نارضایتی خودروسازان از میزان افزایش قیمتها

نارضایتی خودروسازان از میزان افزایش قیمتها مستر کار: در صورتیکه بیش از دو هفته از صدور مجوز افزایش قیمت محصولات خودروسازان داخلی توسط شورای رقابت می گذرد، اما گویا خودروسازان علاوه بر این که از میزان افزایش قیمتها رضایت ندارند، خواهان پاسخ دهی شورای رقابت برای تعلل در ابلاغ آن نیز هستند. این در حالیست که این دو خودروساز از یک ماه پیش طرح فروش فوق العاده اجرا نکرده اند.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، بلافاصله بعد از شروع رسمی فعالیت ها در امسال، رئیس شوراری رقابت زمزمه افزایش قیمت خودرو در سه ماه نخست امسال را باتوجه به تورم بخشی و عدم افزایش قیمت ها در فصل زمستان ۱۳۹۹ (به سبب پایین بودن نرخ تورم در سه ماهه پایانی سال ) سر داد و اعلام نمود که قیمت خودرو در شش ماه پایانی سال قبل بررسی و باتوجه به نرخ تورم بخشی، قیمت نهایی محصولات خودروسازان داخلی برای سه ماه نخست سال ۱۴۰۰ مشخص شود.
در نهایت بعد از حدود یک ماه بحث و بررسی بر سر افزایش قیمت رسمی خودرو ها، نهایتا مجوز افزایش قیمت محصولات دو خودروساز بزرگ کشور در ۱۳ اردیبهشت ماه توسط شورای رقابت صادر شد.
این افزایش قیمت بر طبق تورم بخشی یکساله اعلام شده توسط بانک مرکزی و بعد از کسر تورم های اعمال شده قبلی در سه ماهه اول و دوم سال ۱۳۹۹ و در نهایت بعد از اعمال متغیرهای کیفیت و راندمان محاسبه شده که برای تمامی خودرو های مشمول دستورالعمل قیمت گذاری شورا، تا اختتام شهریور ۱۴۰۰ اعمال و اجرا می شود و طبق آن به طور متوسط ۸.۲ درصد به قیمت محصولات گروه صنعتی ایران خودرو و ۸.۹ درصد به محصولات گروه سایپا افزوده می شود.
آنچه که حائز اهمیت می باشد این است که بعد از گذشت ۱۵ روز از اعلام مجوز افزایش قیمت ها برای خودرو ها در کارخانه، تازه روز گذشته (سه شنبه) مجوز افزایش قیمت به خودروسازان ابلاغ گردیده اما هنوز اعمال نشده است. طبق پیگیری ایسنا از دو خودروساز بزرگ، آنها خواهان توضیح شورای رقابت برای تعلل در ابلاغ قیمت های جدید شده اند. هنوز شورای رقابت قیمت های جدید را بعد از اعمال افزایش قیمت ها به خودروسازان اعلام و ابلاغ نکرده است.
ایران خودرو و سایپا در حالی اعلام می کنند که بعد از دو هفته، قیمت های جدید ابلاغ نشده که از بیش از یک ماه پیش طرح فروش فوق العاده محصولات خودرا اجرا نکرده اند.
آنها ضمن اشاره به این که از میزان افزایش قیمت راضی نیستند و افزایش حدود هشت درصدی را کافی نمی دانند، اعلام نموده اند که تقصیری در این مساله نداشته و به جهت این که اجازه فروش محصولات را نداشته اند و منتظر اعمال افزایش قیمت بوده اند، قادر به اجرای طرح فروش فوق العاده (حداکثر ۹۰ روزه) نبوده اند.
البته طی آخرین پیگیری ها، ایران خودرو اعلام نموده که باتوجه به این که بالاخره بعد از دو هفته، مجوز افزایش قیمت به این خودروساز ابلاغ گردیده است، هفته آتی این گروه خودروسازی دومین فروش فوق العاده محصولات خودرا به اجرا خواهد گذاشت.
ایران خودرو همین طور اعلام نموده که از نحوه قیمت گذاری بهاره و میزان افزایش قیمت رضایت ندارد اما توقف فروش فوق العاده ها ارتباطی به این مساله نداشته است.
اینها در حالی است که فعالان صنعت خودرو، این اقدام شورای رقابت را در مدیریت بازار خودرو بی تاثیر دانسته و از آن بعنوان راهی جهت استفاده دولت از ابزاری همچون شورای رقابت برای کنترل و دستوری کردن قیمت ها یاد می کنند. ضمن این که آنها معتقدند باتوجه به فاصله فاحش درآمد مردم و قیمت خودرو و همین طور رشد تورم در کشور، این تصمیمات راه گشا نبوده و عدم تعادل فعلی بازار خودرو در نتیجه لجاجت شورای رقابت و تنها عاملی برای زیان دهی بیشتر خودروسازان داخلی است.
منبع:

1400/02/30
21:54:19
5.0 / 5
356
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو