مسترکار - دنیای خودرو
مطابق آمارهای وزارت صنعت اعلام شد؛

رشد 11 و دو دهم درصدی تولید خودرو در 2 ماهه اول سالجاری

رشد 11 و دو دهم درصدی تولید خودرو در 2 ماهه اول سالجاری مطابق آمارهای دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت، از آغاز سال جاری تا آخر اردیبهشت ماه خودروسازان داخلی ۱۴۰ هزار و ۷۵۹ دستگاه انواع خودرو تولید کردند که در هم سنجی با سال گذشته رشد ۱۱.۲ درصدی نشان داده است.


به گزارش روز شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، ۹۲ درصد از مجموع تولیدات دو ماهه سال جاری در ارتباط با خودرو های سواری بود.
در این مدت ۱۲۹ هزار و ۵۹۶ دستگاه خودروی سواری تولید شد که در مقایسه با دو ماهه سال گذشته رشد ۱۰.۵ درصدی داشته است.
پس از خودرو های سواری، تولید وانت با ۹ هزار و ۹۷۱ دستگاه (معادل هفت درصد) تولیدات، رکورد دار بود. در این حوزه خودروسازان داخلی نسبت به دو ماهه سال گذشته رشد ۱۸.۸ درصدی ثبت کردند.
تا آخر اردیبهشت ماه همینطور ۲۵ دستگاه ون (افت ۵۶.۱ درصدی)، ۹۹ دستگاه میدل باس و مینی بوس (رشد ۱۱.۲ درصدی)، ۱۱۰ دستگاه اتوبوس (افت ۲۵.۲ درصدی) و ۹۵۸ دستگاه کامیونت، کامیون و کشنده (رشد ۶۰.۵ درصدی) توسط خودروسازان تولید شد.
تولیدات اردیبهشت ماه
برپایه این آمارها، جمع تولید خودروسازان در اردیبهشت ماه سال جاری ۷۹ هزار و ۷۸۸ دستگاه بوده است که در هم سنجی با سال قبل افت ۲۱.۴ درصدی نشان داده است.
تولیدات ایران خودرو و سایپا
بررسی آمارهای دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۱۳۲ هزار و ۶۶۳ دستگاه خودرو توسط دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران خودرو و سایپا است.
به این ترتیب، این دو خودروساز در مجموع ۹۴.۲ درصد کل خودرو های تولیدی کشور را در دو ماهه ابتدایی سال جاری تولید کردند.
در این بین سایپایی ها یا همان نارنجی پوشان جاده مخصوص با تولید ۶۶ هزار و ۶۹۴ دستگاه خودرو و ثبت رشد ۲۴.۳ درصدی نسبت به دو ماهه پارسال، عنوان بزرگترین خودروساز کشور را از آنِ خود کردند.
تولید ایران خودرویی ها یا همان آبی پوشان جاده مخصوص در این زمان اندکی کمتر از رقیب دیرینه شان بود و توانستند ۶۵ هزار و ۹۶۹ دستگاه خودرو تولید کنند که در هم سنجی با سال گذشته ۱.۴ درصد کاهش نشان داده است.
تولیدات سایپایی ها در این زمان شامل ۵۸ هزار و ۵۲۳ دستگاه سواری، هشت هزار و ۱۰۷ دستگاه وانت و ۶۴ دستگاه کامیونت، کامیون و کشنده بود.
همچنین تولیدات ایران خودرویی ها مشتمل بر ۶۵ هزار و ۳۰۰ دستگاه سواری، یک دستگاه وانت، ۹۷ دستگاه مینی بوس، میدل باس و اتوبوس و ۵۷۱ دستگاه کامیونت، کامیون و کشنده بود.
به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، بررسی مهم ترین برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۴۰۰ حاکی از برنامه ریزی برای تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه انواع خودروی سواری و وانت است.
با توجه به تولید ۹۸۴ هزار و ۲۰۰ دستگاه انواع سواری و وانت در سال ۹۹، رشد ۲۱.۹ درصدی در این بخش پیشبینی شده است.
پیشتر «محسن صالحی نیا» معاون وزیر صنعت و رئیس هیات عامل ایدرو اظهار داشت: صنعت خودروسازی در راه قابل قبولی رو به بهبود است.منبع:

1400/03/22
21:51:33
292
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو