معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

هزار و ۶۰۰ واحد تولیدی در كشور سال جاری احیا می شود

هزار و ۶۰۰ واحد تولیدی در كشور سال جاری احیا می شود به گزارش مستر کار معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: سال جاری برنامه ریزی شده است تا بیشتر از هزار و ۶۰۰ واحد تولیدی و صنعتی در کشور احیا و به چرخه تولید بازگردانده شود که برای تحقق این مهم احتیاج به حمایت و همکاری استانداران داریم.


به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا "علی رسولیان" روز پنجشنبه در نهمین نشست ستاد توسعه خاوران اضافه کرد: سال قبل بیشتر از هزار و ۵۵۷ واحد تولیدی و صنعتی راکد در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور با همکاری ۵۰۰ مشاور احیا شد که ایجاد ۲۷ هزار شغل را به دنبال داشت.
وی بیان نمود: احیای واحدهای راکد از سالهای گذشته در دستور کار قرار گرفته است که اصل کار توسط ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید استان ها، بانک ها، دستگاه قضا و دستگاههای نظارتی انجام شده و دستگاه ها همه پای کار آمدند.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران عنوان کرد: برای احیای واحدهای غیرفعال شهرک ها و نواحی صنعتی در سطح کشور بیشتر از ۵۰۰ مشاور فعالیت دارند که نسبت به عارضه یابی واحدها اقدام می کنند و با کمک ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید و معاونان هماهنگی امور اقتصادی استانداران نسبت به احیای واحدها اقدام می شود.
وی خاطرنشان کرد: سال قبل بیشتر از ۱۱ هزار و ۶۰۰ قرارداد واگذاری با بیشتر از پنج هزار هکتار زمین صنعتی در کشور واگذار شد.
رسولیان اظهار داشت: این میزان واگذاری نشان از رشد بیشتر از ۲ برابری و حدود ۱۴۰ درصدی انعقاد قراردادها برای واگذاری اراضی در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور دارد که امید است از سال جاری این واحدها به مرور به بهره برداری برسد.
وی عنوان کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت تلاش جدی دارد تا به هیچ عنوان واردات توسعه نیابد و اصرار بر این است ممنوعیت های وارداتی لحاظ شود تا وضعیت بهتری داشته باشیم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: خراسان جنوبی نه تنها استانی محروم نیست بلکه برخوردار از فرهنگی غنی، بی بدیل و بی نظیر در سطح کشور است که فرهنگی متمایز از مابقی کشور دارد و حتی بسیار جلوتر است.
وی با اشاره به اینکه این استان مرزی ظرفیت های عظیم اقتصادی دارد اظهار داشت: تشکیل ستاد توسعه خاوران در استان جای قدردانی دارد چونکه در این ستاد همه یک هدف تحت عنوان توسعه را دنبال می نماییم و نتایج آن بعدها مشخص خواهد شد.
رسولیان ضمن اشاره به ۲ چالش مهم کشور شامل تحریم ها و شیوع کرونا خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر اعمال تحریم ها مشکلاتی را به منظور انتقال پول، تأمین مواد اولیه، ایجاد ارتباط با بنگاه های اقتصادی دنیا برای فعالان اقتصادی به دنبال داشت.
وی اظهار داشت: چالش شیوع کرونا هم اقتصاد دنیا را تحت تأثیر منفی جدی قرار داد به صورتی که رشد اقتصادی بالای هشت درصد کشورها را به زیر صفر رساند و به شکلی اندک کشوری می تواند ادعا کند که رشد اقتصادی بالاتر از صفر خواهد داشت.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران بیان نمود: همه تلاش استکبار و دشمنان این بود که در چنین شرایطی ما را به زانو درآورند و صنعت ما را به شکست بکشانند که در حوزه های مختلف شامل خودرو، صنایع پیشرفته و واحدهای تولیدی دارای مواد اولیه وابسته همه تلاش خویش را کردند.
وی افزود: این درحال بود که سال قبل در کشور هشت درصد رشد صنعتی را شاهد بودیم و به گواه آمار رسمی کشور در ۲۷ قلم کالا رشد بسیار بالایی داشتیم.
رسولیان اظهار داشت: همینطور در صنعت لوازم خانگی که وابستگی بسیار جدی به خارج از کشور داشتیم ۲ برابر رشد تولید داشتیم وآمار رشد برق و گاز صنعتی این را تایید می کند.
وی ضمن اشاره به شعار سالجاری با عنوان "تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها" اظهار داشت: از آغاز سال جاری در وزارت خانه بسته ویژه ای برای این مورد در سه بخش تدوین شد همچون مواردی که احتیاج به اصلاح قانون و مقررات دارد که به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده و امید است هرچه سریعتر تصویب شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: یک بخش هم در ارتباط با مواردی بود که باید به دولت برود همچون مشارکت دادن بخش خصوصی در شهرک ها و نواحی صنعتی که مورد استقبال دولت قرار گرفت.
وی اظهار داشت: ایجاد شهرک های صنفی در شهرهای بزرگ از دیگر طرح ها است به این معنا که بتوان مکان هایی داخل شهرها را با همکاری اصناف و استانداران برای واحدهای تولیدی صنفی با اشتغال بالا در نظر گرفت که این طرح هم در دولت در دست بررسی می باشد.
رسولیان با اشاره به اینکه سال جاری تمامی تخفیف های پیشین شروع به کار واحدهای صنعتی حذف گردیده است عنوان کرد: نخستین بار در بسته مشوقی آورده شده که اگر سرمایه گذاری در شهرها و نواحی صنعتی زمین گرفت و زودتر از موعد به بهره برداری رساند، شامل ۳۰ درصد معافیت حق بهره برداری زمین می شود.
وی بیان نمود: فاصله بین اقساط هم افزایش پیدا کرده است تا بنگاه ها و فعالان اقتصادی با فشار کمتری بتوانند مسیر را ادامه دهند.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اظهار داشت: برای شرکتهای دانش بنیان امتیازات ویژه ای همچون در واگذری و تخفیف زمین قائل شده ایم همینطور اگر جایی زمین داشته باشیم که متقاضیان زیادی باشد شرکتهای دانش بنیان احتیاج به شرکت در مزایده ندارند.
وی با اشاره به اینکه در بعضی شهرک ها و نواحی صنعتی کشور با کمبودهایی در حوزه زیرساختی مواجه ایم اظهار داشت: خیلی از شهرک ها در مناطق تقاضامحور از لحاظ زمین پر شده است و سال جاری برنامه ریزی داریم ۱۰ هزار هکتار زمین افزوده شود.
رسولیان نبود زیرساخت آب و برق را از دیگر مشکلات برخی شهرک ها و نواحی صنعتی عنوان نمود و اظهار داشت: باوجود این که برابر ماده ۵۴ احکام دائمی باید دستگاههای خدماتی آب و برق را تا درب واحدهای تولیدی بیاورند خویش را موظف به مشارکت کرده ایم و تا ۳۰ درصد پست های برق را تأمین مالی خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: برای تأمین آب هم اعلام نموده ایم هر جا پساب تصفیه فاضلاب یا تخصیص آب وجود داشت قادر به خریداری آن هستیم چون بنگاه اقتصادی بدون آب نمی تواند فعال باشد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: مجموع آب مورد نیاز بخش صنعت کشور کمتر از ۱.۸ درصد است بنابراین برای رفع مشکلات برنامه ریزی جدی در کشور داریم که در استان خراسان جنوبی مبحث جدی تر شروع شده است.
وی خاطرنشان کرد: سال جاری متفاوت از سالهای گذشته برنامه ای پیشبینی شده تا واحدهای کوچک که امکان تأمین و خریداری زمین ندارند، بتوانند از کارگاه هایی که ما ایجاد می نماییم استفاده کنند.
رسولیان اظهار داشت: در این حوزه ایجاد هزار کارگاه در شهرک های کشور پیشبینی شده است تا در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم و در این طرح احتیاج به بروکراسی های اداری نیست.
وی عنوان کرد: در بعضی مناطق کشور همچون مکان هایی که معادن، صنایع معدنی یا واحدهای بزرگ فعال می باشند، وضعیت مردم منطقه مناسب نمی باشد و این مورد سبب نگرانی هایی شده است.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اضافه کرد: برای این مورد مقام معظم رهبری و به تبع وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید ویژه ای دارند که معین اقتصاد مقاومتی در این مناطق تعیین شود و منطقه با مشارکت مردم و بخش خصوصی توسعه یابد.
وی بیان نمود: برای این منظور در کشور بیشتر از ۳۴۰ دستگاه معین اقتصاد مقاومتی از بنگاه های اقتصادی تحت مسئولیت وزارت صمت مانند صنایع بزرگ انتخاب شده است که می تواند سبب توانمندی مردم، ایجاد اشتغال و رونق تولید شود.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان جنوبی هم در این جلسه اظهار داشت: هم اکنون ۲۳ شهرک و ناحیه صنعتی در این استان وجود دارد که در ۱۸ شهرک زمین به متقاضیان واگذار می شود.
مهدی پارسا اضافه کرد: حالا ۳۵۳ واحد صنایع کوچک در این شهرک ها مستقر است که ۹۷ درصد واحدها را شامل می شود همینطور یک درصد واحدهای استان بزرگ و مابقی متوسط هستند.
وی بیان نمود: سال قبل بودجه شرکتهای صنعتی استان ۱۴ میلیارد تومان بود که در استان ۱۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان هزینه کردیم این در شرایطی است که سال ۹۸، بودجه چهار میلیارد تومان بود که سه میلیارد تومان آن محقق شد.
وی اظهار داشت: شهرک صنعتی شهید رحمانی خوسف احتیاج به تکمیل برخی زیرساخت ها دارد که جهت استفاده از پساب فاضلاب تصفیه خانه بیرجند درحال رایزنی هستیم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی که امروز وارد بیرجند شد، ابتدا در نشست ستاد توسعه خاوران شرکت کرد و با حضور وی تفاهمنامه همکاری سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و استانداری خراسان جنوبی به امضا رسید.
تفاهم نامه تأمین اعتبارات لازم برای تکمیل زیرساخت شهرک ها و نواحی صنعتی استان خراسان جنوبی با اعتبار ۵۰ میلیارد تومان در ستاد توسعه خاوران به امضا رسید.
همچنین فاز نخست واحد تولید آجر و جرم های نسوز با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و استاندار خراسان جنوبی در شهرستان سربیشه به بهره برداری رسید و عملیات اجرایی طرح تولید دولومیت کلسینه و زینتر شده در این شهرستان شروع شد.
بازدید از واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان های سربیشه و قاینات از دیگر برنامه های سفر یک روزه "علی رسولیان" به خراسان جنوبی است.


1400/03/14
13:27:43
5.0 / 5
286
تگهای خبر: تور , تولید , خدمات , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو