و افراد باید حتما آخر کارشان را تحویل دهند تا بعد از آن پروانه بهره برداری به آنان اعطا کنیم؛ بدین سان می خواهیم جلوی اقدامات غیرصنعتی، دلالی و سوداگری را بگیریم.
وی خاطرنشان کرد: طبق برنامه اراضی که از این طریق آزادسازی می شوند به واحدهای فناور و دانش بنیان، واحدهایی که به تولید داخل و افزایش عمق ساخت داخل اهتمام داشته باشند و همینطور واحدهایی که به تولید کالاهای جایگزین واردات خواهند پرداخت، تخصیص خواهد یافت.
مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در ادامه به ایجاد ۹۷ واحد کارگاهی در کشور پارسال اشاره نمود و اظهار داشت: حالا تعداد این واحدها به چهار هزار و ۱۴۷ واحد رسید که برای تقویت کسب و کارهای خیلی کوچک موثر هستند.
وی از برنامه ریزی برای ایجاد دست کم یک هزار واحد کارگاهی جدید در سال ۱۴۰۰ با هدف پشتیبانی از کسب و کارهای خیلی کوچک اطلاع داد.
به هم رسانی بنگاه های بزرگ و کوچک
این مقام مسوول، همینطور به ایجاد ۳۹ خوشه صنعتی جدید در سطح کشور و به هم رسانی بنگاه های کوچک و بزرگ برای تأمین نیاز و تولید محصولات مورد نیاز بنگاه های بزرگ اشاره نمود و اظهار داشت: طرح ایجاد مراکز کسب و کار برای تسهیل گری هم در دستور کار است.
رسولیان توضیح داد: در طرح ایجاد مراکز کسب و کار، سامانه ای از جانب این سازمان بوجود آمده که افراد می توانند بعد از ثبت نام، از مشاوره های کسب و کار، مشاوره بانکی، مشاوره های بیمه ای و مشاوره سرمایه گذاری توسط سازمان صنایع کوچک استفاده کنند و بعد از آن، این واحدها را در جهت تولید صنعتی هدایت و حمایت خواهیم کرد.


1400/02/14
21:00:06
596
5.0 از 5
تگهای خبر: بیمه , تور , تولید , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو