ایران محصولات خویش را در افغانستان می كارد؟

ایران محصولات خویش را در افغانستان می كارد؟ به گزارش مستر کار در شرایطی که خیلی از کشورهای توسعه یافته با عنایت به امکان دسترسی به مواد اولیه، نیروی کار ارزان یا دیگر ظرفیت ها، تولید محصولات خویش را به کشورهایی دیگر انتقال داده اند، حالا رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان می گوید که ایران می تواند بخشی از محصولات کشاورزی یا دامداری خویش را به افغانستان انتقال داده و ضمن استفاده از امکانات این کشور، نوع جدیدی از همکاری را با این همسایه شرقی کلید بزند.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، با وجود آنکه ایران از نظر ظرفیت تولید محصولات کشاورزی و دامداری یکی از برترین کشورهای منطقه به حساب می آید و صادرات این محصولات بخش مهمی از سبد تجارت خارجی سالانه ایران را تشکیل می دهد اما همچنان احتیاج به واردات برخی محصولات بخصوص در حوزه دامپروری سبب شده که کشور در ماه هایی از سال بخشی از نیاز خویش را از خارج خریداری کند.
در سالهای گذشته بعد از چین بعنوان اصلی ترین شریک تجاری ایران، عراق و سپس افغانستان بعنوان شرکای اصلی تجاری کشور توانسته اند نام خویش را ثبت کنند. البته این آمار بیشتر در بخش صادرات است و میزان بسیار محدودی واردات محصول از این کشورها به ایران به ثبت می رسد.
در شرایطی که خیلی از کشورهای توسعه یافته با عنایت به امکان دسترسی به مواد اولیه، نیروی کار ارزان یا دیگر ظرفیت ها، تولید محصولات خویش را به کشورهایی دیگر انتقال داده اند، حالا رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان از این می گوید که ایران می تواند بخشی از محصولات کشاورزی یا دامداری خویش را به افغانستان انتقال داده و ضمن استفاده از امکانات این کشور، نوع جدیدی از همکاری را با این همسایه شرقی کلید بزند.
حسین سلیمی به سایت اتاق تهران گفته که افغانستان کشور غنی نبوده و حجم واردات آن حدود ۷ تا ۸ میلیارد دلار برآورد شده است و ایران هنوز بالاترین ضریب صادرات به این کشور را داراست. باآنکه ۲.۷ میلیارد دلار صادرات رقم قابل توجهی محسوب نمی گردد اما نکته حائز اهمیت آن است که ۴۶ درصد واردات این کشور دردست ایران است.
سلیمی با اشاره به اینکه «در جلسات مختلفی به مسؤلان سفارش کرده ایم که مرزها را برای تسهیل واردات افغانستان از ایران مجهز کنند» توضیح داد: این اقدامات برای آن است که همین حد صادرات حفظ شود و کاهش نیابد. اما اگر هدف آن است که صادرات ایران به این کشور افزایش یابد، راهکار آن این است که ایران کمک نماید، درآمد مردم افغانستان افزایش پیدا کند تا در این کشور تقاضا ایجاد شود. یکی از روش ها برای تحقق این هدف، کشت فراسرزمینی ایران در افغانستان است. هم اکنون گوشت مورد نیاز کشور از کشورهایی نظیر استرالیا تأمین می شود. در حالیکه افغانستان هم مرز ایران بوده و از آب فراوان و کارگر ارزان برخوردار می باشد. ازاین رو علاوه بر دامداری، محصولات کشاورزی مورد نیاز کشور را هم میتوان در این کشور پرورش داد. در این صورت قدرت خرید مردم افغانستان هم افزایش پیدا کرده و متقاضی واردات بیشتری خواهند شد.
رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان با اشاره به اینکه «این طرح را با نمایندگان مجلس هم مطرح کرده ایم» افزود: هم اکنون، کارخانجات قند در مشهد با ۲۰ درصد ظرفیت فعالیت می نمایند. در حالیکه اگر چغندر قند موردنیاز این کارخانجات در افغانستان تولید شود و در اختیار این کارخانجات قرار گیرد، علاوه بر افزایش ظرفیت این کارخانه ها و افزایش درآمد کشاورزان افغانستانی، شکر ساخته شده به سایر کشورها همچون افغانستان هم صادر می شود. در واقع میتوان با وجود مسئله کم آبی در ایران، کشت چغندرقند را با انتقال بذر و ماشین آلات به این کشور افزایش داده و صادرات شکر از ایران را رونق بخشید. این راهکار در مورد سایر محصولات هم قابل پیگیری خواهد بود.1400/02/24
22:02:07
5.0 / 5
282
تگهای خبر: تولید , سایت , صادرات , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو