مسترکار - دنیای خودرو

مذاكرات وین گره اقتصاد ایران را باز می كند؟

مذاكرات وین گره اقتصاد ایران را باز می كند؟ به گزارش مستر کار رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به این که ما در عرصه بین المللی نیاز به بهبود شرایط داریم می گوید: در صورتیکه مذاکرات وین به نتیجه مثبتی برسد و تنها امکان تبادل بانکی برای تاجران ایرانی فراهم گردد، بخش مهمی از محدودیت ها و مشکلات فعلی برطرف خواهند شد.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، محمد لاهوتی در حاشیه جلسه اتاق تجاری ایران بیان کرد: صادرکنندگان از شروع سال ۱۳۹۷ تا امروز باتوجه به دستورالعمل دولت، درگیر موضوع رفع تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از فعالیت خود به کشور بوده اند. بدین جهت بخش مهمی از تمرکز فعالان اقتصادی در سالهای اخیر به همین مسائل خلاصه شده است.
وی با اعلان اینکه اتاق تجاری کوشش کرد در جریان جلسات مشترک با تصمیم گیران، مشکلات ارزی پیش روی بخش خصوصی را پیگیری کند، بیان کرد: بعد از حدود سه سال، سرانجام پیشنهادات ارزی اتاق تجاری امسال مورد تایید قرار گرفت در صورتیکه ما از فروردین سال ۱۳۹۷ آنها را ارائه کرده بودیم. در طول این زمان از کمیته ارزی اتاق تجاری گرفته تا پیگیری هایی که رئیس اتاق بوسیله مقامات دولتی انجام دادند، تلاش شد تا قسمتی از مشکلات صادرکنندگان برطرف شود.
به گفته رئیس کنفدراسیون صادرات در صورتیکه قوانین جدیدی اجرائی نشوند و همانطور که وعده داده شده با پیشنهادات اتاق در حوزه ارز موافقت شود، می توان امیدوار بود که امسال مشکلات مربوط به حوزه ارز و تعهدات ارزی کمتر دیده شود.
لاهوتی با اشاره به روند افزایشی صادرات غیرنفتی ایران در دو ماهه ابتدایی امسال، بیان کرد: خوشبختانه آمارها از رشد ۸۰ درصدی صادرات می گویند که این اساسا نشانه ای مثبت برای اقتصاد ایران است. البته باید در نظر داشت که آمار فعلی در مقایسه با ماه های مشابه سال قبل به دست آمده که به سبب کرونا بخش مهمی از مرزهای کشور عملا بسته بودند. بدین جهت رشد جنبه مثبت دارد اما نباید واقعیت ها را نیز نادیده گرفت.
وی درباره امکان رشد صادرات ایران در سال ۱۴۰۰ نیز اشاره کرد: در کنار قوانین داخلی و محدودیت هایی که امکان اصلاح آنها در داخل وجود دارد، ما در عرصه بین المللی نیز نیاز به بهبود شرایط داریم. در صورتیکه مذاکرات وین به نتیجه مثبتی برسد و تنها امکان تبادل بانکی برای تاجران ایرانی فراهم گردد، بخش مهمی از محدودیت ها و مشکلات فعلی برطرف خواهند شد. بدین جهت برای اظهارنظر در ارتباط با صادرات باید تمام این عوامل را در کنار یکدیگر دید.
منبع:

1400/02/29
23:31:31
562
5.0 از 5
تگهای خبر: تور , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو