مسترکار - دنیای خودرو
عضو اتاق بازرگانی تهران پاسخ داد

نرخ طلایی دلار در اقتصاد ایران چند است؟

نرخ طلایی دلار در اقتصاد ایران چند است؟ عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید در صورتیکه شوک جدید و شدیدی به اقتصاد ایران وارد نشود، بهبود در وضعیت برخی شاخص ها در سال ۱۴۰۰ ممکن خواهد بود.


عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به افزایش قابل توجه میزان صادرات ایران در فروردین سالجاری و در قیاس با مدت مشابه سال گذشته، اظهار نمود: صادرات ما امسال به دو علت عمده توانایی افزایش دارد و هرچند این اعداد در قیاس با استانداردهای کلان، هنوز فاصله ای قابل توجه را نشان داده است اما میتوان امیدوار بود که لااقل بخشی از دغدغه های سال۹۹ دیگر به چشم نمی آید.
وی افزود: یکی از عواملی که شرایط آن نسبت به سال قبل تغییر کرده، مبحث انتشار ویروس کروناست. در ماه های ابتدایی سال قبل با عنایت به میزان ناشناخته بودن این ویروس و سیاست های نامشخص دولت ها در برابر آن، ما شاهد بودیم که برای مدتی مرزهای مشترک بسته شدند و حتی محموله های تجاری هم جابجا نشدند و همین مبحث ضربه ای بزرگ به تجارت و صادرات ایران وارد کرد.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه جهان تا حدی زندگی زیر سایه کرونا را آموخته است، بیان نمود: جدا از امیدواری هایی که بعد از آغاز واکسیناسیون در نقاط مختلف دنیا شروع شده و احتمال کاهش میزان شیوع این ویروس در ماههای آینده را افزایش داده، هم اکنون گمرک ها، مسؤلان مرزی و بازرگانان هم کوشیده اند با حفظ پروتکل ها، تجارت را ادامه دهند که نتیجه آنرا در آمار تجارت فروردین می بینیم و این امید وجود دارد که در ماههای آینده هم همین روند حفظ شود.
آرگون با تکیه بر اینکه شرایط تحریم و سیاست های داخلی دو عامل مهم بر وضعیت صادرات و تجارت ایران خواهند بود، بیان نمود: خوشبختانه با رفتن ترامپ، وضع تحریم های جدید یا جوسازی ضد ایران تا حد زیادی متوقف شده و اگر مذاکرات وین هم به نتیجه برسد، میتوان به کاهش فشارها امیدوار بود اما در عین حال، اصلاح سیاست های داخلی و کاهش فشار بر تولیدکنندگان اهمیت فراوانی دارد که می تواند مسیر اقتصاد ایران و نحوه استفاده از فضای بعد از تحریم را معین کند.
وی ضمن اشاره به اهمیت نحوه تعیین نرخ ارز در اقتصاد ایران، توضیح داد: ما در سالهای قبل از برجام هم بارها تذکر داده بودیم که با ارزپاشی بانک مرکزی و پایین نگه داشتن مصنوعی نرخ دلار، تنها حقیقت ها پنهان می مانند و در عمل زمانی که ترمز دلار برداشته شود، با یک جهش قیمت مواجه می شویم که نتیجه این مورد را هم در سالهای گذشته دیدیم.
عضو اتاق بازرگانی تهران افزود: در ارتباط با شرایط فعلی کشور هم باید با همین دقت نظر برخورد کرد. اینکه در صورت کاهش تحریم ها، ناگهان نرخ دلار از ۲۵ هزار تومان به ۱۵ هزار تومان برسد، صادرکننده و تولیدکننده را با فشاری مواجه می کند که بیرون آمدن از زیر بار آن کار ساده ای نیست. ازاین رو خطر مهمی که این روزها اقتصاد ایران را تهدید می کند پایین آوردن عمدی قیمت دلار با اهداف سیاسی است.
آرگون تصریح کرد: بطور قطع روند آزاد اقتصاد می تواند نرخ اصلی و واقعی دلار را پیدا کرده و بدون مداخله دولت در بازار اجرایی کند اما همانطور که بالا رفتن ناگهانی نرخ ارز به ایجاد مشکل برای مردم و اقتصاد ایران منجر گردید، رها کردن این نرخ با هدف گاهش ناگهانی هم نه تنها به صلاح نیست بلکه می تواند در شرایط تولید و صادرات ایران، محدودیت ایجاد نماید. ازاین رو گزینه هایی چون ارزپاشی در بازار یا پایین آوردن نرخ دلار با اهداف سیاسی به هیچ عنوان به صلاح نخواهد بود.
به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، نرخ دلار در ایران از اواخر سال۹۶ و همزمان با افزایش گمانه زنی ها درباره خروج آمریکا از برجام روند افزایشی گرفت و در تابستان سال قبل حتی به کانال ۳۰ هزار تومان هم راه پیدا کرد. در هفته های اخیر و بعد از روی کار آمدن بایدن، نرخ دلار به کانال ۲۵ هزار تومان بازگشت و با افزایش خوش بینی ها نسبت به مذاکرات هسته ای حتی به مرز ۲۰ هزار تومان هم رسید.
منبع:

1400/02/17
12:38:22
378
5.0 از 5
تگهای خبر: تولید , صادرات , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو