مسترکار - دنیای خودرو

بازگشت 250 واحد راكد و تعطیل اصفهان به چرخه تولید در یكسال

بازگشت 250 واحد راكد و تعطیل اصفهان به چرخه تولید در یكسال مستر کار: ایرنا- 250 واحد تولیدی و صنعتی اصفهان که به علل مختلف راکد و یا زیر ظرفیت کار می کردند سال قبل با وجود روزهای سخت کرونائی، تحریم های بین المللی و محدودیت های داخلی، با تدبیر دولت تدبیر و امید در این استان احیا و به چرخه تولید بازگشتند.


به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، دولت یازدهم و دوازدهم در سالهای اخیر با پشتیبانی از واحدهای تولیدی و صنعتی مانند احیای واحدهای راکد و نیمه فعال، اجرای طرح های رونق و رفع موانع تولید، ارائه بسته های حمایتی و تسهیلات به صنایع کوچک و متوسط و طرح اشتغال فراگیر، راهبرد پشتیبانی از تولید داخلی و کاهش نرخ بیکاری را در دستور کار خود قرار داده است.
حمایت از مجموعه های صنعتی کوچک و متوسط همچون برنامه های دولت در چند سال اخیر به ویژه در دوران افزایش تحریم ها بوده است که در یکی دو سال قبل قوت گرفته است.
پیشتر وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود: سال قبل یک هزار و۵۵۷ واحد راکد و تعطیل شده به چرخه تولید بازگشتند و برنامه امسال نیز بر احیای واحدهای راکد و نیمه فعال متمرکز است.
۲۰ درصد واحدهای صنعتی مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور غیر فعال هستند
بر اساس آمار پخش شده، در این شهرک ها و نواحی صنعتی کشور بیش از ۴۶ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی مستقر هستند که از این تعداد ۳۷ هزار واحد فعال (بالغ بر ۸۰ درصد) و ۷۴۳ هزار نفر در این واحدها اشتغال دارند و ۹ هزار و ۲۰۰ واحد صنعتی مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی نیز (معادل ۲۰ درصد) غیر فعال می باشند و برمبنای برآوردهای اولیه در صورت فعال و احیا شدن این واحدها، ۱۹۲ هزار شغل جدید ایجاد خواهد شد.
بر اساس آمار موجود، در کشور یکهزار و پنج شهرک و ناحیه صنعتی مصوب وجود دارد که از این تعداد ۸۲۳ شهرک و ناحیه صنعتی فعال شده و درحال واگذاری است.
طی بررسی های انجام گرفته ۵۶ درصد واحدهای تولیدی راکد کشور در سال قبل مشکل تامین مالی و سرمایه در گردش داشتند.
به گفته متولیان وزارت صنعت، معدن و تجارت، سال قبل یک هزار و ۵۵۷ واحد راکد کشور بازفعال شدند و امسال حدود یک هزار و ۶۰۰ واحد تولیدی و صنعتی کشور که به علل مختلف راکد و یا زیر ظرفیت کار می کنند به چرخه تولید باز خواهند گشت.

حفظ واحدهای صنعتی و تولیدی موجود و پشتیبانی از واحدهای صنعتی غیرفعال و بازگرداندن آنها به چرخه تولید، از برنامه های مهم دولت شمرده می شود و احیای این واحدها بعنوان راهکاری موثر در امتداد توسعه اصفهان است که می تواند به اقتصاد این استان رونق بیش از پیش ببخشد.
احیای واحدهای تعطیل و نیمه فعال همیشه و بر طبق سیاست های محوری دولت تدبیر و امید و تاکید مقام معظم رهبری در خصوص جهش تولید، مورد تاکید مجموعه مدیریتی استان قرار داشته است.
بازگشت ۲۵۰ واحدهای صنعتی راکد به مدار تولید در اصفهان
یکی از اتفاقات خوبی که در سال ۹۹ برای صنعت اصفهان رخ داد، بازگشت ۲۵۰ واحدهای صنعتی راکد به مدار تولید بود که بگفته رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت اصفهان، علی رغم مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و تحریم های ظالمانه آمریکا مقابل نظام مقدس جمهوری اسلامی، با مدیریت و تلاش مجدانه دستگاه های اجرائی اقتصادی استان و همکاری بانک ها این واحدها در سال ۱۳۹۹ به چرخه تولید بازگشتند.
ایرج موفق اضافه کرد: باتوجه به نامگذاری امسال به سال "تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها" از طرف رهبر معظم انقلاب، بازگشت واحدهای تولیدی راکد به چرخه تولید با سرعت بیشتری انجام می گیرد.
وی افزود: جلسات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان اصفهان به طور یک روز در بین برای پشتیبانی از واحدهای صنعتی و ورود آنها به چرخه تولید برگزار می گردد و مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی در حوزه برق، گاز، آب و محیط زیست با حضور مسئولان مربوطه بررسی می شود.
موفق اظهار داشت: در ۲ سال قبل حدود یک هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی جدید در استان اصفهان فعالیت خودرا شروع کردند که همه این طرح ها بین ۶۰ درصد تا ۹۵ پیشرفت داشتند.
نرخ بیکاری در استان اصفهان از ۱۴.۵ به حدود ۹.۵ رسیده است
رییس سازمان صنعت معدن و تجارت اصفهان با اعلان اینکه نرخ بیکاری در استان اصفهان از ۱۴.۵ به حدود ۹.۵ رسیده است اضافه کرد: در حالی که بخش های کشاورزی و گردشگری استان به سبب خشکسالی و شیوع ویروس کرونا با مشکل مواجهند و افزایش اشتغال در بخش صنعت اصفهان به خوبی خودرا نشان داده است.
وی افزود: رهبر معظم انقلاب هر ساله تولید را بعنوان نخستین اولویت کشور قرار می دهند و باید برای رونق و پشتیبانی از تولید بیش از پیش تلاش نماییم.
موفق اشاره کرد: باتوجه به افزایش قیمت ارز و عدم امکان واردات و استفاده از ماشین آلات صنعتی روز دنیا، خیلی از واحدهای صنعتی برای رقابت با صنایع خارجی، مجبورند ماشین آلات فرسوده و قدیمی را وارد کنند که این امر سبب کاهش راندمان خط تولید و افزایش مصرف انرژی هم راه است که قیمت تمام شده را برای واحد تولیدی می افزاید.
وی اظهار داشت: استان اصفهان سال قبل رتبه اول استفاده از تسهیلات بانکی رونق تولید را به خود اختصاص داد.
رییس سازمان صنعت معدن و تجارت اصفهان افزود: کارگروه های رفع موانع تولید که دارای زیر کمیته هایی با ریاست استاندار و یا معاونان و با حضور دستگاه های اجرائی و مدیران عامل بانک ها و حضور چندین تن از تولید کنندگان در استان است که در این جلسات تولیدکنندگان مشکل خودرا مطرح و راهکارهای لازم جهت رفع مشکلات آنان ارائه می شود و مصوبات آن جلسات برای دستگاه های اجرائی و بانک ها لازم الاجراست.
وی اشاره کرد: تلاش ها برای رفع موانع تولید و جلب سرمایه گذار برای حفظ اشتغال موجود و اشتغالزایی های جدید با استقرار دولت تدبیر و امید، برقرار شد که البته توفیقات خوبی نیز دراین زمینه حاصل شد؛ بطوریکه با وجود مشکلاتی همچون کرونا که در جهان مشکلات اقتصادی مختلفی را رقم زد و سبب بیکاری خیلی از ساکنان این کره خاکی شد و همین طور تحریم ها تولید در اصفهان پویاست و صدای چرخ صنعت همچنان به گوش می رسد.

در این پیوند، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری اصفهان، اظهار داشت: با توجه به این که امسال بعنوان سال تولید پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نامگذاری شده است، نیاز به توجه جدی تر به بخش تولید و رفع موانع این بخش، احساس می شود.
ایوب درویشی حفظ اشتغال موجود را از اولویت های کاری استانداری دانست و اضافه کرد: دغدغه اصلی مسئولان استان، برطرف نمودن موانع تولید است.
وی افزود: هر کدام از واحدهای تولیدی بنا به مقتضیات، دارای مشکلات خاص خود هستند؛ بخشی با کمبود سرمایه در گردش مواجهند که بانکهای استان آمادگی کامل برای تامین مالی آنها را دارند.
درویشی افزود: سالهای قبل برخی واحدها نیز از طرف بانک ها تامین منابع مالی شده اند اما باتوجه به وجود مشکلات اقتصادی به ویژه تحریم های ناجوانمردانه مبتلابه، گرفتار مشکل در بازار و تامین مواد اولیه شده اند.
به گفته وی، از برنامه های اصلی ستاد تسهیل و مدیریت استان این است که بصورت کلینیک کسب وکار مانند سالهای قبل، مسائل هر یک از واحدها بررسی و با کمک مدیران و دستگاه های متولی مورد ارزیابی قرار گیرد تا مشکلات آنها برطرف شود.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری اصفهان همین طور اظهار داشت: برخی کارخانه ها نیز در حوزه مالیات و بیمه دارای مشکلاتی هستند که مشکلات آنها نیز برمبنای شرایط خاص مورد ارزیابی قرار می گیرد.
وی با اشاره به تشکیل کارگروه پساکرونا در استان اضافه کرد: باتوجه به رکود ناشی از تاثیر شیوع بیماری کرونا در بخش های اقتصاد کشور بوژه استان، کمیته پساکرونا برای ارزیابی وضعیت اقتصادی تشکیل شده است.
درویشی اظهار داشت: این کارگروه در سطح استان اقدام هایی را برای جهت راه اندازی واحدهای صنعتی انجام می دهد که امیدواریم به جهش تولید، توسعه و پایداری اشتغال در استان منجر شود که البته نیازمند تلاش و همکاری صنعتگران نیز هست.
اصفهان از حیث تعداد واحد صنعتی رتبه دوم، از لحاظ اشتغال صنعتی رتبه سوم و از نظر تعداد معادن فعال با ۸۶۰ معدن، رتبه اول کشور را به خود مختص کرده است.
این استان با تولید حدود ۶۰ درصد از فولاد، قُطب صنایع فولاد کشور، با بیش از ۲ هزار و ۴۵۰ واحد، قُطب نساجی کشور و با بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ واحد فعال، قُطب سنگ های ساختمانی، تزیینی و نمای کشور شمرده می شود.
فعال کردن واحدهای نیمه تمام، راکد و نیمه تعطیل در اصفهان یکی از راهکارهای اساسی برای برون رفت از مشکلات اقتصادی مبتلابه بوده است که در کنار نهضت پشتیبانی از تولید داخلی و احیای واحدهای تولیدی کوچک، با تدبیر دولت تدبیر و امید در این استان به بار نشست تا مقدمه ای برای تحقق شعار تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها باشد.
کارشناسان معتقدند: اصفهان دارای ظرفیت بسیاری در بخش های مختلف اقتصادیست که اگر موانع موجود برداشته و فرایندهای مورد نیاز تسهیل شود شاهد رونق هرچه بیشتر و حدوث اتفاق های خوب در آن خواهیم بود.
استان اصفهان بیش از پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و سهم آن در صنعت کشور ۱۱ درصد، سرمایه گذاری ۱۰ درصد، اشتغال صنعتی ۸ درصد و رتبه اش در طرح های نیمه تمام صنعتی و تعداد معادن کشور، اول و از نظر ذخایر معدنی، دوم است.
بر اساس آخرین آمار، یک میلیون و ۹۰ هزار نفر کارگر بیمه شده در اصفهان وجود دارد که با در نظر گرفتن خانواده هایشان، ۶۴ درصد از جمعیت این استان را می سازند.
منبع:

1400/03/23
09:35:07
340
5.0 از 5
تگهای خبر: افزایش قیمت , بیمه , تور , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو